| angelinthedark a întrebat:

Aseara eram pe punctul de a face dragoste cu prietenul meu pentru prima oara, sunt cu el de un an si ne intelegem foarte ok, pana acum mi-a mai cerut ca zice ca simte si el nevoia, dar mi-a respectat deciziile si desi isi dorea, se abtinea.De multe ori eram pe punctul de a o face, dar eu desi il iubesc, nu stiu de ce ma comport cam aiurea cu el, adica cand vrea sa ma sarute cu limba nu il las, sa ma sarute in alte locuri in afara de buze si pe fata nu il las, sa imi puna mana in zona intima precum si sani ii interzic, adica cand o face mereu il imping, sau ii spun sa ia mana de pe mine, iar el crede ca eu nu il iubesc, imi zice ca de ce il resping ca nu imi face nimic rau, nu stiu de ce fac asta, poate de rusine, poate de frica sa nu se ajunga mai departe, aseara s-a rugat de mine sa o facem si noi dar eu nu am vrut, vedeam in ochii lui ca isi dorea dar totusi i-am zis ca nu si nu s-a suparat, Eu i-am zis ca daca imi tot cere inseamna ca numai asta vrea, atunci el a zis ca nu imi va mai cere, decat atunci cand vreau eu, sa ii zic cand vreau ca sa nu mai cred eu ca nu ma iubeste.acum eu nu stiu ce sa fac in legatura cu el, desi il cunoastem si sunt de destul timp cu el, eu nu prea il las sa ma sarute, nici sa o facem.Credeti ca ma iubeste daca ma asteapta? Oare sa o fac cu el? Oare intentia lui e doar de a face sex, ce credeti?

Răspuns Câştigător
| undercovergirl a răspuns:

Buna,

Retinerea ta vizavi de relatia voastra si raceala cu care il tratezi poate avea la baza mai multe motive : poate esti prea mica ( si nu ma refer aici doar la varsta ci si pe plan mental ), poate esti nesigura vizavi de corpul tau sau poate ca nu ai suficient de multa incredere in el.
Toate astea pot fi rezolvate prin comunicare. Nu-i ascunde faptul ca te simti ciudat cand doreste sa te atinga sau atunci cand vrea sa mearga mai departe, vorbeste-i despre tot ce te deranjeaza, despre temerile tale vizavi de acest subiect.
Din ceea ce spui pare un tip care te respecta si tine la tine, dar raceala si indiferenta poate indeparta o persoana.
Nu trebuie sa-ti fie teama sa-i spui ce doresti de la el, si nici sa-i spui ca nu esti pregatita. Va intelege si te va sprijinii in decizia luata numai daca esti sincera cu el, si poate cu timpul vei scapa de aceasta teama de necunoscut. happy

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu esti pregatita, probabil esti prea tanara pentru asta. Prietenul tau nu te ajuta amintindu-ti mereu despre nevoile lui (care intre noi fie vorba, nu sunt chiar asa de intense pe cat ai tu impresia). Luati si voi o pauza de la tentative. Vorbeste cu el, spune-i ca nu te simti pregatita si ca ai vrea sa nu mai ajungeti in faze apropiate de sex macar cateva luni. Dupa 6-8 luni incercati iar si vei vedea atunci daca esti mai pregatita.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Eu am marea impresie ca tu nu esti atrasa fizic de el si asta nu e bine deloc. Daca tot o sa-l respingi asta o sa creada si el!

| catthshshshs a răspuns:

Cred ca de fapt tu nu esti pregatita si te sfatuiesc sa nu o faci niciodata de dragul lui.Asteapta sa fii si tu pregatita si incearca sa vorbesti cu el, sa ii explici ca e nevoie de timp. Oamenii sunt in general foarte diferiti, fiecare are capriciile si principiile lui si nu e o rusine sa vorbesti cu prietenul tau deschis despre ceea ce simti tu si ce iti doresti.Si stiu ca e posibil sa fie si teama de a incepe asta, e si normal sa fie asa. Dar este un moment unic pe care nu il vei uita niciodata. Daca prietenul tau te iubeste, te va astepta cat ai tu nevoiewinking

| Sara2 a răspuns:

O sa o faci in momemtul in care esti pregatita 100%, "prima data" este un pas f important, parerea mea este ca te iubeste din moment ce a asteptat 1 an, in zilele de azi e f mult chiar si atunci cand esti virgina... pup

| i.love.me a răspuns:

E un pic cam disperat.si u poate esti pudica si iti e rusine de el. poate nu il iubesti indeajus incat sa te simti pregatita sa faci asta.
nu e de condamnat e ceva normal.trebuie sa te astepte daca te iubeste

| Tessy a răspuns:

Am ramas fara cuvinte.
Ce-i drept tu te comporti destul de urat cu el...
Ai mare grija de el ca mai rar gasesti de astia.Chiar te iubeste. E dispus sa te astepte ceea ce e un lucru foarte bun.Acum depinde si de tine, nu trebuie sa te lasi presata sau influentata de altii...si daca vrei sau nu e alegerea ta si numai a ta.

