| anonim_4396 a întrebat:

Atunci cand imi decalotez penisul si ating zona aceea, simt o durere/discomfort. De la ce este? (Am 16 ani si nu am inceput viata sexuala)

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cele mai multe cazuri baieti constata ca, suprafata glandului penian (capul penisului) este foarte sensibila la atingere dupa ce efectueaza primele decalotari. Nivelul de sensibilitate extrema a pielii foarte fine care acopera suprafata glandului pate fi scazut si/sau eliminat in totalitate prin atingerea repetata a glandului cu degetele din ce in ce mai des si mai apasat. Procedand asa, vei constata ca in scurt timp va dispare senzatia de durere si de disconfort neplacut chiar daca la inceput procedeul indicat va fi mai greu se suportat. Sanatate!

| Frank51 a răspuns:

Deoarece capul penisului este acoperit in permanenta in scopul protejarii lui. E normal sa simti disconfort cand il atingi pentru ca este super usor de stimulat. In timp producandu-i mai mult stimul( de la masturbare, rough sex), capul isi va pierde din simt, si nu vei mai simti disconfort sad