| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare destul de complicata. Am varsta de 17 ani,parintii mei sunt plecati in strainatate de mult timp si numai stiu nimic de ei iar acum stau cu matusa mea(sora lui mama). Am facut sex neprotejat cu iubitul meu(el fiind major) si am ramas însărcinată,vreau sa fac întrerupere de sarcină pentru ca nici unul din noi nu-si doreste copil. Am fost cu mătușa mea sa imi fac macar un control si nu a vrut nimeni sa ma primeasca fara parintii mei. Ce pot face? Daca ati trecut prin asa ceva,daca aveti vreo cunostiinta va rog din tot sufletul meu sa ma ajutati si sa imi spuneti cum au rezolvat totul,la ce clinica au fost,cum au reusit sa faca întrerupere. Ajutati-ma, va rog din suflet!

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Depinde in ce localitate locuiesti dar mai ales care este varsta exacta/reala a sarcinii. Impreuna cu matusa ta va trebui sa gasiti un medic care sa fie de accord sa efectueze in mod legal intreruperea de sarcina in baza Lege nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii La Capitolul III intitulat : Acordul pacientului informat; sunt specificate urmatoarele prevederi care se refera la varsta minorei careia urmeaza sa i se intrerupa sarcina dupa cum urmeaza; Art. 650. – Varsta legala pentru exprimarea CONSIMTAMANTULUI INFORMAT este de 18 ani. Insa cu toata aceasta specificare MINORII isi pot exprima consimtamantul lor, in absenta parintilor sau a unui reprezentant legal, in urmatoarele cazuri :
a) IN situatii de URGENTA, atunci cand parintii sau reprezentantul legal nu pot fi contactati, iar minorul are discernamantul necesar pentru a intelege situatia medicala in care se afla;
b) IN situatii medicale legate de DIAGNOSTICAREA a unei anumite stari a sarcinii si/sau tratamentul unor probleme sexuale si reproductive, la solicitarea expresa a minorului in varsta.....de PESTE 16 ANI. -
https://lege5.ro/......-sanatatii Articolul 650
Vârsta legală pentru exprimarea consimțământului informat este de 18 ani. Minorii își pot exprima consimțământul în absența părinților sau reprezentantului legal, în următoarele cazuri:

a) situații de urgență, când părinții sau reprezentantul legal nu pot fi contactați, iar minorul are discernământul necesar pentru a înțelege situația medicală în care se află;

b) situații medicale legate de diagnosticul și/sau tratamentul problemelor sexuale și reproductive, la solicitarea expresă a minorului în vârstă de peste 16 ani.
Multa sanatate!

| DenisStefis a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Sunt din Bucuresti. Am fost cu matusa mea si am discutat cu o doctora despre aceasta chestie dar mi-a spus ca nici macar un control nu imi poate face fara semnatura lor. De unde mama naibii sa ii iau eu pe ai mei? Nu sunt singura fata minora care greșește..sunt alte fete carora le-au murit parintii, s-au măritat si nu au mai tinut legatura cu ei si pe mine nu ma pot ajuta cu un adult de mana care declara acelasi lucru? O sa mai caut la clinici private un doctor care ma poate ajuta.

| Emma30555 a răspuns:

Cauta alt medic.

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Pai eu caut, dar din cate observ nu ma baga nimeni in seama. Am trimis mesaje la clinici private si nu mi se raspunde. Nu pot sa ma duc in fiecare clinica privata din Bucuresti ca sa caut un doctor, m-as imbolnavi de nervi pentru ca stai cu orele pana te baga cineva in seama. Asta este Romania!

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Du te la alt medic ginecolog, nu prea imi vine sa cred povestea asta. Ce mesaje sa trimiti? Iti faci programare.