| anonim_4396 a întrebat:

Am vârsta de 16 ani iubitul meu 18, sunt însărcinată in a 4 a luna, părinții mei nu il vor pe prietenul meu, ei nu știu de sarcina. Poate sa ii facă ceva dacă am rămas însărcinată cu el? Am de gand sa nasc acest bebeluș și sa il creștem.

31 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Ce să-i facă?
În cel mai rău caz poate fi acuzat de întreţinere de relaţii sexuale cu un minor şi asta dacă:
https://lege5.ro/......odul-penal
Alegerea este a ta cu partenerul de viaţă nu al părinţilor tăi.Din momentul în care ai 16 ani, ai drept de muncă ai drept la viaţă sexuală, te poţi muta cu iubitul tău şi să creşteţi copilul.

| Carolapet a răspuns (pentru DeyCj):

Serios?

| DeyCj a răspuns (pentru Carolapet):

Din articolul 220 cod penal actualizat în 2020 aşa reiese.
Cu dobândirea juridică a dreptului de muncă, aici:
https://www.codulmuncii.ro/titlul_2/capitolul_1_1.html
este codul muncii actualizat în 2020, de unde reiese că de la vârsta de 16 ai drept de a lucra în baza unui contract de muncă la un angajator, adică te poţi angaja, dar nu ai voie să lucrezi mai mult de 6 ore, în ture de noaptea, şi în condiţii grele de muncă.
Citeşte legea că e destul de logică. :)
Dacă ai nelămuriri te ajut eu, sau poţi apela la un forum specializat.

| Carolapet a răspuns (pentru DeyCj):

Ce as putea face sa ma mut cu el fără sa fac probleme parintilor sau prietenului meu, și sa nu ajung într-un centru de plasament pentru copii

| DeyCj a răspuns (pentru Carolapet):

Sincer nu ştiu, dar ai putea vorbi cu părintii tăi despre asta. Dacă dialogul eşuază numa aşa că te muţi cu el fără acordul părinților tăi.

| Violleta2022 a răspuns:

Ca-ti place sau nu, va trebuii sa-ti informezi parintii, fiindca esti minora, iar ei sunt cei care decid pentru tine.
Da, baiatul poate face puscarie daca parintii tai il reclama la Politie ca te-a violat.
La o sarcina de 4 luni, nici parintii si nici medicii nu mai au ce-ti face, decat sa astepte nasterea copilasului, iar copilasul sa-l pastreze ei sau sa-l dea la orfelinat.
Din pacate, tu nu ai cum sa cresti un copil, pentru ca esti tu insati un copil, fara casa, masa, servici si posibilitati sa te hranesti pe tine, dapai pe un copilas.
Cat priveste baiatul, ar putea sa se casatoreasca cu tine, daca el vrea si parintii tai sunt de acord, ceea ce l-ar salva de la puscarie, dar care adolescent de 18 ani, ar dori sa se insoare?

| mihai69 a răspuns:

Cine să-i facă?
Legea - nu are ce să-i facă, nu a încălcat-o;
Părinții tăi? Ar putea să pună puțin mâna pe el, dar asta numai dacă sunt genul violent și amicul tău e mai firav.

| DeyCj a răspuns (pentru mihai69):

...şi apoi el să-i reclame la poliţie pentru loviri şi alte violenţe happy.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca amandoi ati vrut asta, adica contactul sexual, nu ar trebui sa fie probleme.

Numai bine!

| SilentRain a răspuns:

Nu prea are ce să iti faca, dacă tu la poliție o sa zici ca va iubiți si ca totul a fost algerea ta

| Sofer a răspuns:

Vorbește cu părinții tăi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te-ai gandit din ce o sa-l cresti? Cine ii va cumpara de mancare, scutece, hanie etc? de unde bani? El la 18 ani inca probabil e la scoala de unde sa aiba venit?

| troleibuz a răspuns:

Sa il cresti. Nu vreau sa fiu negativist. Dar slabe sanse ca baiatul sa mai ramana mult prin preajma. Ai de gand sa-l cresti. Din ce bani? Muncesti? Ii obligi sa suporte cheltuielile? Este pur egoism sa aduci pe lume un copil cu forta in viata cuiva.

| Carolapet a răspuns (pentru troleibuz):

El de multe ori vorbea despre un bebe și chiar și-ar fi dorit in anumite momente

| troleibuz a răspuns (pentru Carolapet):

Vorbele sunt vorbe. Faptele conteaza. La 16 ani nu iti poti pune increderea intr-un alt copil de 18 ani. Copilul il faci cand iti permiti sa iti asumi o responsabilitate enorma.

| Dana2103 a răspuns:

Iubitul tau te poate cere de nevasta si acum, de la 16 ani, conform legii, daca vor ai tai. Asa ar fi corect.

| Teo29 a răspuns:

Nu ii pot face nimic. De la 16 ani ai dreptul la viata sexuala

| Teo29 a răspuns:

Felicitari ca nu ai facut avort!

| Carolapet a răspuns (pentru Teo29):

