| Indefinit a întrebat:

Pro sau contra avort? eu intr-un fel sunt pro avort pentru ca omoara copii dar totusi sunt si anti avort pentru ca le da femeilor o decizie...

22 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Salut
Logic ca sunt contra.
Nu mi se pare normal sa iti omori propriul copil.
Pentru ca sincer asta face o mama cand face avort sad
Pacat...mare pacat.

| CautNume a răspuns:

Depinde de situatie.
Daca mama a fost violata, copilul e bolnav, mama n-are bani etc...-pro
Daca mama are de toate si e doar proasta-contra

| Alcyon a răspuns:

Multi or sa-ti spuna ca-s contra avortului si asa mai departe. Dar daca e sa se trezeasca in situatia respectiva (gravida si fara mijloace materiale), o dau cotita. Hai sa nu fim ipocriti. Logic, e o situatie grea... dar pe de alta parte, nu poti fi chiar asa iresponsabil (precum negrii din Africa, ce se-nmultesc precum puricii si pe-urma mor de foame). Un copil e o mare responsabilitate. Ca sa se dezvolte armonios are nevoie de un camin real (compus din mama si tata) si de multa iubire. Altfel o s-ajunga un adult cu probleme psihice sau cu dificultati de relationare si integrare sociala.

| Termopile a răspuns (pentru Alcyon):

Bă sincer să fiu treaba stă în felul următor, nu ai bani să crești copilul nu îl faci, concepi copilul când consideri că e timpul potrivit și acum să nu mă iei cu "Și dacă a făcut copilul din greșeală" asta mi se pare o scuză penibilă.

| pietrean a răspuns:

In primul rand,modul cum ai scris intrebarea,denota ca nu stii sensul cuvintelor "pro" si "contra". Primul inseamna ca esti de acord,al doilea ca esti impotriva! Ce se intelege din:
"pro avort pentru ca omoara copii" si "anti avort pentru ca le da femeilor o decizie..."
Dar sa revin,pentru ca mi-am dat seama ce ai vrut sa spui:fiecare OM este dotat cu o oarecare inteligenta si ca urmare,doar el decide daca poate da nastere si apoi,crestere,hrana,educatie,viitor,unei alte fiinte umane. Unii decid sa aduca acei copii pe lume,ca apoi sa "profite" de viata lor>Vrei exemple? Vand copii,ii lasa flamanzi,ii trimit la cersit,furat sau la munca,pentru a avea adultii ce bea si fuma,ii violeaza,ii molesteaza...Dar din pacate acestia nu renunta de a a mai face si alti copii.
Altii,se chinuie cu serviciul,daca au,se schinuie sa plateasca o facultate, o casa, sa traiasca decent(doara hrana si cheltuielile casei) si nu isi pot permite sa aduca un pui de om pe lume, doar ca cineva il ameninta cu "viata de apoi".S-a intamplat(chiar daca esti atent) si tu trebuie sa decizi ce este de facut!
SUNT PENTRU AVORT, deoarece sunt om si gandesc!

| Northern a răspuns:

Depinde de situatie.

| Termopile a răspuns (pentru Northern):

Bă oameni buni, ăsta e răspunsul corect din punctul meu de vedere, depinde de situație, corect scurt și la obiect.

Răspuns utilizator avertizat
| Captoresque a răspuns:

Nu sunt nici pro, nici contra, sunt pro dreptului de a alege.

Dacă o femeie este violată/nu au efect pilulele contraceptive din diverse motive (fapt ce mi s-a întâmplat mie)/este sigur că va naște un copil cu malformații/sarcina îi pune în pericol viața/nu are bani să crească viitorul copil, ea trebuie să aibă dreptul la avort.

Dacă i-ai interzice unei femei să facă avort, tu ai fi criminalul, nu ea.

De aceea nu am niciun fel de respect pentru cei contra avort.

Răspuns utilizator avertizat
| Captoresque a răspuns:

A, și altă chestie: fătul, până la 2-3 luni de viață intrauterină nu are viață, nici măcar nu are o inimă suficient de dezvoltată ca să bată și să susțină o circulație sanguină. Nu are nici măcar creier, este doar o adunătură de celule fără funcție cognitivă.

Deci faptul că omori o viață este o mare balivernă, iar avorturi nici nu se fac după 3 luni de sarcină decât în cazuri excepționale.

Deci lăsați-o moartă cu crima și alte povești de adormit copiii.

| Captoresque a răspuns:

A, și altă chestie: fătul, până la 2-3 luni de viață intrauterină nu are viață, nici măcar nu are o inimă suficient de dezvoltată ca să bată și să susțină o circulație sanguină. Nu are nici măcar creier, este doar o adunătură de celule fără funcție cognitivă.

Deci faptul că omori o viață este o mare balivernă, iar avorturi nici nu se fac după 3 luni de sarcină decât în cazuri excepționale.

