| Ezzio a întrebat:

Ati simtit ca este un moment in viata in care nu ai incotro decat sa renunti?
Este vorba despre ce vrea fiecare elev:
PREMIUL 1
Da ei bine anul trecut am reusit sa-l iau in clasa a 5-ea(am fost nou in clasa)
Anul acesta nu stiu ce sa fac notele mele incep sa scada(media de anul trecut dintra 5 ea a fost de 9, 75 iar cea din semestrul 1 dintra 6 sea de 9, 80)In acest semestru am luat 6 in teza la mate desi am 2 de 9.Am vreo sansa sa-mi iasa media 9? Ce sa fac sa renunt ca daca imi iese meia 8 la mate sunt terminat.(in semestrul 1 mi-a iesit la desen 9, la mate 9 si romana 9 media si in rest 10 la toate.)In acest semestru o sa iasa mai mici. Voi ce imi recomandati sa renunt la visul meu de a lua premiul 1? Sau sa continui sa lupt?(fara mistourihappy aaa si scuze pentru categorie e cea mai vizitatabig grin

Răspuns Câştigător
| DorelSudoru a răspuns:

Ma baiatule nu te mai plange atat...altceva in afara de invatat nu cred ca mai stiiilaughingEu abia daca imi iese media 6.50-7 in clasa a 8-a si am niste de tot rahatu la mate si tu vrei premiu...asa e la fiecare elev odata cu inaintarea intr-o clasa superioara scade media asa a fost si la mine:
cls a5-a:mentiune 5
cls a6-a:mentiune 5
cls a7-a: nimic
Acum o termin pe a 8-a si sunt sigur ca nimic
Asa ca fi multumit cu ce ai si fi mai fericit doar odata esti in generala... Apoi treci in alte medii si tot asa nimic no sa ete mai intoarca in aceste vremuri

7 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Inteleg perfect nelinistea ta, dar sa nu crezi ca daca nu iei premiul intai nu mai esti bun.Conteaza ce cunostinte ai si cat esti de capabil sa faci fata tuturor cerintelor scolare si nu numai.
Am vazut persoane care au luat premiul intai opt ani de generala si, in liceu au clacat, de stres si oboseala.Cauta sa ramai in primii zece, e cea mai comoda zona.Nici prea,prea,nici foarte,foarte,oricum tot timpul vei fi cotat ca un elev bun.
Inteleg ca aveai si tu mandria ta secreta,na,ai luat premiul intai, parca ti-e greu ca trebuie sa te resemnezi, dar sa stii un lucru.In viata nimic nu e obligatoriu,intamplator sau degeaba. Ceea ce ti se intampla tie acum,te invata o lectie simpla, aceea de a sti sa pierzi, zambind.Stii cat de important este sa stii sa pierzi? Fara sa-ti arati ranchiurana,tristetea,resemnarea,sa te poti mentine la inaltimea situatiei,fara sa dai drumul sentimentelor rele?
Dupa calculul pe care l-ai facut,se pare ca premiul intai,in acest an,va fi al altcuiva,desi, inca nu poti stii.
Te sfatuiesc sa fii realist, sa accepti ca nu poti castiga intotdeauna si sa pierzi elegant.E un pas inainte.

| mgtow a răspuns:

In viata nu conteaza sa ai premiul unu caci ala e o nimica toata ce iti da o carte si o bucata de carton ce faci cu ele le tii bilbelou? Incearca sa te obisnuiesti sa ai note de 8 maxim asa cand faci o cariera ai nevoie de medii bunicele 8 - 9 si asta e tot.

| Elisa a răspuns:

Niciodata nu renunta la ceea ce-ti propui, ai incredere in ceea ce esti si in visul tau. Nu lasa cateva note mici sa iti darame visul. Incearca sa le indrepti. Intotdeuna e loc de mai bine. Bafta.
FunditsA?

| Ezzio explică:

Ms pentru ajutor app MaDoaren1DeTotCeEsteInJurulMeu sa stii ca nu numai invat invat de ce crezi ca mi sau micsorat notelelaughing)? Ca stau prea mult cu prieteni si mai si chiuleschappyuneorilaughing)

| Ezzio explică:

Sunt varza la desenhappy

| WeedMan a răspuns:

Bai baietel eu diplomele alea din generala cu premiul eu le aruncam imediat.Sunt doar niste harti care nu te ajuta la nimicwinking.Si fi serios 9 la desen?rolling on the floor

| DarkShaodw1 a răspuns:

Nu asta conteaza! Nu e neaparat sa iei premiul intai daca tu stii ca ai invatat ceva anul asta si stii ca te-ai straduit! si-ti mai dau un sfat. La intrarea in liceu, nu te intreaba ce premiu ai luat. Desigur, conteaza si media, dar ce conteaza este examenul. Si inca un pont! Straduieste-te sa ai rezultate la concursuri, ca alea sunt importante, si atunci vezi intr-adevar ce poti si ce stii!
Nu cred ca ti-ai ales un scop bun in viata! Poate ca in clasa ta nu-i destula concurenta, mi s-a intamplat. Atunci, acel premiu nu valoreaza nimic! Mergi la concursuri daca vrei sa fii primul! Remarca-te in multime, si nu doar pentru un amarat de premiul intai!
succes!