| anonim_4396 a întrebat:

Funda] Heiiiiiiiiii dragii mei prieteni. Vreau sa vorbesc cu voi ceva mai intim,cu prietenii nu am cu cine pentru ca toate s-au dovedit a fi barfitoare iar mama mea, >nu:". Nici chiar verisoara mea, care imi este foarte apropiata.Deciiii.
Am 17 ani jumate si la inceput v-am spus ca vreau sa-mi incep viata sexuala,chiar ma simt pregatita deoarece cand vorbesc cu iubitul meu despre asta simt ca as vreaaa sa fie langa mine si sa fac parte din el, ma iubeste enorm si mi-a dovedit prin multe lucruri, nu ma indoiesc de iubirea ce mi`o poarta.
Am zis sa-l testez si dupa 9 luni de relatie i-am spus ca nu sunt pregatita sa o fac, ce parere are? Si a zis :Te astept oricat e nevoie numai sa fi tu pregatita, bineinteles ca am mai vb despre asta el nu a mai facut-o de 1 an de zile.
V-am spus ca de ziua lui pe 1 ian mergem in oras,am mers insa nu am facut nimic,am mers la mall,patinoar,ne-am plimbat dar nu mi-a zis.
Mi-a spus ca e prima data cand o s-o faca cu o fata cuminte(virgina) si putea sa ma insele oricand dar se gandeste la faptul ca parintii mei se cun cu ai lui si ne cunoastem de mici copii insa nu ne-am vb pana acum,si ca ma pretuieste pentru faptul ca am fost cuminte atata timp si vrea sa fie o seara speciala,si ca ma iubeste si e dispus sa faca orice sa ma simt bine.
Ne-am cunoscut foarte bine,atat fizic cat si psihic,sincera sa fiu eu as vrea ca el sa fie primul baiat din viata mea.
Am pus intrebarea :"Sa presupunem ca as ramane insarcinata,de asta mi-e cel mai frica,ce ai face"Iar el mi-a raspuns asa" Daca ai ramane insarcinata am face un bebe frumos ca tine si l-as iubii din toata inima mea si nu te-as parasii in niciun caz, insa sunt constient ca nu vrem asa ceva si o sa fac tot posibilul sa-ti demonstrez ca esti in siguranta, o sa umflu prezervativul dupa act sa te convingi". Siii m-am gandit la asta 2 luni de zile.Îl iubesc asa mult si e pentru prima data cand ma simt iubita cu adevarat.

Ne-am gandit sa mergem peste 3 saptamani intr-o sambata la o pensiune,unde sa fim siguri ca nu e nimeni si nu ne deranjeaza nimeni,insa am emotii, pregatita ma simt si cred ca e o varsta normala, voi ce parere aveti? Cum a fost prima voastra experienta si unde a fost aceasta? Va multumesc anticipat.

8 răspunsuri:
| robertpaul a răspuns:

Buna.Eu iti spun parerea mea.Un sfat e bine sa-l asculti,nu obligata sa-l urmezi.
Trebuie sa te gandesti bine ceea ce faci, ispitele sunt mari in ziua de azi de la:sex, copii, droguri si anturaje.Sa nu ma intelegi gresit.Doar gandeste-te,esti emotive? poti trece peste o despartire in cazul de se va intampla,ai stabilitate financiara incat o sarcina,sa te impiedice sa traiesti decent? E frumos sa faci dragoste-sex, nu zice nimeni laughing, dar ia decizii cu capul pe umeri. Daca nu indraznesti s-o faci poate mai tarziu vei regret, dar si invers.In ziua de azi, dragostea nu mai este suficienta sa tina o relatie.Ai bani,ai sprijinul familiei, ai prieteni adevarati, fa ceea ce-ti place.Tu esti singura care-si poate implini destinul, doar curaj.
Apropo eu mi-am inceput viata sexuala la 25 de ani tarziu,si acum sunt pregatit,dar n-am cu cine, daca intelegi?
Persoana respective n-a fost cea aleasa, doar nevoia descarcarii emotionale acumulate.Tu iti modifici viata, cu fiecare lucru exprimat in realitate.ciao

| robertpaul a răspuns:

Perfect.Atunci cel mai bine pentru tine, este sa te descarci emotional si sa o faci cat mai repede.Important este sa comunicati, sa o luati incet prima data, pentru ca pentru tine s-ar putea sa fie un pic dificil, dar apoi va decurge de la sine totul. Daca va fi tandru si-si va controla pornirile hormonale, va fi oke.Important este sa nu fie repezit, atat.succes happy

| Azµre a răspuns:

Câți ani are?

| Azµre a răspuns:

Ok, păi dacă așa stau lucrurile și ai idee despre sex, știi ce implică. Atunci ai liber din partea noastră. Atâta timp cât nu vii să ne stresezi cu întrebări am rămas însărcinată sau am făcut nu știu ce.
Ca să îți ușurezi viața, discută cu el înainte, să aveți parte de un preludiu lung, să fii bine excitată, folosiți și un lubrifiant, îți va ușura durerea datorită faptului că vă lubrifia zona în de ajuns demult încât să nu simți discomfort. Și ce mai asta e te apuci de treabă. Apoi ar fi bine la o săptămână după să te duci la un control ginecologic, este indicat, să te verifice și doctorul să fii sigură că totul este în ordine.

| tzus a răspuns:

Daca esti pregatita poti sa faci asta daca nu las-o balta..nimeni nu te obliga. Acuma fiecare poate sa spuna ca a fost frumos sau pentru altii urat, tu trebuie sa vezi daca e important pentru tine. pentru ca daca nu ai sa fi pregatita ai sa spui ca a fost oribilwinking

| Andreeashine a răspuns:

Aveti deja aproape 1 an de relatie, ai mai spus si ca se cunosc parintii, deci clar el nu va face ceva care sa te raneasca si sa regreti alegerea facuta.Din punctul meu de vedere, poti sa iti incepi viata sexuala cu el.

| HoldeyDew a răspuns:

Da,fa

| yonnootz a răspuns:

Mai sus ai zis ca ai 17 jumatate. Hotaraste-te!
Si da, totule OK sa o faci daca tu chiar crezi ca esti pregatita.