| anonim26262 a întrebat:

Aseara am avut primul contact sexual cu prietena mea, precizez ca a fost protejat, la cate zile dupa actul sexual trebuie sa ii vina menstruatia? Este neaparat? Stiu ca are ciclul regulat, trebuie sa ii vina pe data de 31, pot exista intarzieri?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Este neaparat daca nu va doriti o sarcina.Nu avem noi de unde sti cand trebuie sa-i vina ei menstruatia, fiecare femeie are un ciclu menstrual diferit, asadar prietena ta trebuie sa isi tina evidenta.Pot exista intarzieri din varii motive, dar incearca sa nu te ingrijorezi mai mult decat e cazul.

De citit, ca sa stii pe viitor:

https://www.medlife.ro/articole-medicale/de-ce-intarzie-menstruatia

https://www.sfatulmedicului.ro/......atia_16108

https://www.drmax.ro/articole/intarzierea-menstruatiei

| anonim26262 explică (pentru dullcat):

La cate zile dupa act trebuie sa ii vina menstruatia?

| dullcat a răspuns (pentru anonim26262):

Ai citit ce am scris sau? laughing Stii macar este menstruatia? Pentru clarificari:

https://youtu.be/ZhVwQfCz-PQ

https://youtu.be/oS8_BL9IITo

https://youtu.be/Q6NeilJgtyA

| Analex17 a răspuns (pentru dullcat):

Cum le stii tu pe toate. Cu ce ai ajutat, ca ai dat niste link-uri? Mare lucru ai facut.

| anonim26262 explică (pentru dullcat):

Pe mine ma intereseaza chestia cu ciclul menstrual daca trebuie neaparat sa apara dupa actul sexual, protejat bineînțeles

| dullcat a răspuns (pentru Analex17):

Linkurile alea explica destul de bine ce ar fi trebuit predat inca de la scoala, tocmai ca sa nu existe atatea intrebari pe tpu.Cand explici un lucru de sute ori, la un moment dat nici nu te mai obosesti, vazand cata lipsa de interes exista, in era internetului.Tu cu ce ai ajutat pentru ca mi-ai oferit o astfel de replica?

| dullcat a răspuns (pentru anonim26262):

Te interesezi de problema in mod gresit.Citeste si urmareste din linkurile de mai sus, ca totusi vorbim de cateva minute, nu de ore intregi.Eu cred ca poti renunti putin la timpul din social media ca sa te informezi, sa stii pe viitor.Si vezi ca exista o diferenta clara intre ciclul menstrual si menstruatie.

| anonim26262 explică (pentru dullcat):

Probabil m-am exprimat eu gresit, sincer am stat sa citesc ce mi ai trimis, vreau sa ne intelegem si sa ma poti ajuta, din ce am inteles la mai multe intrebari pe site, la femeie trebuie sa ii vina menstruatia la cateva zile dupa act, asta demonstreaza ca nu e gravida, sau gresesc si nu se intampla nimic si e de fapt pe baza calendarului menstrual tot, adica totu are de aface atunci cand stie ea ca trebuie sa ii vina ciclul

| dullcat a răspuns (pentru anonim26262):

Menstruatia vine in functie de calendarul menstrual (folosit pentru a tine evidenta ciclului menstrual care are intre 21 si 35 de zile, depinde de femeie; ca masura contraceptiva nu este eficienta metoda calendarului in procent la fel de ridicat ca prezervativul, de exemplu).

https://www.doc.ro/......eficii-are

https://content.medic.chat/......strual.png
Asadar ai incredere in ce zice prietena ta, ca o sa fie in jur de 31.

Aparitia menstruatiei inseamna ca nu s-a instalat nicio sarcina, dar nu este o regula ca la cateva zile dupa sex vine si ea asa cum ai citit pe tpu.Alea erau cazuri in care s-a facut sex inainte de venirea ei cu cateva zile si au avut oamenii norocul ca nu s-a intamplat nimic.

Apoi, nu crezi oare ca daca nu stii cum functioneaza nu ar trebui sa faci sex? E ca si cum nu ai habar de masina, de reguli de condus, dar te urci la volan si zici ca te prinzi tu pe parcurs.Nu e de joaca.

12 răspunsuri:
| LePapillonSurvivant a răspuns:

Menstruatia ii poate intarzia din diverse motive. Unul din aceste motive poate fi stress-ul de a nu ramane insarcinata. Daca ati facut sex protejat, nu aveti de ce sa va faceti griji.

| anonim26262 explică (pentru LePapillonSurvivant):

Si trebuie sa ii vina neaparat la cateva zile dupa act? Sau nu trebuie sa vina deloc si sa ma bazez pe calendarul ei menstrual cam cand precizeaza ea ca trebuie sa ii vina? De ex ii vine acum pe 31

| LePapillonSurvivant a răspuns (pentru anonim26262):

Asteapta. nu este musai sa-i vina dupa ce voi ati facut sex. Ii vine cand trebuie sa-i vina. Ai rabdare, nu e ceva ce iese la apasarea unui buton. Ce e stress-ul asta? Ati facut fara prezervativ? De ce agitatia asta?

| anonim26262 explică (pentru LePapillonSurvivant):

Fiind prima data, de aia e stresul?