| SummerxD a întrebat:

Am un prieten de 1 an! Neam mai despartit de cateva ori dar asta e din cauza lui, findca m-a inselat sau m-a mintit dar l-am iertat (si simt ca nu am facut bine ) dar il iubesc mult! Dar au intervenit niste probleme, adica el imi spune ca ma iubeste dar m-a inselat de 2 ori si l-am iertat si de fiecare data cand aflam ca m-a inselat mintea si zicea ca nu dar il secam pana imi recunostea si cand il intrebam dc ma minte zicea ca ii era frica sa imi spuna adevarul si intr-adevar simteam ca ii pare rau, dar ......Si cand ne certam (fiindca eu sunt cam geloasa si in sec la cap ) tot vrea sa plece si imi zice sa il las in pace, dar eu nu pot si ma duc dupa el pana ne impacam, nu stiu daca e bine sau nu, dar mai ales ca noi 2 nu ne putem intalnii asa des findca el s-a lasat de scoala si no eu nu pot sa ma duc in fiecare zii la el si nimic el nu poate sa vina in fiecare zii la mine findca munceste. Si cand suntem numai noi 2 se comporta asa frumos si romantic si imi place, dar cand este cu prieteni nu se mai comporta asa romantic adica e altfel asta se intampla destul de rar. Dar nu inteleg de ce? Si mai ales ca are un prieten care are o sora si este colega mea si tot bate apropouri sa se desparte de mine si sa fie cu sora lui.Dar prietenul meu zice ca nu ca eu o am pe prietena mea si o iubesc. Si acum in ultimul timp a inceput sa imi spuna niste chiestii k " esti singura fata cu care am stat asa mult si pe care am iubit-o asa mult " Dar daca zice asta de ce m-a inselat, de ce? Imi zice si la telefon ca ma iubeste si fata in fata! Si cand ma vede uneori ma tine in brate si ma strange si simt ca i-a fost dor de mine. Dar e ceva care nu imi da pace! Adica! Daca ma iubeste cum zice el de ce m-a inselat, de ce cand ne certam tot imi zice sa il las in pace (intr-adevar are un orgoliu de neintrcut) Si mai e problema ca eu il sus des chiar daca nu am credit, fac rost de la prietenele mele, si el ma suna dar nu chiar asa des, mai ales daca e suparat numa eu trebuie sa fac primul pas, zic in general, si cand ne mai certam eu sunt suparata si sunt mai sensibila la chiestii din astea si imi cam dau lacrimile dar ma abtin si imi spune ca nu plang si sa nu mai fiu suparat ca nu ii place sa ma vada asa! Si mai e o problema eu sunt tinuta din scurt de parintii mei su nu prea ma lasa sa ies seara deloc si el ar vrea dar eu nu pot, si am observat ca a inteles cat de cat situatia mea, dar il vad asa ca nu prea ii convine, dar chiar nu am ce face in privinta asta! Va rog ajutati-ma! Si sa nu uit mi-a zis ca vrea sa isi petreaca toata viata alaturi de mine! Chiar ma iubeste? Chiar e adevarat ce imi spune! Funda***

Răspuns Câştigător
| Mihail2020 a răspuns:

Noi care iti raspundem ne tragem cu parerile noastre.
Daca te inseala,te minte, vrejeli, etc.
Cel mai sigur mod te desparti de el va dura ceva timp (o sa plangi o perioada destul de indelungata pana il vei uita).
Primul rand ca sa stii, barbatul face mereu prima miscare, daca zici ca nu prea va vedeti ca tu esti cu scoala si el cu serviciul si el poate sa isi faca putin timp sa va intalniti.

Un lucru clar.
Daca te iubeste de ce nu respecta cele 4 conditi.
1 Sinceritatea
2 Dragoste adevarata
3 Sa faca mereu prima miscare
4 Iubire adevarata nu mincinoasa

Daca este un tip deschis inseamnca ca in tot acest timp el te insela de mai multe ori fara ca tu sa iti dai seama.

Daca este unul mai timid poate mai zic, dar tot cred ca putea sa zica adevarul.

