| etern94 a întrebat:

"Anul trecut am inceput sa ma intilnesc cu un baiat mai mare decit mine cu un an.Relatia noastra a durat sapte luni, apoi noi ni-am despartit.(am suferit foarte mult, caci intr-adevar il iubeam enorm). Peste o perioada de timp, mai bine zis patru luni noi ni-am impacat iarasi si relatia a durat cinci luni (totul era foarte bine, mereu aveam nevoie unul de celalalt.In fine eram foarte fericiti). Apoi intr-o zi, el mi-a zis ca trebuie sa ne despartim, ceea ce m-a afectat enorm. M-am deprins sa fiu mereu cu el, sa am o sustinere si o dragoste adevarata.Simt ca imi lipseste mult, ma simt mereu singura.Am senzatia ca o parte din mine lipseste si nici cum nu o pot gasi.Nu stiu ce sa fac, cum sa procedez in continuare, nu inteleg motivul despartirii, ceea ce mi-a zis e doar ca relatia a juns la sfirsit si continuarea ei nu poate fi posibila. Va rog mult, spuneti-mi ce sa fac? nu prea cred in vorbele care mi le-a zis(imi pare ca a fost influentat de cineva, insa nu stiu de cine). Acuma incer sa am o viata mult mai activa, m-am inscris la dansuri, petrec timpul cu parintii si prietenii, doar sa nu fiu singura.(insa asta mult nu ma ajuta). Deoarece mereu gind ramin in singuratate incep sa pling, caci imi amintesc de trecut.(de noi doi). As dori foarte mult sa gasesc solutia corecta din situatie si sa nu ma simt singura. Nu pot sa incep o alta relatie : un motiv fiind ca, simt ca va fi o tradare fata de el, insa al doilea ca nu voi gasi asa o persoana asemanatoare lui... ajutati-ma va rog, ce sa fac cum sa procedez corect? (Mersi mult)"

Răspuns Câştigător
| elena a răspuns:

Ai facut foarte bine, ca ai trecut la alte activitati, trebuie sa-l uiti, iar ca sa versi lacrimi dupa el, nu are niciun sens. Trebuia sa uiti totul de la prima despartire, o impacare dupa ce te-a parasit nu era necesara, ai vazut, ca a procedat la fel si a doua oara, fiindca te-a vazut ca cedezi usor, te-a lasat fara sa-i pese de tine, iar tu il jelesti, oare merita acest individ lacrimile tale?
Sub nicio forma nu cauta alt prieten asemanator lui, pune aceasta relatie intr-o nisa, dintr-un perete si zideste totul cu ciment, ca nimic sa nu-ti mai aduca aminte de el. O alta relatie, o noua experienta, in care nu trebuie, sa aplici aceleasi metode ca la prima si mai ales sa te confesezi in legatura cu fostul...te rog, sa ai mandrie si coloana vertebrala, noul ales trebuie sa te merite si implicit, sa merite iubirea ta, nu o cerşi. Esti tanara, frumoasa ai toate calitalile unei tinere...alege, alege, alege, uita-te in jurul tau, ai de unde!

6 răspunsuri:
| Făgăraş a răspuns:

Draga Crina sa nu cazi in greseala sa crezi ca iubitul tau reprezinta intreaga ta existenta! foarte bine ca practici si alte lucruri pentru al uita! mai ai rabdare si o sa iti revi! adevarata ta viata precum si frumuaetea ai te asteapta sa o descoperi! te inteleg ai tinut la el poate mai ti si acum insa nu trebuie ca fostul tau iubit sa reprezinte scopul tau esential in viata! sa iti refaci viata si sa inveti din fosta relatie! acum e greu dar iti vei reveni te asigur eu! ar fi bine daca ai avea timp sa te spovedesti sa iti descarci sufletul la un preot sa vezi ce bine e, crede-ma! apropo daca vrei te invit la un dans insa sa iti faci revizuiesti asigurarea medicala ca la ce valoare am nu vreau sa te accidentez!

| Făgăraş a răspuns:

Putem vb pe mess daca vrei id meu e sspir_romania

| OnlyGirl a răspuns:

Nu cred ca scest baiat merita tot ce faci tu pentru el,l-ai iertat odata si el s-a jucat cu tine din nou,am patit'o si eu si nu l-am iertat doar odata ci de mai multe ori, de fiecare data se intampla la fel il ierti si apoi iar se desparte de tine, e foarte bine ca ai inceput alte activitati ca sa il uiti dar nu ai cum sa uiti o persoana asa speciala care inca face parte din inima ta.Cu timpul ai sa gasesti pe cineva care te va face mult mai fericita decat te-a facut el.Trebuie sa gandesti pozitiv sa te gandesti ca exista cineva care iti poate readuce zambetul pe buze.Suferinta face parte din dragoste, doar daca suferi ai sa vezi cum e dragostea...succes sper sa fii fericita si sa gasesti pe cineva care sa te iubeasca mult mai mult decat te'a iubit el:*

| Darius_6848 a răspuns:

Buna. sfatul meu e sa incepi o relatie noua cu cineva si sa gasesti pe cineva sa te inteleaga si sa te ajute sa treci peste. fa-o cat mai curabd si gandeste-te ca viata e scurta si trebuie traita ca de asta nea fost data. gandeste.te ca daca tea parasit inseamna ca nu mai esti importanta pentru el deci nu mai are rost sa iti batii capu. traieste.ti viata fato ca e scurta!

| etern94 explică:

Va multumesc mult tuturo pentru sfaturile si parerile voastre.Sincer ma-ti ajutat foarte mult.
Elena:,, Sub nicio forma nu cauta alt prieten asemanator lui, pune aceasta relatie intr-o nisa, dintr-un perete si zideste totul cu ciment, ca nimic sa nu-ti mai aduca aminte de el. O alta relatie, o noua experienta, in care nu trebuie, sa aplici aceleasi metode ca la prima si mai ales sa te confesezi in legatura cu fostul...te rog, sa ai mandrie si coloana vertebrala, noul ales trebuie sa te merite si implicit, sa merite iubirea ta, nu o cerşi.''-mi-au placut foarte mult cum ai scris.
Insa eu din pacate asta nu prea o pot face,deoarece suntem la acelasi liceu, mereu ne vedem si e mereu in preajma mea. Unica solutie ar fi sa, treaca mai repede timpul si sa ajung la univer.Insa pina atunci nu stiu cum sa procedez mai bine, sa-i rasp cind ma intreaba ceva, sa-l evit sau nu?

| Extasy_6133 a răspuns:

Crezi ca te merita daca a facut asa daca tia sp s v desp ca asa lo durut p el?straight face nu prea merge asa cred ca nu are rost s te mai gandesti la el si chiar daca v-ati reimpaca nu cred ca s-ar schimba cred ca tot egoist va fi si cand i se nazare lui iti va sp ca nu are chef si ca v despstraight face asa ca nu stiu apropiete de unb prieten/ prietena si cand te simti singura suno/ suna-l :*:*