Deci lăsați-o moartă cu crima și alte povești de adormit copiii.

Voi ăștia contra avort nu sunteți altceva decât niște extremiști. Ați uitat de 1966 și de povestea cu decrețeii?

| Captoresque a răspuns:

A, și altă chestie: fătul, până la 2-3 luni de viață intrauterină nu are viață, nici măcar nu are o inimă suficient de dezvoltată ca să bată și să susțină o circulație sanguină. Nu are nici măcar creier, este doar o adunătură de celule fără funcție cognitivă.

Deci faptul că omori o viață este o mare balivernă, iar avorturi nici nu se fac după 3 luni de sarcină decât în cazuri excepționale.

Deci lăsați-o moartă cu crima și alte povești de adormit copiii.

Voi ăștia contra avort nu sunteți altceva decât niște extremiști. Ați uitat de 1966 și de povestea cu decrețeii?

| Captoresque a răspuns:

A, și altă chestie: fătul, până la 2-3 luni de viață intrauterină nu are viață, nici măcar nu are o inimă suficient de dezvoltată ca să bată și să susțină o circulație sanguină. Nu are nici măcar creier, este doar o adunătură de celule fără funcție cognitivă.

Deci faptul că omori o viață este o mare balivernă, iar avorturi nici nu se fac după 3 luni de sarcină decât în cazuri excepționale.

Deci lăsați-o moartă cu crima și alte povești de adormit copiii.

Voi ăștia contra avort nu sunteți altceva decât niște extremiști. Ați uitat de 1966 și de povestea cu decrețeii?

Răspuns utilizator avertizat
| cookie01 a răspuns:

Mamele ce fac avort sunt de mii de ori mai ucigase decat un criminal deoarece ele omoara un suflet, o fiinta lipsita de aparare, dar in fata unui criminal macar ai sansa sa te aperi. De aceea ele vor plati mai mult la judecata proprie + ca de viata lor se alege praful, mai ales dupa aia, incep sa se simta singure, si din cauza asta o gramada de certuri in familie si multe, multe altele. Deci contra

| pietrean a răspuns (pentru cookie01):

Decizia de a aduce un copil pe lume,apartine fiintelor vii ce sunt capabile sa judece! Daca eu judec,ca acel copil care il voi aduce pe lume,nu v-a putea trai intr-un mediu sanatos,daca nu am posibilitati financiare sa-i ofer strictul necesar in ceea ce priveste traiul de zi cu zi(casa,masa,educatie,viitor) EU si DOAR EU decid daca voi face avort,sau nu.
Chestiile cu "criminal","judecata de apoi","se simt singure",sunt doar vorbe a celor care sunt indoctrinati religios,carora le este frica de al de sus(parca se spune ca Dumnezeu este bun,nu razbunator,sadic),daca vor sa ia ele singure o decizie.
Mai decideti si singuri,ce vreti sa faceti cu viata voastra, nu mai stati cu frica in san, la tot ce hotarati, ca "cineva" va v-a pedepsi rau de tot pentru ce ati hotarat!
SPIRITUL DE TURMA, DISTRUGE SPIRITUL!

| Termopile a răspuns (pentru pietrean):

Dacă nu poți întreține un copil nu îl concepi. Nu faci un copil și după zici ce va de genu "Bă i-a stai așa eu nu pot să îl cresc, ce mă fac, a e simplu fac avort" dai naștere unui copil îți asumi responsabilitatea.

| Katherine20 a răspuns:

Logic, că contra straight face. Bine când sunt cazuri excepționale cum ar fi mama a fost violată atunci da...dar în rest nu.Am văzut răspunsuri gen : '' dacă mama e săracă '' - da cine naiba o pune să se **** dacă nu poate să întrețină încă un copil? Wtf? Sau dacă este bolnav...ehm, și? Asta înseamnă că nu merită să trăiască sau? Am o prietenă care are 2 frați cu probleme ( unul are probleme cu capu` iar celalt este mut ) și totuși îi crește și le oferă casă, mâncare etc. Nici numa miră că România este pe primul loc la avort straight face În ziua de azi totul este permis : avortul, căsătoriile dintre același sex, sexul de la vârste de 15-16 ani etc. Vai ce ajuns lumea din ziua de azi oh go on. Oamenii numai au frică de Dumnezeu și apoi se întreabă dar de ce Doamne m-ai făcut asta și asta? Dacă sunteți așa cum sunteți va așteptați să va binecuvînteze sau ce? straight face.

| Termopile a răspuns (pentru Katherine20):

Ai merita fundă

| fotbalistata a răspuns:

Contra.nu avem nici un drept sa luam viata unei fiinte nevinovate.de asta s-au inventat prezervative si anticonceptionale s, a, m, d.