| SunshineSunrise a întrebat:

Azi am făcut sex neprotejat și 100% si-a dat drumul în mine, a zis-o el. Menționez faptul ca au trecut 2 săptămâni de când am avut menstruație și ieri mi-au apărut niște coșuri pe la buze (azi dimineață pana sa fac sex era umflat și l-am spart) credeți ca sunt șanse sa rămân? Ma gândesc ca pur și simplu mi-a apărut un cos, nu cred ca sunt în perioada fertila ca nici sânii nu ma dor. Am ciclu neregulat.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, sunt sanse maxime sa ramai gravida, deoarece la 2 saptamani de la menstruatie, esti in plina perioada fertila.
cat privesc cosurile nu sunt de la sex, ci de la lipsa igienie fetei.
Fa un test de sarcina DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala!
Simptomele de sarcina apar dupa 3-4 aptamani de la fecundare, nu inainte.

| corbulalbrosu a răspuns:

Mergi la farmacie si Iti cumperi un test de fertilitate/ovulatie Barza 5+1 https://testulbarza.ro/product/test-de-ovulatie-5-2/ si cu ajutorul acestuia iti stabilesti cu foarte mare precizie (de peste 96-97%) daca ESTI sau NU ESTI in zilele PERIOADEI FERTILE a actualului ciclu menstrual.
Testul de ovulație Barza este un test rapid, care depistează prezența hormonului luteinizat (LH) în urină, pentru a afla care este cea mai bună perioadă în care puteți rămâne însărcinată.
5 teste de ovulație tip bandă + 1 test de sarcină cadou
Acuratețe >99%
Afli în câteva minute
Daca ai ghinion/nesansa si testul de ovulatie este POZITIV, in acel caz daca au trecut mai mult de 48 de ore de la actul sexual intretnut, foloseste pastila avortiva (de a 5-a zi) EllaOne. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Inainte de a fi cumparata si folosita in mod IRESPONSABIL pastila contraceptiva (de a 2-a zi), femeia trebuie sa stabileasca cat mai precis si sigur daca in acel moment este in PERIOADA FERTILA a respectivului ciclu menstrual. Acest lucru poate fi stabilit cu maxima precizie si acuratete cu ajutorul/folosirea unui tester de ovulatie/fertilitate cu care este testata urina sau saliva dim gura. Doar daca rezultatul testului este POZITIV, numai in acel caz se apeleaza/se foloseste pastila contraceptiva. Se pot folosi urmatoarele testere de ovulatie/fertilitate :
Http://www.donaonline.ro/contraceptie/28351-test-ovulatie-barza-5.html
https://www.emag.ro/......DHY2J0BBM/
https://www.emag.ro/......DGVS97BBM/
Multa sanatate!

Răspuns utilizator avertizat
| eliza7943 a răspuns:

O sa avem un nepotel... daca nu ai ciclu regulat sansele sa ramai insarcinata sunt mult mai mari pentru ca nu stii cand e ziua fertila.
Daca si a dat drumul in vaginul tau sansele de a ramane insarcinata sunt mari si nu poate fi exclusa o posibila sarcina
Fa ti un test dupa 10-15 zile si vei sti atunci 100%
Sau daca nu ti l doresti mergi la farmacie si cumparati o pastila de a 2a zi.