| afrodita3333 a întrebat:

Astazi din vorba in vorba cu colegele mele am ajuns si la anticonceprionale, sex, copii, mestruatie si lucruri de genul asta.Am ramas complet socata cand una dintre ele a spus ca nici nu stia ce este aia menstruatie pana nu s-a trezit intr-o zi cu cearsaful rosu laughing. Alta nu stia ce este aceea sperma si ca vaginul se "umezeste" in timpul actului sexual.Alta privea anticonceptionalele ca pe niste droguri si avea de gand sa lase totul in grija respectivului partener, iar alteia i se parea total socant sa nu faci copii pana la 25-30 de ani. Dupa aceasta discutie nu ma mai mir de ce fac unele copii la 10 ani si habar n-au ca sunt gravide.Se spune mereu ca generatia noastra este informata si are cu totul alte conceptii dar, de fapt sunt total picati din cer si gandesc exact ca parintii lor(majoritatea). Cum vi se pare ca o fata de 16-17 ani sa nu stie toate acestea? Eu cred ca ar trebui sa stie aceste lucruri odata ce se gandesc la sex nu?

Răspuns Câştigător
| Maria123 a răspuns:

1.Parintii nu le zic pentru ca au trait intr-un timp in care nu se vorbea de asa ceva si considera ca acum e la fel.
2.La scoala nu exista educatie sexuala.
3.Singura educatie sexuala pe care au primit-o sunt filmele porno, iar in filmele porno nu sunt prezentate aceste aspecte + ce au mai auzit la colegi/colege cum ca e cul, ca normal, asa-i la scoala, fiecare se lauda cu "realizarile" lui mai mult sau mai putin imaginare.
4.Se gandesc la sex pentru ca vine unu la ele si zice: hai sa facem sex ca e cul, toata lumea o face si e ca in filmele porno.
5.Am avut o colega care a ramas gravida tot asa pe la 16 ani pentru ca iubitul ei i-a zis ca n-are cum sa ramana gravida la varsta asta ci decat dupa varsta de 20 de ani si uite asa a ramas ea gravida si abia prin luna a cincea si-a dat seama ca e ceva "in neregula". Ala a parasit-o evident si acum e ca fraiera cu copil de aproape 4 ani la varsta de 20 de ani si e singura. Mie mi se face rau cand ma gandesc la astfel de chestii, asa ca ma opresc aici. happy

18 răspunsuri:
| BlancaFantasma a răspuns:

Sincer nu stiu ce sa ziclaughing sigur au 17 ani?raised eyebrows mi se pare chiar prosteasca atata nestiinta.

| whatevernvm a răspuns:

Ele privesc doar partea placuta a lucrurilor, fara sa se gandeasca la urmari, fiind complet neinformate, inconstiente sau dezinteresate.
Mai nou daca esti virgina la 16 ani e o rusine, lucru cu care nu sunt de acord.
De obicei cele care ajung cu burta la gura sunt persoane de la tara, care nu pot fi asa de repede informate despre riscuri sau metode de contraceptie, sau fete inconstiente, care nu cred ca tocmai lor li se poate intampla sa ramana gravide, ori panarame care o fac fara macar sa se gandeasca sau fara sa stie un lucru de ceea ce fac.
Eu una sunt foarte informata despre lucrurile astea, insa nu ma ajuta cu nimic pentru ca am rabdare pana la o anumita varsta si nu ma grabesc sa mi-o ard cu toti.

| afrodita3333 explică (pentru whatevernvm):

Nu iti folosesc informatiile acum dar la un moment dat iti vor fi de mare ajutor si da fetele cu care am vb erau de la tara iar una dintre ele avea niste parinti foarte exigenti.Nu le vad prea bine pe fetele astea la reuniune de 10 ani de liceu laughing

| whatevernvm a răspuns (pentru afrodita3333):

Bineinteles ca imi vor fi de folos, dar ele aveau nevoie la momentul de fata si nu le-au primit, eu le-am aflat ca sa spun asa prea devreme.

| kittyshor a răspuns:

