| anonim_4396 a întrebat:

Aseară am făcut pentru prima dată sex cu prietenul meu. Țin sa menționez ca am 18 ani.
A fost ceva spontan, neprotejat și el nu e sigur dacă "a scos-o la timp".
Eu vreau să iau pastila de a doua zi și as vrea sa știu care dintre ele este mai bună escapelle sau postinor, care sunt efectele adverse, dacă-mi afectează cu ceva organismul. Mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| DeathIncarnate a răspuns:

Gabriel Dumitrescu, stie ce face fetita lui?

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Iei porcăria aia numai dacă ești 100% sigură că ești în perioada fertilă. Altfel e total fără rost și chiar contraindicat.

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu stii cum se iau si ce efecte au aceste anticonceptionale, msi bine renunta la ele si intreaba medicul de familie sau farmacistul(a) daca este bine sa le iei sau nu.

| Diddina99 a răspuns (pentru Emilian65):

Să renunț la ele? Și sa ce? Sa aștept o sarcina nedorită?

| IonutzMariusz a răspuns:

Cum dracu nu e sigur... rahat...

| AndreeaAnton a răspuns:

Buna.Eu am luat Escapelle acum ceva timp(a fost cea mai proasta decizie in cazul meu deoarece eram intr o perioada cu fertilitate aproape 0 dar poate o solutie buna in cazul tau). Ideea e ca primele 5-6 zile dupa ce am luat, m-am simtit ok, usoare dureri de cap si atat. Dupa a 6 zi a inceput o sangerare maronie care m-a speriat dar scria si in prospect ca e posibil sa apara, deci na, m-am resemnat. Faza e ca dupa 4 zile consecutive sangerarea nu a disparut+ au mai aparut si alte simptome:durere de sani, de spate, de ovare destul de ascutite.Am si usoare ameteli dar nu stiu daca e neaparat efectul pastilei.Mai multe nu pot sa ti spun, astept si eu sa vad cum va fi urmatoarea menstruatie, am inteles ca e posibil sa intarzie.Eu sunt practic la a 10 a zi de la administrarea pastilei, deci astept sa vad ce va mai fi.In concluzie, daca chiar nu iti doresti un bebe si exista acest risc, poate ca e mai bine sa iei Escapelle si sa suporti consecintele 1-2 luni, cine stie, poate in cazul tau nu vor fi asa multe reactii negative.Pentru mine personal, sarcina ar fi fost o "problema" mai mica decat asta, am 22 de ani si sunt casatorita doar ca nu imi doresc un copil anul asta asa ca am reparat greseala imediat, chiar a 2 a zi fara sa ma gandesc prea mult.