| OneReason a întrebat:

Anticonceptionalele sunt pentru avort? Sau pentru a nu face copii si daca folosesti injectii contraceptive nu faci copii 100%? Cum omoara anticonceptionalele copiii, lamuriti-ma si pe mine.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Citeste cu atentie explicatia oferita fiindca probabil vei intelege modul in care actioneaza toate produsele contraceptive pe baza de hormoni, cu ajutorul carora se impiedica formarea sarcinii. In cazul in care sunt folosite pastilele AC, HORMONII existenti in continutul lor actioneaza asupra OVARELOR a caror activitate este practic BLOCATA/INHIBATA adica OPRITA si astfel este IMPIEDICAT in proportie de 100% procesul de FORMARE, DEZVOLTARE si MATURIZARE a OVLULUI, deci/in consecinta NU se produce OVLATIA si din acest motiv NU MAI EXISTA nici PERIOADA FERTILA. Ovarele isi vor relua activitatea si vor reincepe sa produca ovule si va reapare si perioada fertila incepand cu luna in care NU vor mai fi folosite pastilele AC. Pana in acel moment pe intreaga perioada cat sunt folosite pastilele AC, este 100% IMPOSIBIL sa se formeze o sarcina. Este un lucru absolut sigur fiind demonstrat in cei peste 55 de ani de cand au fost inventata aceasta metoda si se produc si folosesc aceste pastile AC. Pilula (AC)anticonceptionala actioneaza asupra celor 3 mecanisme cheie de impiedicare a unei sarcini. 1. ) Blocheaza ovulatia: ovarele sunt trimise la odihna/oprite din functionare si ovulatia nu mai are loc. 2.) Daca totusi in cazuri cu totul exceptionale ovulatia se produce accidental, hormonii din pilula impiedica procesul de nidarea, adica NU se permite fixarea ovulului fertilizat in endometru. 3. ) In plus, sub actiunea hormonilor proveniti din pastila AC, MUCUSUL CERVICAL produs de colul uterin devin atat de dens si aderent, incat NU permite trecerea spermatozoizilor din vagin in uter, adica pastilele AC au ca rol si transformarea mucusului cervical intr-o secretie cu totul ostila spermatozoizilor.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Vai de capul meu... nu ai trecut deloc pe la orele de biologie?

NU, anticonceptionalele nu sunt pentru avort, sunt pentru impiedicarea unei sarcini.

Abstinenta e singura metoda de contraceptie 100% sigura.

Anticonceptionalele nu omoara niciun copil, impiedica doar fecundarea ovulului de catre spermatozoid.

| Pool77 a răspuns (pentru suntserios):

Ehh, orele de biologie, romana etc.

N-a trecut pe la scoala deloc, nu doar la orele de biologie.

| LPCTSTR a răspuns:

Ar trebui mai intai sa te lamuresti cum sa pui semnele de punctuatie.
Lasa sexul neprotejat.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu sunt pentru avort, unde ai auzit tampenia asta?

| HazelEyes77 a răspuns:

Anticonceptionalele previn formarea unei sarcini nu provoaca avort. Altele sunt medicamentele care provoaca pierderea sarcinii in primele 9 saptamani. In cazul asta exista deja o sarcina pe cand AC se administreaza tocmai cu scopul de a impiedica spermatozoizii sa patrunda in uter si sa fertilizeze ovulul prin ingrosarea mucusului cervical.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine pune mana si invata sa scrii si lasa sexul neprotejat, pun pariu ca n ai nici 15 ani.

| Jonas94 a răspuns:

Hoo, înfierbântatule, nu e locul tău aici. Du-te la mănăstire cu concepțiile astea de secol XII.
Nu a pus problema să-și omoare copilul, pur și simplu, nu înțelege mecanismul de funcționare a pilulei contraceptive.