Stii ..lucrurile se invata pe parcurs. poti sa fi insarcinata si sa nu-ti dai seama. pot trece luni de zile pana vezi pe burtica..sunt unele lucruri care degeaba ti le spun unii..ca pot fi eronate..eu la 16 ani am avut primul prieten..cate crezi ca am stiut? aici e vorba de documentare si informare. te poti gandi la sex tot timpul, dar trebuie sa stii si unele lucruri. e plina lumea de copile care cresc copii..eu am aproape 22 de ani..si uneori si acum stau cu frica ca s-ar putea sa raman insarcinata, chiar daca sunt un adult in toata regula si stiu destule. dupa ce mai cresti o sa-ti dai seama ca protectia e importanta, si desi vei stii ca de ea depinde viitorul tau, vei avea si contacte sexuale fara protectie si te vei baza pe prietenul tau. dar daca el o da in bara, nu va fi prea bine..sunt multe de stiut inainte sa intri in lumea asta..oricum..succes mult :*

| afrodita3333 explică (pentru kittyshor):

Eu stiu toate acestea si mult mai multe lucruri pe care nu le-ai metionat in comentariul tau.Stiu toate aceste pentru ca m-a interesat si m-am informat.Problema este ca toate ar trebi sa stim mai intai teoria in acest domeniu si dupa aceea sa o punem in practica.Toate vom ave si contacte neprotejate dar a 2 zi ar trebui sa luam frumos pastila de a 2 a zi nu sa asteptam sa vedem burtica pentru ca atunci e deja prea tarziu.

| kittyshor a răspuns:

laughing stii? dupa ce prinzi gustu la contact fara protectie... o sa zici " daca a mers o data..mai merge o data" si uite asa... nu neaparat sa iei pastila de a 2-a zi..doar in cazuri extreme. daca tipul cu care stai se poate controla, e ok ..si referitor la cate mai stii tu si n-am mentionat..era mult rpea mult de scris, am incercat sa scurtez happy

| afrodita3333 explică (pentru kittyshor):

Da mi-am dat seama ca ai vrut sa scurtezi doar nu era sa expui aici tot ce stii laughing

| kittyshor a răspuns:

laughing o da happy pai atunci ce sa zic... da-le lectii big grin profa porno te faci laughing)) asa ii ziceam si noi la o colega in liceu..era profa noastra de sex laughing sa vezi cate ne-o invatat aia... si la finalul liceului am aflat ca de fapt ea era lesbiana laughing))

| afrodita3333 explică (pentru kittyshor):

laughing mda...nu sunt lesbiana doar foarte informata.Am planuri prea mari cu viata mea si nu vreau sa fiu oprita de o sarcina neprevazuta.Imi place sa detin controlu asupra lucrurilor laughing

| mat31new a răspuns:

Trebuie sa stie ce inseamna aceste lucruri dar trebuie invatate de parinti sau o persoana responsabila nu din experienta sau de la baietii care isi bat joc de ele.

| DanceWithTheLittleGirl a răspuns:

Eu am aflat de treburile astea la 8 ani si mi-a fost fb ca am stiut cum sa ma protejez dar unii parinti sunt poate prea protectori si nu vor ca virgula copiii lor sa stie de astea

| DanceWithTheLittleGirl a răspuns:

Mi-e foame apropo

| loveyourkiss a răspuns:

DA, la varsta asta ar trebui sa stie, insa nu sunt doar ele vinovate ci si parintii care nu am purtat astfel de discutii cu copiii lor

| Piersii a răspuns:

Trebuie sa stii de toate astea. adica unele din ele le stie si un copil de 11 ani, dar dk le stii nu inseamna ca trebuie sa pui in practica. poti astepta pana la 23-24 ani

| alexuztu a răspuns:

Corect

| Copiluuu a răspuns:

Asta depinde de fiecare fata in parte, din punctul meu de vedere despre menstruatie si sex ar trebui sa stie de la mame in primul rand deoarece daca nu zice mama aceste lucruri fetele aud despre asta tot felul de zvonuri si interpreteaza fiecare ce vrea. O fata ar trebui sa stie despre menstruatie de la cel putin 10 ani avandf in vedere ca in ziua de azi se dezvolta foarte repede. Despre sex ar fi cazul sa afle de la cel putin 14 ani.