| RAY a întrebat:

Ai facut vreodata un compromis prin care ai stat cu cineva fara sa te atraga fizic? cum a fost? pana la urma a rezultat iubire sau nu?

13 răspunsuri:
| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Daca nu mi se scoala, nu mi=o bag

| RAY explică (pentru Verginic?Vac?Gras?):

Man eu vorbesc de iubire nu de sex /relatie, cateodata o bagam si daca e urata cand avem momentele alea de tensiune maxima sexuala

| SMTHING a răspuns:

Da, si dupa o perioada relativ scurta de timp m-am indragostit de acea persoana. La inceput imi era putin urat sa ies afara cu el, de aceea stateam mai mult prin fata blocului meu, iar dupa aceea am inceput sa iesim si in oras.
A rezultat iubire, si una chiar foarte frumoasa si bine sudata, poate si pentru ca am luat lucrurile "slow".
Din pacate lume e rea si intervine, asa a fost si in cazul meu. Insa ne-am iubit si dupa ce ne-am despartit aproape un an de zile. Apoi incetul cu incetul s-a racit treaba.( Din pacate )

| Anonimuserr a răspuns:

Da am făcut și asta. Nu nu a rezultat iubire. Se pare că majoritatea au fițe în cap și gândesc ca găinile irațional. Primează banii, interesele și cam atât Asta e realitatea. Să fim orbi să nu o vedem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mine cu ex a fost invers. Ea arata foarte bine pe langa mine, eu eram inalt si slab ca dracu ( abia aveam 66 de kg la aproape 180, imagineazati ). De durat a durat mai bine de 3 ani si da, a fost iubire. Pacat ca alte chestii ne-a despartit

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

66kg la 180 e chiar bine. Desigur, conteaza si varsta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Poate suna bine, dar de aratat nu aratam deloc bine.

| Kriss96 a răspuns:

Depinde cum vezi tu iubirea. Din intrebarea ta as spune ca esti genul care vede iubirea ca pe atractie fizica (poate chiar sexuala). Nu e nimic gresit in asta. Fiecare are dreptul sa simta ce vrea si nu ar trebui sa incerci sa te schimbi, sa-ti incalci principiile pentru a te forta sa iubesti pe cineva. Aceea nu e iubire. Da, se poate sa vina mai incolo acel sentiment de iubire si din punctul meu de vedere relatiile de genul sunt mult mai sanatoase decat cele in care cica exista iubire din prima zi. Nu exista asa ceva. Pentru iubire adevarata e nevoie de timp.
In alta ordine de idei eu una de exemplu nu sunt atrasa in principal de fizic, ci de atitudine. Partea morala cum ar veni. Ma intereseaza si fizicul oricum, dar asta vine pe locul 2. Mie mi s-a intamplat fix invers. Avea fizic dar nu atitudinea buna. A fost iubire pana la urma. Ca s-a stins e altceva, dar important e ca pana la urma a fost iubire. Insa nu am facut compromisuri. El s-a schimbat pentru mine. Nu stiu cat de mult poti schimba fizicul totusi. Depinde de persoana. Daca nu are muschi si tu vrei muschi e posibil sa nu primesti muschi in veci vecilor. Poti doar sa incerci sa te obisnuiesti si sa-ti placa fara fizic dar s-ar putea sa nu poti.

| RAY explică (pentru Kriss96):

Din intrebarea ta as spune ca esti genul care vede iubirea ca pe atractie fizica (poate chiar sexuala).

intrebarea ta ridica alta intrebare atractia fizica duce oare la iubire? eu isi spun ca am iubit fete care nici nu le-am vazut, eu vad iubirea ca pe o nevoie emotionala, sexul o nevoie fizica, incerc sa inteleg daca poti iubi pe cineva daca nu e atractie fizica, sincer ma gandesc la viitorul meu

| Kira5854 a răspuns:

Da am facut asta, pana cand acel baiat a incercat sa ma insele desi ma iubea(sustine el), eu m-am despartit de el pentru ca a fost a doua oara, iar acum am o relatie de 8 luni si chiar si dupa 6-7 luni tipul le spunea prietenilor comuni ca nu m-a uitat, insa noi nici nu ne salutam, din cand in cand mai iesim la modul eu sunt cu iubitul meu, el e cu prietenii se opresc 30 de minute cu noi pe banca si vb toti, bineinteles, noi ne ignoram. In concluzie relatiile intre prieteni sau din compromis se duc repede si se duc nasol, nu recomand asta avand in vedere ce am patit eu, acum fiecare e liber sa incerce, eu imi exprim opinia.

| RAY explică (pentru Kira5854):

Daca esti o persoana care nu emana atractie sexului opus ca nu toti suntem frumosi inseamna ca vei vi lonley forever?

| Kira5854 a răspuns (pentru RAY):

Nu trebuie sa fi frumos pentru a se simti cineva atras de tine, trebuie doar sa fi pe placul acelei persoane, daca nu se poate, asta e, nu trebuie sa fortezi o relatie, nu trebuie sa o impingi mereu atat tu cat si prietenii si nici sa o tragi dupa tine, trebuie ori sa mearga, ori nu. Asta nu inseamna ca nu trebuie sa faci mici compromisuri in ea.

| Coquinne a răspuns:

Da, dar l-am vazut mai frumos datorita inteligentei si simtului umorului.