Copilul e vrut

| Nyarlathotep a răspuns:

Sa faci copii la 16 ani cand nu esti deloc coapta la minte: greseala vietii tale. Sa-l cresteti cu ce? Cu banii parintilor care nu doar ca nu-si doresc actualul tau prieten, dar sa le mai spui ca vei avea si copil cu dansul si sa-i pui sa plateasca pentru cresterea acestuia? E te-as desmosteni instant pentru asta. Te-as lasa pe drumuri. Lucrezi? Prietenul tau lucreaza? Esti sigura ca stii ce faci? Esti absolut sigura ca nu faci greseala vietii tale? Nu te vad deloc bine in situatia in care esti acum, Prietenul asta al tau se poate plictisi oricand de tine si te lasa si cu buza umflata si cu copil de crescut pe spinarea parintilor tai care au spus din start ca nu-si doresc incurcatura cu prietenul tau. Aproape ca as vrea sa asist la dezastrul care urmeaza cu punga de popcorn in mana. laughing

| Carolapet a răspuns (pentru Nyarlathotep):

Prietenul meu lucrează, are loc de munca și casa LUI. O să ne căsătorim după nașterea lui bebe

| Ghengbeng18381 a răspuns (pentru Nyarlathotep):

Cam răutăcioshappy

| DeyCj a răspuns (pentru Carolapet):

Nu ai cum să te căsătorești după nașterea copilului, ci doar după împlinirea vârstei de 18 ani. Aşa prevede codul civil. happy.

| Carolapet a răspuns (pentru DeyCj):

Printr-o hârtie medicală făcută de părinți

| DeyCj a răspuns (pentru Carolapet):

Aia dacă medicii au pacient evident happy.Să nu uităm că minorul nu e obiect, ci e fiinţă şi trebuie respectat şi tratat(în special) ca atare.

| Jidvei a răspuns:

+pentru ca ai corectat. roaga-te sa ai un copil mai destept decat voi 2.

| Teo29 a răspuns (pentru Jidvei):

Eronat. Actul sexual cu un minor este pedepsit daca minorul are varsta de pana la 16 ani.

"Raportul sexual cu un minor cu vârsta între 13 și 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani"

| CorneliuN a răspuns:

Exista optiunea avort, copil la 16 ani. Parerea mea e ca iti strici tineretea. Pur si simplu nu merita

| Cobrakobra a răspuns:

Mai bine faceai avort!

| Singleone17 a răspuns:

Vorbește cu părinții tăi și explica-le situația. Ar fi mai bine să fie și iubitul tău acolo și să le explicați că vă asumați consecințele a ceea ce s-a întâmplat, că ați hotărât să creșteți copilul împreună și evident să rămâneți împreună și gata.
Crede-mă acum ești speriată, stresată, îți faci un milion de gânduri( e și normal având în vedere situația) dar după ce vei vorbi cu ei o să vezi că totul va fi bine. N-am zis că-ți va fi ușor, dar îți va fi mai bine.
Ideal e să vorbească și el cu părinții tăi ca ei să vadă ca el chiar ține la tine și nu te lasă la greu, astfel ei vor prinde incredere in el.

| Singleone17 a răspuns (pentru Singleone17):

Ah, era sa uit!
Pentru că văd că ai menționat de căsătorie și ți-au răspuns care mai de care, îți las aici tot ce trebuie să știi despre vârsta legală pentru căsătorie în România:

Începând cu anul 2007, vârsta legală pentru căsătorie în România este de 18 ani, cu mențiunea ca în unele cazuri "pentru motive temeinice" se poate aproba legal căsătoria de la 16 ani. In 2007, Legea nr. 288/2007[14] a egalizat vârsta minimă de căsătorie a femeilor și bărbaților - înainte de această lege, vârsta era de 16 ani pentru femei, și pentru motive temeinice 15 ani.[15]

Noul cod civil al României care a intrat în vigoare în octombrie 2011, abrogând vechiul cod al familiei, stipulează: Art. 272 Vârsta matrimonială (1) Căsătoria se poate încheia dacă viitorii soți au împlinit vârsta de 18 ani.(2) Pentru motive temeinice, minorul care a împlinit vârsta de 16 ani se poate căsători în temeiul unui aviz medical, cu încuviințarea părinților săi sau, după caz, a tutorelui și cu autorizarea instanței de tutelă în a cărei circumscripție minorul își are domiciliul. În cazul în care unul dintre părinți refuză să încuviințeze căsătoria, instanța de tutelă hotărăște și asupra acestei divergențe, având în vedere interesul superior al copilului.(3) Dacă unul dintre părinți este decedat sau se află în imposibilitate de a-și manifesta voința, încuviințarea celuilalt părinte este suficientă.(4) De asemenea, în condițiile art. 398, este suficientă încuviințarea părintelui care exercită autoritatea părintească.(5) Dacă nu există nici părinți, nici tutore care să poată încuviința căsătoria, este necesară încuviințarea persoanei sau a autorității care a fost abilitată să exercite drepturile părintești.