| bombonica22 a întrebat:

As vrea sa imi incep viata sexuala, ma simt pregatita insa sunt foarte speriata de faptul ca voi sangera, si din auzite sangerarea persista cam o zi. Eu as vrea sa ma protejez, insa o cunostinta mi-a spus ca prima data nu exista risc de sarcina si ca imi pot face rani prima oara cu prezervativul. Ce parerea aveti? Am varsta de 18 ani.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Incep prin a-ti raspunde ca acea cunostinta este complet dezinformata deoarece in urma unui sex neprotejat poti ramane insarcinata oricand deci si in momentul dezvirginarii mai ales daca aceasta se produce in perioada fertila a ciclului menstrual. In plus se recomanda folosirea prezervativului mai ales in cazul sexului prin care se realizeaza dezvirginarea deoarece penetrarea devine mult mai lina si usoara si de asemenea se va reduce considerabil durerea resimtita. In privinta sangerari din momentul dezvirginarii trebuie sa stii ca poate fi diferita de la caz la caz si depinde de mai multi factori astfel ca sangerarea poate sa fie prezenta/sa se produca sau sa lipseasca complet in momentul intretinerii sexului de dezvirginare. Acest lucru depinde de consistenta si gradul de vascularizare a acelei pielite de obicei foarte subtiri numite HIMEN. Sangerarea apare doar in momentul in care himenul este rupt/distrus brusc sau chiar violent. Deoarece himenul in general este foarte elastic, acest lucru uneori poate permite penisului sa treaca prin perforatia existenta din nastere (prin care trece menstra) fara sa-l lezeze macar, situatie in care sangerarea nu va mai apare. In cele mai multe cazuri in momentul deflorarii himenul este doar partial rupt, fiind doar lezat ceea ce va provoca doar o sangerare destul de slaba sau neinsemnata incat prin amestecarea sangelui cu secretia vaginala efectiv poate trece neobservata.Doar in extrem de putine/rare cazuri poate apare o hemoragie mai intensa/puternica care poate tine chiar si 1-2 zile situatie in care in mod normal ca se va intrerupe sexul care va fi reluat doar dupa oprirea sangerarii si cicatrizarea ranii. Multa sanatate

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cunostinta ta ori este absolut retardata, ori a incercat sa isi bata joc de tine. Riscul de sarcina este amxim prima data (fiindca poate aparea o ovulatie spontana). De asemenea, daca folosesti prezervativ te va durea mult mult mai putin si nu exista nici un risc de a te rani, pe cand daca nu folosesti prezervativ durerea va fi mult mai mare si exista riscul sa te ranesti. Nu inteleg cum la 18 ani poti sa crezi asemenea aberatii, contrazic tot ce ai invatat la scoala si ce stie stiinta medicala in general. E mai intelept ca inainte de primul contact sexual sa discuti fie cu medicul de familie, fie cu ginecologul la care vei merge ulterior (in prima luna dupa inceperea vietii sexuale este obligatorie o consultatie ginecologica), ca sa primesti sfaturi bune si utile nu in batjocura cum sunt cele oferite de cunostinta rau-voitoare

| bombonica22 explică (pentru Brigaela):

Asa este, ai dreptate! iti multumesc mult.

| darrio2007 a răspuns:

Gandesti la 18 ca o copila de 12 ani.Sangerarea este doar atunci dupa dezvirginare.Cateva picaturi.Cunostinta habar nu are daca gandeste ca tine. Daca te dezvirginezi in perioada fertila ai sanse mari sa ramai insarcinata.Asa ca foloseste prezervativul.Adica EL sa foloseasca. Dureros poate fi doar daca el se comporta cu tine ca un bou din grajd. Fara rabdare si tandrete.

| bombonica22 explică (pentru darrio2007):

Nu cred ca am eu vreo vina, si nu nu gandesc ca la 12 ani, am spus ce am auzit de aceea am vrut sa ma consolez si cu voi. Nu am de unde sa stiu din moment ce sunt virgina.

| aXy99 a răspuns:

Te simti pregatita dar nu stii mai nimic. Daca o faci fara prezervativi risti sa ramai gravida, iar sangerarea aia dureaza putin, in niciun caz o zi intreaga.

| Oana92 a răspuns:

Ai auzit prost. Sangererea din momentul dezvirginarii dureaza cateva secunde si nu e deloc abundenta (doar cateva picaturi).
Niciodata, dar NICIODATA un prezervativ nu face rani! Este cea mai mare prostie citita pe TPU in ultima perioada. Risc de sarcina exista mereu, mai mare sau mai mic, la primul contact sexual e oricum foarte mare.
Foloseste prezervativul, asa cum trebuie, foloseste si lubrifiant si inainte de a trece la practica nu ar strica sa mai citesti chestii de baza in legatura cu sexul.

| 4psiho a răspuns:

Legat de riscul de sarcină: prietena respectivă te-a mințit. Dacă ea nu a rămas, asta nu înseamnă că este valabil și pentru tine.
Pune-i un prezervativ. Iar după durere vine plăcere... happy

| Denis269 a răspuns:

Deci, cand te dezvirginesti poti face copii.*NORMAL*! Iar sangerarea este procesul de dezvirginare, care nu dureaza mult. Da, dureaza si o zi, dar de rare ori. Lasa masculu sa faca tot si cand simti ceva dureros etc. spune-i sa te ia mai usor.

| James_Lara_1993 a răspuns:

Nu de as sti, dar dupa parerea mea ai nevoie de protectie.Ai putea discuta cu mama ta, ea e singura care iti poate da un sfatbu.Nu te mai lua dupa prieteni.Nimeni nu iti vrea binele cu adevarat.

| donniebrasco a răspuns:

Nu vei fi ranita deloc cu prezervativul, foloseste-l, vei fi mult mai safe. cat despre durere..incearca sa fi cat poti de relaxata, va ajuta la diminuarea durerii si roaga-ti partenerul sa fie cat poate de finut, o sa fie placut

| Danna76 a răspuns:

Din cate stiu, nu e obligatoriu sa sangerezi odata ce te dezvirginezi. Depinde de fiecare persoana, cum are himenul, daca e mai elastic/flexibil nici nu simti cand s-a rupt, nu curge sange neaparat. Si daca ar fi sa doara, doare putin, nu mult, nu te gandi ca e o durere insuportabila, e una foarte simpla..Nu cred ca iti faci rani cu prezervativul, pentru ca pentru asa ceva sunt concepute..Trebuie sa te protejezi, pentru ca fara protectie riscurile sunt mari. Sper ca te-am ajutat! happy