Daca te mai inseala odata poti sa-i dai papuci.
El nu mai merita sa il iubesti cu adevarat, oricum sunt multi barbati asa dar putini in care sa impartasesti adevarata dragoste.
Stii aceea zicala.
Toti barbati vor dragoste...
Numai unul din mii
Este acel om care iti doresti.

| SummerxD explică (pentru Mihail2020):

Mersi de raspuns, dar stii il iubesc si eu am imi fost cu un baiat de mult si l-am iubit si e o mare diferenta intre actualul si fostul e o diferenta de la cer la pamant, si tot imi bate aprpouri mai ales ca tatal la fostul meu prieten are un magazin si il mai ajuta pe acolo si eu trec des prin fata magazinului la fostul, si actualul ma intreaba k " mi-a zis cineva ca iar ai tecut pe acolo ai vrut sa il vezi nu-i asa" si ma cam seaca cu asta, de ce? asta ce inseamna

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Faptul ca zice ca te iubeste nu are nici o semnificatie, atat timp cat iti demonstreaza contrariul. daca iubesti pe cineva cat negru sub unghie, nu-l inseli. E usor sa te lauzi ca iubesti, dar sa nu faci absolut nimic ca sa-ti demonstrezi iubirea. Evident nu e adevarat ce-ti spune si nu te iubeste, dar tie iti place aceasta situatie, fiindca iti place sa faci pe martira, sa plangi, sa faci scene. pana la urma este o relatie corecta, el accepta fazele astea pe care un barbat normal nu le-ar accepta, iar la schimb tu accepti lipsa de iubire si respect

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă te-ar fi iubit nu te-ar fi înșelat!
Pa, pa.

| IloveME a răspuns:

Te minte,te minte permanent!
Punete in locul lui,tu il iubesti sincer si se vede asta l-ai insela?
Relatia ta a durat asa mult pentru ca tu te tot duci dupa el,il implori sa se intoarca la tine,chiar si atunci cand te-a inselat tu ai reactionat asa! sincer cine te inseala odata nu se va schimba si mereu o va face-o,ceea ce s-a adeverit si in relatia ta,deja a facut-o de doua ori!
Ai ajuns in stagiu in care esti in stare de orice ca sa nu te lase,sa ii ierti orice si asta lui ii convine,este cu tine,face ce vrea cand mai afli cate ceva din groaza de chestii care le face isi cere scuze,spune ca-i pare rau,iar du ca intr-un final fericit il ierti si gata! dar tu ce? suferinta din sufletul tau ce? la asta nu te gandesti nici tu,nici el!
O veti mai duce asa ceva timp, pana cand el isi va gasi pe alta, pana cand va avea sentimente pentru alta si atunci ce? vei suferi si iti vei da seama ca te-a luat de proasta, ca te-a folosit in tot acest timp! mai bine trezeste-te pana nu e prea tarziu, suferi acum dar macar ai demnitatea digna ca nu ai permis sa fi bataia de joc a unui astfel de baiat!
Nu te vad niciodata fericita langa un astfel de baiat!

| SummerxD explică (pentru IloveME):

Dar de cate ori ne-am despartit el s-a intors la mine! Nu eu! Dece a facut asta?

| IloveME a răspuns (pentru SummerxD):

Fi serioasa si nu te mai minti singura! daca te iubea de ce te-a inselat?
In povestioara de mai sus banuiesc ca s-a intors pentru ca tu l-ai implorat sa nu va despartiti, cel putin eu asa am inteles!

| Mihail2020 a răspuns (pentru SummerxD):

Poate ai dreptate poate nu.
Dar un lucru este cert daca te inseala dar nici nu recunoastenu te iubeste cu adevarat.
Daca un OM (barbat, femeie) este inselat odata o sa fie de mai multe ori inselat de aceea persoana.
Dece te inseala noi nu stim cum este el cu adevarat si motivul lui, poate te-a inselat pentru altcineva cine stie.
Sunt mai multe lucruri.
Din punctul meu de vedere cel mai bun mod a fost ca te-ai desparit de el poate o sa gasesti pe altcineva care sa iti ofere dragostea adevarata.

| SummerxD explică (pentru IloveME):

Nu nu mam rugat de el, fiindca noi ne -am despartit si pste 1 zii 2 venea la mine si imi spunea ca ii pare rau, deci eu nu l-am rugat, el mereu s-a intors la mine.

| SummerxD explică (pentru Mihail2020):

Da dar uite ieri un prieten de-al lui mi-a zis ca iubitul meu nu e la muunca si s-a dus sa se intalneasca cu alta, dar prietenul lui m-a mintit si am si dovezi, si cand i-am spus iubitului meu s-a dus la el si a inceput sa ill bata si sa ii spuna k'' daca se mai baga in relatia asta o sa l bata rau, fiindca el risca sa ne despartim " Si a inceput acolo sa spuna (fiindca erau mai multi ) a zis asa" sa va fereasca dumnezeu sa se mai bage cineva in relatia mea ca aia sunteti, eu o iubesc mult si nu vreau sa ne despartim fiindca altii nu isi tin gura"" asa a zis! Eu ce sa inteleg de aici?

| Vvistula a răspuns:

