| Estera123 a întrebat:

Am tot auzit si vazut intrebari de genul ' Am avut contact sexual acum o saptamana si acum am vomitat. Oare sunt insarcinata?' sau 'Am avut contact sexual acum 2 saptamani si a inceput sa imi creasca burta. Oare sunt insarcinata?'.
Intrebarea mea suna in felul urmator: dupa cat timp de la contactul sexual apar aceste semne?

Răspuns Câştigător
| raspunz a răspuns:

Ovulu este eliberat de obicei în ziua a 14-a a ciclului mensrual, apoi este fertilizat de spermatozoid în zilele următoare, in functie de momentul ovulatiei și de momentul contactului sexual. Cam la o saptamana ajunge in uter si se implanteza acolo si incepe sa creasca, dar nu iti poti da seama de asta. De obicei primul semn de sarcina este lipsa menstruatiei intr-o luna. Sarcina poate fi detectata prin teste de sarcina dupa 14-21 de zile de la actul sexual care a produs-o. Copilul viitor insa se formeaza din secunda in care a fost fertilizat ovulul. Primul semn de sarcină este oprirea menstruațiilor, dar aceasta se poate produce uneori și din alte cauze. O fată care are amenoree (lipsa menstruației) și a avut contacte sexuale trebuie să excludă posibilitatea unei sarcini. Semne vizibile apar mai târziu, când se mărește burta, femeia ia în greutate și la 4-5 luni de sarcină simte cum mișcă bebelușul. Alte semne sunt nespecifice, cum ar fi creșterea în greutate, mărirea abdomenului, pigmentarea areolei mamare și a organelor genitale, care apar în lunile următoare. Unele femei au grețuri matinale începând cu prima lună de sarcină până prin luna a treia, dar nu toate.

8 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Uite draga mea tot ce te intereseaza:http://www.mamica.ro/simptome-sarcina/

| Amelya02 a răspuns:

Dupa o saptamana.

| Fiorella18 a răspuns:

Stiu ca ai pus intrebarea acum ceva timp dar acum am gasit'o si iti voi spune din proprie experienta: Este posibil sa ai greturi la doua saptamani de la instalarea sarcinii, insa semnele evidente, cum ar fi ingrasatul sau cresterea burtii, se vad in general, mult mai tarziu, cam dupa a treia luna de sarcina. Iar miscarile copilului se simt intre saptamanile 16-18 de sarcina( luna a 4-a)

| ofatafrumoasa a răspuns:

Depinde de sistemul tau imunitar De corpul tau.Si mai ceva nu v-ati protejat in timpul actului sexual?! Ce oameni!

| Estera123 explică (pentru ofatafrumoasa):

Nu era intrebare strict pentru mine. Eram curioasa, si pentru a fi putin mai informata. In plus, cred ca ar ajuta si pe altcineva intrebarea asta. Nu trebuie sa dai ochii peste cap(crezand ca e vreo copilita care pune intrebarea) de fiecare data cand mai citesti astfel de intrebari.

| ofatafrumoasa a răspuns (pentru Estera123):

1 Nu a dat nimeni ochi peste cap. 2 Intr-adevar va ajuta si pe alti intrebarea ta. Este ok.happy

| Estera123 explică (pentru ofatafrumoasa):

Si ca sa iti raspund la intrebare, da m-am protejat de fiecare data cand am avut contact sexual.

| ofatafrumoasa a răspuns (pentru Estera123):

Atunci nu poate aparea o sarcina ne dorita