| ioanamaria2000 a întrebat:

Maine termin un tratament pentru candida. Cand este indicat sa merg la ginecolog pentru o noua analiza de secretie ca sa vad daca aceasta infectie a disparut? Trebuie sa astept dupa tratament cateva zile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa terminarea ovulelor, corpul continua sa curete infectia din interior si sa o elimine.
Va trebuii sa astepti sa-ti vina ciclul si dupa terminarea lui poti merge la ginecolog, sa-ti faca inca o analiza citologica, sa vada daca s-a curata complet corpul sau mai necesita inca o doza de tratament.
Sub nici o forma nu ai voie sa faci sex acum, pana nu ai rezultatul "negativ" de la medic.

| BabaOarba a răspuns:

Nicio infectie nu iese la analize imediat dupa tratament. Chiar daca a mai ramas, sunt prea putini agenti patogeni ca sa fie detectabili. In general dupa tratamentul cu antiobiotice sau antifungice (cum este acest caz, Candida fiind o ciuperca) se asteapta doua saptamani.

Insa ce nu inteleg este de ce te duci la analiza dupa tratament. Ti-a recomandat medicul? Ai Candida recurenta? In general Candida exista in corpul tau oricum, toata lumea o are, doar ca nu se manifesta decat in anumite conditii. Dupa tratament de obicei nu se mai repeta analizeze; daca simptomele dispar, inseamna ca ti-ai recapatat echilibrul.

| ioanamaria2000 explică (pentru BabaOarba):

Da, am cadida de cam 3 luni care reparare dupa tratament la cam o săptămână. M-a chemat la control dupa tratament ca sa vada cum sunt.

| BabaOarba a răspuns (pentru ioanamaria2000):

Imi pare rau ca ai o forma ce tot revine. Sper sa gasesti mai degraba cauza revenirii, deoarece Candida e prezenta peste tot insa nu da simptome decat in cazul unor dezechilibre, in special de flora vaginala sau probleme de imunitate.

| ioanamaria2000 explică (pentru BabaOarba):

La analiza de secretie mi-a iesit o flora microbiana polimorfa cu multe leucocite. Mi s-a zis ca probabil o sa mai fac candida.

| Minerva9709 a răspuns:

Mai mult de 5 zile nu cred ca ar trebui să aștepți. Multă sănătate îți doresc.