Este foarte incurcat, daca te-a inselat de doua ori o sa o faca si a treia oara si nu cred ca vrei sa stai cu frica asta. Oricum nu o sa iti petreci viata alaturi de el daca ati inceput de acum cu satngul si sincer sa fiu realtia voastra nu este deloc stabila

| Keith a răspuns:

Sunt 2 optiuni aici, si iti sugerez sa alegi una dintre ele, pana nu e prea tarziu. 1. Te conformezi cu faptul ca el te inseala atata timp cat stii ca tot la tine se intoarce, dar la cat de geloasa esti asa ceva nu merge, desi iti spun sincer ca, cunosc fete care se conformeaza numai ca sa fie langa barbatul iubit. 2.Desparte-te de el,chiar daca vei suferi, pentru ca un astfel de baiat nu merita dragostea ta, si sa te trezesti la realitate, pentru ca viata bate filmul, dar iti vei da seama cand te vei lovi cu capul.Baieti fideli rar mai intalnesti.Bafta! P.S.Tu stii cel mai bine daca te iubeste sau nu, tu stii cel mai bine daca aceasta relatie te-a facut fericita sau nu, dar iti sugerez asa, daca nu esti fericita in aceasta relatie, renunta pe bune pana nu e prea tarziu.

| GreenBubble a răspuns:

Daca te iubeste ntradevar numai el stie, si eventual tu daca ii analizezi un pic gesturile.Noi nu avem de unde sa stim.Incearca sa nu-l mai sufoci pentru ca asa nu faci altceva deat sa-l indepartezi.Chestia ca in momentul in are e cu prietenii nu se mai poarta la fel cu tine nu mi se pare tomai ok, da impersia ca ii e rusine cu tine sau ca ii e frica sa nu-l faci de ras.Cred ca ar trebui sa discuti cu el despre asta si daca te iubeste te intelege, daca nu te intelege inseamna ca nu te merita. Oricum faptul ca te-a inselat si l-ai iertat... posibil sa i se cam urce la cap.Fii mai ferma, chiar daca e greu! Si nu uita ca in unele situatii un pic de dindiferenta atunci cand trebuie face minuni!big grin
Succes!

| ORDKEO a răspuns:

Buna,daca deja te-a inselat de 2 ori e naspa,adica daca sa zic se intampla o data,apoi isi dadea seama ca a gresit si nu o mai facea o doua oara,cred ca e mai bine pentru tine sa te desparti de el,daca acum iti face chestii de genu asta,apai cand te mariti cu el, sau cum zicea ca vrea sa-si petreaca tot restul vietii cu tine, nu stiu ce o sa se intample atunci, degeaba simti ca te iubeste atunci cand e cu tine si te strange in brate sau mai stiu eu ce, daca dupa ce pleaca de la tine se duce la alta si face tot la fel.mai bine iti gasesti pe cineva care sa te merite cu adevarat si sa te accepte asa cum esti, succes.

| danden a răspuns:

Eu personal nu trec cu vederea o infidelitate oricat de mult l-as iubi si as suferi dupa aia, pai sa stau tot timpul cu stresul asta ca o mai poate face oricand? Poate cand te-a inselat nu te iubea, sau nu asa de mult si acu si-a dat seama ca esti acea persoana deosebita pentru care merita sa stea cuminte. Daca te mai inseala eu zic sa nici nu mai stai pe ganduri si sa te desparti de el. Barbatii mai au si acea mentalitate ca daca vede ca l-ai iertat o data, de doua ori o va mai face fiindca e sigur ca il iubesti, nu vrei sa il pierzi si il vei ierta din nou

| Mufilici a răspuns:

De la faptul ca te-a inselat e clar ca nu te iubeste, nu conteaza motivele pe care le-a avut, sau mai bine spus scuzele, important este ca te-a mintit si ca te-a inselat, in plus, cred ca relatia aceasta nu iti face bine, tu te zbati, il suni, il zapacesti, si el te suna cand isi aminteste._. cat despre orgoliu, din iubire trebuie calcat, daca nu a facut asta asa cum am mai spus nu te iubeste, eu una sunt o fire orgolioasa, dar atunci cand trebuie, stiu sa renunt la el.
E posibil ca tu chiar sa tii la el, insa nu este ultimul baiat, pentru el esti cineva, pentru cineva tu poti fi totul, nu are rost sa stai langa un baiat care te-a inselat si care te-a mintit, nu poti stii cand iti spune adevarul sau cand te minte.
Este decizia ta daca vei ramane sau nu cu el, insa, ar trebui sa iti iei situatia dintr-un punct putin mai obiectiv, sa te gandesti la tine si nu la el.
Nu cred ca meriti sa stai langa un asa baiat. >:d