| RAY a întrebat:

Ati iubit vreodata o persoana fara sa va atraga aspectul fizic?

Răspuns Câştigător
| seth2016 a răspuns:

Fara fizic la mine nu s-a intamplat.

Nu cred ca merge fara ceva fizic. Prima impresie e vizuala de obicei si de aici porneste tot. Mai tarziu aspectul fizic poate trece pe locul doi, dar tot e important. Poate la batranete sa nu mai conteze atractia fizica deloc.

Exista si situatii care bat spre patologic. Te poti indragosti de cineva care are un defect fizic major sau ceva lipsa.

32 răspunsuri:
| Florentina9210 a răspuns:

Nu chiar. Dar, noi oamenii de cele mai multe ori se poate intampla sa fim atrasi de aspectul fizic si sa ne indragostim si mai mult de comportamentul acelei persoane.
Vorba mea: sa aiba putin din toate, daca e prea frumos se uita si dupa altele si viceversa, daca e prea urat, il tin doar in masina si iar nu e bine. Sa fie normal, un om cu doua maini, doua picioare si nu in ultimul rand cu un suflet frumos!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,s-a intamplat o data sa ma indragostesc de glasul unui barbat. Aveam mandat de retinere pentru 24 ore, pentru o porcarie( ma prinsesera pe centura, practic fara centura). Acolo era un tip care striga continuu:"Sunt nevinovat, lasati.ma sa ies! Vreau la mama!". Avea o emisie ciudata, un tremur in glas ce m.a facut sa incremenesc.Am ramas o vreme nemiscata.As fi vrut sa aud acea voce in fiecare zi.Nu am apucat sa vad cine este.A plecat a doua zi la Jilava. Am ramas cu acea voce in minte.

| JetBlueJet a răspuns:

Da
Tu?

| RAY explică (pentru JetBlueJet):

Nici eu nu stiu daca am iubit vreodata sau a fost doar o obsesie prosteasca pentru cineva, pai am stat cu o fata vreo 3, 4 luni dar nu am stat impreuna cu ea si era ceva la distanta, desi da am iubit sa spun asa virtual, desi am vazut-o doar in poze ca nu era messengerul pe vremea aia

| JetBlueJet a răspuns (pentru RAY):

Te inteleg.
La tine totul s-a terminat din cauza distantei?

| RAY explică (pentru JetBlueJet):

Si pentru ca ma mintea mult si pentru ca am vazut eu ca ma insela sa spun asa, suna ridicol stiu, faza e ca traim foarte virtual pe vremea aia parca a cazut universul pe mine sa spun asa

| JetBlueJet a răspuns (pentru RAY):

Ce rau imi pare de tine sad

| RAY explică (pentru JetBlueJet):

Asta a fost acum mult timp, faza e ca si chestile astea te ajuta in viata, fara dezamagiri nu am sti cum e sa fi dezamagit si am fi creduli, totul e o lectie in viata de care e bine sa inveti din ea

| JetBlueJet a răspuns (pentru RAY):

Exact.
Toate chestiile astea te pregatesc pentru ce va urma.

| RAY explică (pentru JetBlueJet):

Tu ai iubit pe cineva fara sa te atraga fizic?

| JetBlueJet a răspuns (pentru RAY):

Da.
In fine dar nici urat nu era. Daca avea altfel de comportament si arata la fel probabil ca nu ma atragea. Nu prea tin cont de aspectul fizic.Pana la urma totul se duce naibii la batranete laughing

| RAY explică (pentru JetBlueJet):

Potrivit Dr. Paul Dobransky, psiholog si autor al cartii "The Secret Psychology of How We Fall in Love", "In primele cinci minute in care te vede un barbat frumusetea fizica este cea care il atrage. Acesta este de fapt primul pas in care se hotaraste daca este interesat sau nu de tine, dar asta nu inseamna ca toti barbatii sunt atrasi de supermodele. Fiecare barbat are un gust personal si poate sa ii placa, sau sa nu ii placa un anumit gen de femeie. In aceste prime cinci minute nu este vorba despre personalitate, intelect, cariea sau orice alte lucruri esentiale care alcatuiesc o relatie. La Inceput, este doar sex appeal si atat", explica psihologul.

Suntem fiinte vizuale si imaginea este cea care conteaza, chiar daca ne ferim sa recunoastem acest lucru.

Citeste mai mult pe REALITATEA.NET: http://www.realitatea.net/......95233.html
Follow us: @realitatea on Twitter

| JetBlueJet a răspuns (pentru RAY):

Tu in primele cinci minute la ce esti atent?

| RAY explică (pentru JetBlueJet):

La aspectul fizic

| seth2016 a răspuns (pentru RAY):

>> In primele cinci minute in care te vede un barbat frumusetea fizica este cea care il atrage

Dureaza cam 1/10 sec sa-ti faci prima impresie si sa iei o decizie. Prima impresie este "judecata" de creierul emotional, care e mult mai rapid decat creierul rational. Abia dupa asta se trezeste si creierul rational. Asta are nevoie de timp. Probabil asa a ajuns nenea asta la 5 minute.

| RAY explică (pentru seth2016):

Ai dreptate

| RAY explică (pentru seth2016):

Degeaba te atrage daca nu e de tine, gandeste-te ca majoritatea nu suntem frumosi si tot specia se reproduce

| seth2016 a răspuns (pentru RAY):

>> Degeaba te atrage daca nu e de tine

Ce conteaza. Te bucuri de ce ai vazut. Daca nu e de tine iti vezi de treaba happy.

Tot nenea asta zice:"asta nu inseamna ca toti barbatii sunt atrasi de supermodele"

| RAY explică (pentru seth2016):

Asa e, dar vezi ca si alea urate au pretenti mari in ziua de azi

| ABCD122 a răspuns:

De cele mai multe ori, da. happy

| Printesa10TM a răspuns:

Da,de ce nu?! Pana la urma, caracterul e cel mai important!

| Printesa10TM a răspuns:

Nu sunt sigura. La mine iubirea a venit in timp. Imi place un baiat, dar unele din prietenele mele spun ca e urat, altele ca e dragut. De obicei, in anumite situatii, e frumos ce iti place tie.

| ReZiSTorr a răspuns:

Eu o iubesc pe prietena mea desi are ceva kilograme in plus pentru ca are probleme...dar da, o iubesc si nu iau pe nimeni in seama, poate sa spuna lumea orice

| Dramione69 a răspuns:

Crush-ul meu nu e frumos, nu am vorbit niciodata cu el, desi stam in acelasi oras, si totusi e crush

| RAY explică (pentru Dramione69):

Ce-i ala crush?

| seth2016 a răspuns (pentru RAY):

Crush - il iubesti fara sa stie. E o iubire mai speciala.

| Dramione69 a răspuns (pentru RAY):

Persoana de care iti place

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Limbajul folosit de urmasii Violettei in noua moda adolescentina, bwahahahaha!

| RAY explică (pentru Drimmero):

Cuvant nou, eu cunosc engleza

| Florentina9210 a răspuns (pentru Drimmero):

Lasa ma copii in pace! Nu te mai lua de limbaj-ul lor. Raule.

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Au aparatori de clasa