Succes!:*

| cipy a răspuns:

Nu nu cred ca sa fie cu tine un an numai pentru asta stii bine ca sunt fete care de la prima intilnire pot s-o faca. Te iubeste asta e sigur dar daca nu esti pregatite no face acum zii sa mai astepte. Dar daca si daca decizi sa o faci fa-i o surpriza cheama-l la tine sau du-te tu pe neprins de veste fara vreun motiv si zii ca esti pregatita si vrei so faceti! Cred ca de la asta te va iubi mai mult adica de la surpriza.

| Cristina20143 a răspuns:

Daca esti tp de un an cu el, nici sa nu il lasi sa te atinga e prea de totwinking. acum nu stiu ce sa zic probabil ca te iubeste de te'a asteptat el 1 an.nu stiu nici el cand o sa mai stea fara sex. daca u sti ca il iubesti si el te iubeste si vrei sa ai o relatie de lunga durata cu el.eu zic sa te gandesti bine daca vrei sa faci sex cu el.pana la urma poate iti zice "de antins nu ma lasi sex nu facem aia nu aia nu ia hai pa" acum zi si u cat sa te mai astepte.acum u sti daca esti pregatita sa faci sex gandeste bine daca este baiatul potrivt.acum mai depide si ce varsta ai... daca ai peste 16 ani te gandesti daca vrei sa iti incepi viata sexuala cu el, daca e baiatul potrivit.pa'pa

| LaCrImI sI nUmAi LaCrImI a răspuns:

Buna, inseamna ca nu esti pregatita sa faci acest pas cu el (dragoste) dar daca el tea astept un an si tu nici macar nu il lasi sa te sarute cu limba si cea ce ai spus tu inseamna ca esti timida si iti este rusine toata lumea la inceput este asa inseamna ca esti inca fragila pentru o relatie. ai putea sai dai macar o sansa sa il lasi sa te sarute cu limba nu pentru simplu fapt ca sa ii demonstrezi ca il iubesti dar sa vezi daca reusesti daca nu reusesti inseamna ca nu esti pregatita pentru o relatie. si tine minte toti am avut probleme astea nu esti unica asa ca stai linistita nu te alarma.

| ZuZuAleX a răspuns:

Orice barbat vrea sex!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil daca mi-ai fi spus ce varste aveti as fi putut sa iti dau un raspuns. Tu imi dai impresia ca esti destul de nesigura pe tine, pe cand el e un baiat cu dus si intors. E greu de spus ceva in aceasta situatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte ciudat, daca a asteptat atata timp ori e prea pr... ori te iubeste nespus.Desi as crede a 2-a varianta! Ai grija ca dragostea nu e un joc, sexul face parte dintr-o relatie, deci daca esti convinsa ca te iubeste nu mai pierde timpul.Sa nu ti se para jignire dar mai devreme sau mai tarziu tot va trebui sa o faci, si doar in clipa aceea iti vei da seama CAT DE MULT AI PIERDUT ASTEPTAND. E ceva fantastic-crede-ma!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea ...sti ca sa faci dragoste cu un baiat inainte sa te casatoresti e un pacat mare ...deci daca vrei sa o faci casatorestete.big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-a fost data sa o dai nu sa te duci cu ea in rai laughing

| marya_3184 a răspuns:

Eu zic ca daca vrei si tu atunci mai bine o faci, fara frica nu ti se poate intampla nici un rau. Tot asa aveam si eu un prieten il iubeam si vroiam sa fac dragoste cu el dar imi era frica, apoi s-a saturat sa tot astepte si a plecat la alta, si acum imi pare rau, eu zic sa ne traim viata atata timp cat putem. Daca iti cere acest lucru nu inseamna ca nu te iubeste, si mai ales ca vrei si tu, atunci de ce sa nu o faci. pupici aveti grija de voi