| RAY a întrebat:

Avem nevoie de iubire in viata noastra? De ce se confunda iubirea cu sexul? Voi stiti sa faceti diferenta?

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Aia nu se confunda cu sexul decat in carti si in diferite stari semi-patologice.

Iubirea are sens romantic, atasamentul e fata de familie si ea e un mojloc nu un scop, e un mijloc ca rasa asta sa se reproduca. Daca sexul nu ar veni cu doze de endorfine si iubirea nu ar crea legatura aia intre parteneri sa-i faca sa stea impruna sa creasca copilul sansele ca plozii sa ajunga adulti ar fi mult limitate.

Da stiu, a fost un curent istoric frumos despre cum iubirea e tot ce conteaza, dar ala a venit ca reactie la raceala cu care capitalismul trata relatiile inter-umane, prin tratarea lor ca pe tranzactii. A fost un curent reactiv care a cucerit tinerii dar a trecut, realitatea ramane.

Daca aveti impresia ca se poate iubirea fara sex, uite un subreddit interesant unde avem oameni care isi iubesc partenerii dar lipseste celalta componenta.
https://www.reddit.com/r/DeadBedrooms/

17 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Avem nevoia, deoarece noi suntem mai degraba fiinte emotionale si simtim in permanenta nevoia de iubire, mie unul mi se pare o slabiciune mai degraba, dar cu toate astea o recunosc ca avem nevoie si de asa ceva in viata.

Sexul e sex, e strict fizic, iubirea e ceva dincolo de sex, e ceva prin care eu in cuvinte nu ma pot exprima, ci doar prin gesturi.
Iubirea si sexul sunt 2 lucruri care in combinatie rezulta ceva wow, una fara alta se poate,, dar si cand se intalnesc...iese ceva letal!

| RAY explică (pentru Drimmero):

Ai simtit vreodata nevoia sa reprimi iubirea, sa crezi ca e doar o iluzie?

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Atata timp cat am simtit-o e clar ca e reala si exista, nu are rost s-o neg si sa spun ca e o iluzie, iubirea e o stare pe care o (re)simti din toate incheieturile.

| Hammurabi a răspuns:

Bineînțeles că avem nevoie.
Pentru că cel mai bun sex e atunci când există și iubire.
Sau cel puțin o doză suficientă de iubire, chiar dacă nu e nemuritoare și pentru totdeauna.
E doar părerea mea. N-am făcut și nici nu cred că voi face vreodată sex cu necunoscute sau cu "femei de ocazie".

| Plato a răspuns:

Da, cu siguranta avem nevoie de iubire, atat sa primim cat si sa oferim, e foarte important.
Se confunda din cauza ca o mare parte a societatii contemporane e superficiala, ignoranta. Se arunca foarte mult cu cuvinte, uita-te si tu cum copiii de 12-13 ani isi spun "te iubesc", sau oameni ce se alinta cu "viata mea", "sufletul meu", iar dupa doua saptamani se despart. Tot mai putina lume intelege sa gandeasca si mai in profunzime, sa inteleaga adevaratul sens al termenilor "relatie" si "iubire", sa incerce macar o data sa vada si in absolut nu doar in proximitate.
Cu alte cuvinte, iubirea tine de absolut, sexul de material. Oamenii superficiali si ignoranti nu sunt in stare sa perceapa absolutul, dar le place sa vorbeasca despre iubire, asa ca o introduc in aria materialului, unde se afla si sexul, astfel intersectandu-se si formand confuzia pe care ai mentionat-o.
Hmm... da, stiu sa fac diferenta, din fericire. Mi-am demonstrat ca stiu, de mai multe ori.

| RAY explică (pentru Plato):

Asta pentru ca nu stim ce e iubirea pana nu iubim =e logic

| Emma30555 a răspuns:

Eu fac diferența. Avem nevoie de iubire dar iubirea poate veni de oriunde, de la familie, prieteni sau iubit/iubita. Nevoia sexuala și atracția sunt sentimente diferite. Eu fac diferența între ele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E dara peste tot iubirea pluteste in aer.
Confunzi iubirea cu atasamentul.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Argumenteaza diferenta

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Atasamentul e cand fericirea ta depinde de alta persoana. Altfel suferi etc etc
si nu exista nici iubire "adevarata", doar conditionata.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Deci cei care se sinucid din iubire de ce o fac?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Greu de zis.
Parerea mea e conteazã si mediul omului.

Orice om/copil/adolescent/adult daca traieste intr-un mediu de oameni care il dau in jos, nu il ridica, crede ca nu e menit sa traiasca si se sinucide.

Cam majoritatea sunt ciudosi când e vorba de femeii. In loc sa-ti spuna "mergi si vobeste cu fata aia e de tine" spun " sigur nu s-ar uita la tinei" sau ceva de gen.
Mai fac si mistouri, eus tare, tu esti slab.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.
Nu se confunda.
Sigur.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Dar,cel care nu a iubit niciodata fiind la pubertate nu stie ce inseamna iubirea

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Știe ce este iubirea maternă/paternă.
O sa descopere si alte tipuri.
Si dacă e inteligent, o sa fie dezamăgit de ce o sa descopere.

| QElenaBoghiu a răspuns:

Dacă două persoane nu se iubesc și întrețin relații sexuale se numește SEX

Daca doua persoane se iubesc și intretin relații sexuale se numește DRAGOSTE

Iubirea are multe feluri.
Poți iubi un obiect sau o persoana sau chiar ceva ce nu există.

Dacă nu ar exista ura nu am ști ce este dragostea la fel și invers.

Sper sa înțelegi ce am scris '',,

| Subsemnatul123 a răspuns:

Eu incerc sa nu am nevoie nici de una nici de alta.