| George129309 a întrebat:

Astazi am suparat-o! Sa o luam cu inceputul.
Sunt la facultate. Anul 1 etc. La deschidere(1 oct.) am vazut o fata care mi-a ramas pe retina. Are ochi albastri, par de un saten inchis cu suvite(sau parul terminandu-se) maronii si un zambet cuceritor. Nu am crezut niciodata ca o sa ma indragostesc de o fata cu ochi albastri, pana am vazut-o pe ea. Pentru ca pana atunci eram atras doar de ochii caprui.
Asa. si am inceput sa ma intreb: "oare la ce grupa o sa fie? O sa fie la ZI sau la IFR cu mine?" In prima zi de cursuri cand am intrat in sala de curs si am vazut-o, eram oarecum fericit. Toate bune, toti colegii ne-am luat adresele de facebook unii de la altii, ca s-a facut un grup numai al nostru. La inceput vorbeam cu ea pe facebook, imi raspundea, imi acorda o oarecare atentie, dar cred ca am devenit prea insstent pana in prezent. La facultate nu prea vorbeam mult, pentru ca ajungeam la ora, ora incepea, la pauze sa ne schimbam de sport(ca sunt la kineto) si timpul trecea, singura nu o prindeam sa vorbesc cu ea, cand se terminau orele se grabea si se grabeste mereu sa plece... Si asa ii mai dadeam mesaje pe facebook, a inceput sa raspunda din ce in ce mai rar. I-am zis de poza ei de profil ca nu prea ii scoate ochii ei albastrii in evidenta si ca de fapt am vrut sa zic ca are ochi frumosi si cand zambeste... la fel.
Iar astazi se grabea, nu gluma, mai avea putin alerga. Am prins-o la semafor, am jenat-o putin cu umbrela, s-a uitat sa vada cine este si mi-a zambit, apoi a dat verde si iar aproape alerga. Nu se mai uita in spate. In fine, a venit metroul fix cand am ajuns in statie. Ne-am asezat pe scaune si sia scos o carte "Arta de a citi gandurile" de care imi spusese cu o noapte inainte pe facebook. Mama lui de facebook. Apropo ca in mijlocul perioadei asteia i-am zis sa imi lase si mie numarul ei. Nimic, nici un semn atunci.
Nu am vorbit nimic. Se vedea ca era putin suparata si nici de citit nu prea avea chef... La a doua statie unde am coborat, i-am spus doar "Pa, Andreea." Ea: "Pa."
Dupa o ora-doua ii dau un mesaj: " hey, azi la metrou erai cam suparata, esti ok?" Si mi-a zis ca nu are nimic, doar ca sunt prea insistent si nu-i place.
Atunci, pur si simplu, mi-a cazut cerul in cap. Avea dreptate, eram prea insistent cred, iar eu nu mi-o pot ierta ca am suparat-o tocmai pe fata de care imi placea atat de mult si de care m-am indragostit de cand am vazut-o si ochii ei...
I-am spus: "imi pare rau...chiar nu vreau sa te supar, desi am facut-o, scuza-ma." Si discutia s-a terminat.
Ma simt foarte prost acuma. Nu stiu ce sa fac acuma, cred ca o voi lasa o perioada in pace.

13 răspunsuri:
| Picasso a răspuns:

Pfff, opphhhh, poti sa joci ttru sau poti sa fi un pic prostuz sa o amuzi, daca nu lasa naibii fb-ul, si vb cu ea, dar nu insistent ca e nasol, gaseste un prieten comun, de prefert prietena, si vb cu ea, incearca sa o abordezi si pe ea in discutie, incearca sa nu fi de acord cu ceea ce zice, si daca ii aduci zambetul pe buzze, eeee un inceput bun,, 1/2 din drum e ca si facut! Abordeazooo, intr-un mod mai subtil, determinoo, p[provoacoo sa te intalnesti cu ea, faaoo pe ea sa te scoata la un suc laughing nu stiu, succes!

| IsabelaIssa a răspuns:

