| Diana498 a întrebat:

Puteti sa ma sfatuiti cum sa procedez? Este o poveste destul de lunga asa va rog cititi tot! In semestrul I la romana eu aveam 8, 9, 10, 10, 10, 10, 10, 10, 10 si 10 in teza. La sfarsitul semestrului m-am trezit cu media 9. Okey nu-i nimic! Mama s-a certat putin cu diriginta iar la randul ei diriginta s-a certat cu directoare (profa mea de romana)deoarece nu mi-a trecut toate notele de 10. Oricum tot media 9 mi-a ramas. In sem. al 2-lea am avut 9, 10, 10, 10, 10 si 10 in teza. Mi-a iesit 10. Foarte ok! Numai ca timp de 2 saptamani d-na diriginta imi tot zicea ca o sa iau premiul I singura. Diferenta dintre mine si o fata era doar la media de la romana. Directoare la fel imi zicea ca voi lua singura medie de 10 din cls. pentru ca aceea fata avea 7, 10, 10, 8 si 9 in teza. Eu stiam ca nu putea sa-i iasa 10 dar cand am fost la scoala sa ne puna mediile in carnet, si ea avea tot media 10 la romana. Ce sa mai cred? Mama mi-a spus ca s-ar putea sa-i fi anulat notele 7 si 8 in ultima zi... Da chiar asa. Toti profesorii stiu ca eu sunt cea mai buna dar probabil parintii feteii aleia vin non-stop la scoala sa care la profesori. Nu stiu ce sa fac! Nu ma pot certa cu directoarea ca e directoare. Dar imi este ca la anul' in clasa. a VII-a ii va da ei cheia scolii, chiar daca nu o merita. Toti profesorii imi spun in fata ca am o sclipire dar de ce o baga si pe ea in seama tinand cont ca la toate testele de anul' asta eu am luat pe departe mai mult ca ea; cele mai bune note...Particip la olimpiade chestii, trestii si nu sunt tocilara! Ea este! Sper sa ma ajutati!

Răspuns Câştigător
| SweetCandy a răspuns:

Si? ai luat premiul I si tu si ea? ca nu ne-ai lamurit?sad Sincer am avut si eu o colega la fel in generala si stii ce face diferentawinking faptul ca tu la examenul dintr-a VIII-a o sa iei note mai mari si o sa intrii unde iti dorsti la liceu si inca ceva.in viata nimeni nu te intreaba ce note ai avut la scoala. In viata ai nevoie de cunostinte, o sa intalnesti fel de fel de oameni care o sa se loveasca de inteligenta si de simtul tau practic nu de notele de la scoala. Este mult mai important asta decat ca ati avut acceasi medie. Stiu ca e normal sa te oftici pentru ca e vorba de munca ta de elev, insa timpul le rezolva pe toate. Ar fii bine sa vorbeasca la inceputul anului viitor mama ta cu directoarea, sa-i povesteasa situatia si sa-i ceara cateva explicatii in mod decent. Nu se merita sa ai o relatie proasta cu directoarea, pentru acest lucru. Tu concentreaza-te mai departe pe studiu, aprofundeaza-ti cunostintele si o sa vezi ca Doamne Doamne are grija de toate!

Succes mai departe!

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu te mai uita in ograda altuia. Sa-ti pese numai de notele tale, de performanta ta. Pana la urma, viata va alege. E pacat sa fii invidioasa. Nu zic ca n-ai dreptate, poate ai, dar nu cred ca e, sub nici o forma, treaba ta sa o critici si sa te crezi mai buna decat ea.

| anad a răspuns:

Incerc sa-ti inteleg orgoliul si mandria de a fi prima, si poate pe merit, dar cred ca profesorii apreciaza la colega ta straduinta. Spui ca tu nu esti tocilara si ai sclipiri, iar ea invata din greu sa fie aproape la nivelul tau. Incearca sa tolerezi si sa intelegi acest lucru care are si el adevarul lui: si cel care munceste si se straduieste sa fie printre primii, trebuie apreciat.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Nu eşti o tocilară dar eşti o proastă. Dacă tu ai luat premiul I de ce îţi mai pasă de ce fac alţii? Atâta timp cât înveţi şi ai note bune de ce nu îţi vezi de treaba ta şi să mergi înainte? Chiar nu poţi trăi ştiind că ea a avut 10 la română? Ştiu, e incorect... ce dezastru. În viaţă vei întâlni lucruri mult mai incorecte decât aşa ceva şi chiar nu e cazul să te plângi. Vezi-ţi de treaba ta şi uită de atitudinea "să moară capra vecinului". happy

