| Skins97 a întrebat:

Ati avut experiente in care v-ati indragostit de o persoana abia dupa o perioada mai mare de timp? Daca da atunci povestiti (o sa citesc indiferent de cat de mult este). Am nevoie sa iau exemple din trairile altora, pentru ca eu am dus niste mici lipsuri la capitolul relatii etc si nu prea le inteleg, mersi :3

Răspuns Câştigător
| dana1991 a răspuns:

Eu am avut o experienta dureroasa cu prima iubire(m-a parasit pentru alta), iar eu am tot incercat sa ma reindragostesc dar nu a fost asa simplu sa gasesc pe cineva care sa ma faca sa simt acei fluturi in stomac. Dupa cateva incercari sa imi fac iubit incepusem sa renunt eram rece pentru ca nu simteam nimic si nu puteam sa-i amagesc dupa aia poate ei sufereau.Imi zice o prietena de varul ei ca m-a vazut pe fb si ca ma place zic hai sa ne vedem in parc(eu ziceam ca e ultima tentativa de a-mi face iubit)si dupa ce l-am vazut mi-a placut de el si cum vb si cum se comporta si faptul ca era matur m-a facut sa vreau sa il cunosc mai bine.Ne vedeam zilnic vb, glumeam, ne plimbam mi se parea ca il stiu de o viata, imi placea forte mult ca era(este) un muncitor si voia o familie(asta imi doream si eu), vazand ca avem aceleasi dorinte si el e un om cu care ma voi putea intelege in timp chiar daca iubirea nu va veni, ma gandeam eu.In timp am vazut ca el ma iubeste si la bine si la rau si orice problema am legat de orice lucru eu stiu ca el ma va sprijini.Ma invat ce e iubirea adevarata, matura, prin fiecare zi petrecuta cu el si prin fiecare gest sau problema peste care am trecut impreuna.Am avut si o intamplare nefericita primul nostru copil a murit in burta eram gravida in 5 luni si sincer iti spun ca atunci mi-am dat seama clar ca il iubesc si ca el intr-adevar ma iubeste. Iubirea dintre noi e mult mai intesa sa maturizat iubirea si mi-as dori sa fim tot restul vietii impreuna.Eu intre timp am ramas gravida din nou si acum avem o fetita de 1 an si 6 luni si suntem fericiti.
Asta este povestea mea, dar iubirea nu mereu va veni cu timpul, trebuie sa cunosti omul inainte.
Eu m-am aruncat cu capul inainte cum se zice de doua ori, si uite ca doua oara a fost cu noroc.Mult noroc si tie in dragoste sper ca te-am ajutat.

1 răspuns:
| stef87 a răspuns:

Dragostea e un sentiment mult prea complex si variabil ca sa poti sa-l indetifici oricand si sa-l poti defini (a fi sau a nu fi indragostit?! ).
Multi facem confuzie cu a fi atras sexual. Cum vedem o persoana "tapana", gata, ne indragostim si toate defectele ii devin calitati si am vrea totul de la ea.
Alteori (in momente neplacute sa presupunem), din cercul de prieteni constati ca cineva te tot sustine si incepi sa-ti dai pumni ca nu ai sesizat pana atunci ca diamantul (dragostea) era sub nasul tau iar tu cautai departe (ghinion, momentul de sensibilitate te face sa te gandesti prea departe, uneori prietenii insa sunt DOAR prieteni).
Alteori reapar persoane in viata ta sau revii la ele pentru ca nu gasesti alte persoane mai potrivite, desi ti-ai jurat ca niciodata nu mai incerci ceva cu acea persoana...si uite-asa mai bagi o fisa, avand impresia ca esti in love.
Sunt doar cateva cazuri generalizate si inspirate din realitatea traita de mine. Concluzia ar fi ca da, se poate si dupa o perioada mai lunga si se poate si mai recent, insa mereu trebuie sa ai grija sa nu te ia valu', sa nu fie doar o impresie si, mai ales, sa fie ceva reciproc! Aparentele insealea, insa atunci cand se confirma, devin certitudine.
Oh, sa nu uit: eu as miza pe dragostea care apare in timp, pentru atunci inseamna ca te atrag la persoana niste chestii banale, dar de termen lung, frumusetea si alte chestii care le admiram la prima vedere fiind doar un bonus. Important e sa te intelegi cu persoana si asta nu poti sa vezi decat in timp... desigur, o samanta de atractie va fi intodeauna, dar uneori o vei lasa uitarii oribita de sclipirea diamantelor false din jur.