Se pare ca nu e genul de fata careia sa ii placa sa fie vanata. Schimba-ti atitudinea si poarta-te normal, fara complimente, fara insistente, poti sa incerci chiar sa o ignori sa nu mai pari interesat de ea. O sa isi puna poate un semn de intrebare si o sa te caute ea in timp. Bafta!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Te ai indrăgostit rău de fata aia, si ea nu i ti răspunde sentimentelor tale, problema stă in felul următor, nu m ai insista la ea că pari penibil te faci de ris din cauză că ai"asasinat o" cu intrebările ai răbdare si nu o m ai stresa nici pe fb nici in realitate, nu i cumpăra nimic deoarece i si dă seama că tu o vrei, iar ea nu te vrea lingă ea si m ai rău vei suferii, faptul că ea in metrou citeste cind sunte ti impreună e clar că nudoreste nici o apropiere de orice fel cu tine lectura este modul ei de a te respinge intr un mod fin fără să te lezeze, ea are un mod diplomat de a te evita, momentan, dar dacă tu nu te prinzi si insisti si o sîcîi ăsta e cuvîntul, ea te va respinge de față cu altii si te vei simtii umilit si distrus. Asa că lasă timpul să demonstreze dacă ea va fi cu adevărat femeia potrivită pentru tine sau nu? Ce vîrstă ave ti voi doi?

| neutrino a răspuns:

Sunt de acord cu ceea ce spui in ultimele doua fraze, cu mentiunea ca perioada de timp in care doresti si trebuie sa-i da-i pace sa fie foarte lunga.

| neutrino a răspuns (pentru neutrino):

Robotul corector spune insistent "sa-i da-i pace!". O fi si el student?

| SkyPilot a răspuns:

O lasi in pace. Fii pe acoolo, fii discret, mai arunca-i cate o privire. Ai putea incerca sa ii oferi un buchet de flori care sa-i ceara scuze in locul tau happy

| grab a răspuns:

Da, lasa-i timp nu te mai baga in sufletul ei cu forta. si nu e nicio suparare daca nu are chef de tine, nu te joci cu gusturile omului.

Răspuns utilizator avertizat
| e1xtz a răspuns:

Motivele sunt ale ei, e dreptul si treaba ei sa nu vrea ceva cu tine.In general o persoana cand te place, indiferent cat esti de insistent sau nu, daca ''feeling-ul'' e reciproc iti raspunde, daca la ea nu se intampla atunci are alta ''treaba'', si mai mult decat amicitie nu prea cred ca ai sa primesti..acum vezi si tu

| George129309 explică:

Ii place ciocolata, ma gandeam sa ii iau o ciocolata, dar si o floare cu care sa ii spun ca imi pare foarte rau. Dar vreau sa o iau deoparte, sa nu vada toata lumea. Langa facultate este o piata, cu florarii si un supermarket de unde as putea sa iau ciocolata. Dar floarea, cum.am spus, nu vreau sa vin cu ea direct, nici ea nu cred ca ar vrea sa procedez asa, in public mare. Stiu ca, poate o sa radeti putin, cum am facut-oo si eu cand m-am gandit. Deci ma gandeam sa ii spun sa vina cu mine pana la florarie ca sa ii iau o floare. Dar ce floare? Un tramdafir? Rosu sau alb? Sau alta floare? Pfff

| George129309 explică:

O voi lasa in pace. Dar eu nu am vrut sa fiu asa, offf.
Ea are 19, iar eu 21. Ca sa fiu sincer, nu am mai avut nici o relatie. In liceu, in urma cu 2-3 ani, tot asa eram atras de o fata, dar nu prea vorbeam cu ea, mai rar asa, stia ca o plac, cand ne uitam unul la altul zambeam amandoi(tin sa precizez ca avea ochi caprui), dar nu i-am spus. De atunci nu am mai simtit pentru nici o fata ce simt acum pentru aceasta fata cu ochi albastri.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru George129309):

Salut! mMersi pentru explicatii, seară bună.

| Ad3a a răspuns:

Las-o o perioadă, adică nu o ma istresa așa mult, poți vorbii cu ea în pauze etc., poate te va căuta ea cine știe, dacă și ea are acceleași sentimente ca tine.