Răspuns utilizator avertizat
| medex3 a răspuns:

Cu ce? Trezirea! Traiesti in Romania.Asta e.Treci peste.Altceva nu e de facut laughing

| UNfriendLY a răspuns:

The answer : $$$
or... dreq a pus-o pe maicata sa se ia in gura cu alea. asta e suporti consecintele laughing

| andre999 a răspuns:

Draga Diana atata competitivitatea intr-o singura persoana nu credeam ca exista. Ce te intereseaza pe tine ce face fata aia, tu inveti pentru cheia scolii sau ce? Se vede clar ca notele pe care tu le ai sunt foarte multe si sunt puse ca sa iasa 10, sa fim seriosi 10 note la o materie? Imi pare rau dar dupa cate note aveti la o singura materie si modul in care parinti intervin in deciziile profesorilor ma fac sa cred ca scoala ta nu e tocmai una de calitate.
Vei vedea cand vei mai creste ca nimeni nu va mai sti ca tu ai fost prima in clasa a 6a. In viata conteaza sa inveti pentru tine ca sa poti la randul tau sa inveti pe altii.

| unknownn a răspuns:

Media pe semestrul 1 e 9, 75

Pai date si tu mai bine pe langa profesori/profesoare si ai sa vezi ce bine e...cand intra in clasa spune-i:Ce fain v-ati imbracat azi...

Vezi tu pe acolo.

Bye, Bye

| Diana498 explică:

Da am luat premiul I...

| Lyss . a răspuns:

Notele nu inseamna nimic. Oricine poate lua cu usurinta un 10, dar asta nu inseamna ca stie de nota 10.
Daca e asa cum spui tu si inveti mai bine ca ea, asta e important. E important sa stii TU, nu sa ai note mari.
Noi de ex. am dat doua teze la mate. La prima a fost multa geometrie, nu am facut NIMIC si am luat. 6, iar la a doua a fost foarte putina si am luat 10. Ne-a promis ca ne trece nota mai mare. Numai mie si inca unui coleg ne-a facut media, mi-a trecut 8 in teza si un 6 in oral.
Notele deja nu mai sunt importante, repet, conteaza ce stii tu.
Si mai ales ca s-a terminat anul, nu ai ce sa mai faci in privinta mediei.

| Locaa a răspuns:

Stii cum fac eu sa scap de concurenta?laughing inainte de fiecare test lle pun copiute in penar, ghiozdan etc si le zic la profesori si asa ma fac eu cu puncte in plus, revenind la problema ta nueste corect fata de tine pentru ca esti o eleva mult mai buna si la anul sper sa ai cele mai mari note din clasa si nici macar un 9! eu in primul semestru eram cam slabuta dar in al doilea am fost cea mai buna si am luat locul 1. dar tu nu ai specificat cine a luat locul intai, tu sau ea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti spun sigur ca nu iti va folosi la absolut nimic faptul ca iei sau nu cheia scolii. Poate tie nu ti se pare la fel, dar sunt niste nimicurihappy Continua sa inveti la fel de bine pentru tine si viitorul tau nu pentru o medie sau cheia scolii si o sa vezi ca totul o sa fie ok.

| nigie a răspuns:

Deci mie una nu imi vine sa cred ce tocmai am citit.De ce iti pasa?! Nu conteaza care e prima, daca tu crezi ca nu e corect, ca tu muceti si chestii(ceea ce te face tocilara), atunci lasa-te.Eu una nu inteleg de ce atat zarva pentru a iesi prima, cand nu conteaza pentru nimic. Poate tu crezi ca e super tare, vaaai, prima din clasa, dar te asigur eu ca toti ceilalti colegi tu te vad bine.

| nigie a răspuns:

In legatura cu ce a scris I LoVe YoU:-x, doamne, cum sa le pui tu copiute si sa-i dai de gol dupa aia? Tu fetito, ai probleme grave.Sincer,inteleg sa iti pese de ce note iei, dar sa iti bati joc de ceilalti.nu e normal, ai o afectiune mintala daca faci asta. Spunele parintilor tai sa te duca la doctor;]