| alex1353 a întrebat:

Salut,am o problema destul de deranjanta.Nu imi pot decalota penisul in totalitate.Cand nu este in erectie,nu am probleme,cand am erectie,pot foarte putin sa decalotez,mai mult de un sfert, cam asa.Desi,nu sunt virgin si cam de o luna mi-am inceput viata sexuala nici ata,cum se spune, nu mi s-a rupt si capul penisului e foarte sensibil la atingere.In timpul actului sexual,daca schimb pozitia,observ ca penisul e decalotat si simt un oarecare discomfort cand penetrez vaginul din nou,dupa care,cand si cand o senzatie mai enervanta,dar nu persistenta, ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Este posibil să fie vorba de fimoză :(

În cazul în care, într-adevăr, este vorba de fimoză, atunci - în majoritatea cazurilor ( depinde de gravitatea afecţiunii, gradul acesteia ) - NU se pot întreţine relaţii sexuale ( în mod normal )!

Şi, NU se forţează decalotarea deoarece există riscul unor complicaţii : parafimoză ( foarte GRAVĂ )!

Vezi detalii la linkul :
http://www.contraboli.ro/fimoza-cauze-simptome-diagnostic-tratament/

http://paveladrianionel.medlive.ro/2012/03/10/fimoza/

http://www.romedic.ro/fimoza-si-parafimoza

Cel mai indicat este un control la medicul specialist urolog, pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat.

În general, NU se efectuează intervenţia chirurgicală, ci se prescriu anumite creme cu antibiotic sau corticosteroizi ( ex: Betametazona/Betaderm ).

Toate cele bune.

| alex1353 explică (pentru bursuc001):

Pff,am sa merg la un medic sa vad ce si cum, sper sa nu fie vorba de asta, m-am gandit si eu la asta dar sper ca nu e cazul...multumesc frumos!

| bursuc001 a răspuns (pentru alex1353):

Cu plăcere happy

Multă sănătate.

| SkyPilot a răspuns:

Va trece cu timpul. Pielea se va intinde. Exerseaza happy Ata nu trebuie neaparat sa se rupa, sunt multi care o au toata viata si au familie si copii si nu e nici o problema cu ea.

| Bogdan6969 a răspuns:

Exerseaza tatii, la fel iti spun si eu. Pielea se va intinde cu timpul. Mai bine exersezi decat sa se rupawinking