| Crisstttina a întrebat:

Azi mi-am primit "papucii" dupa o relatie de 2 ani si 4 luni. Simt ca mor :-s de azidimineata am o stare foarte aiurea imi vine sa plang in coontinu. Ce as putea face sa trec mai repede peste asta?

Răspuns Câştigător
| BLeur a răspuns:

Bună Cristinutsa :*.

În primul rând ştiu că e greu, dar uşor uşor vei uita de asta.
Fă altceva, joacă-te, cunoaşte alţi băieţi, îndrăgosteşte-te de cineva care să te iubească cu adevărat, nu să te lase după o relaţie de 2 ani şi 4 luni cu ochii în soare. Fă chestii care l-e fac fetele, voi ştiţi (unghiile, machiază-te şi du-te prin oraş cu prietenele etc.).
Ascultă melodii mai triste aşa, pentru că îţi va trece muult mai repede, e greu aşa dintr-o dată să treci peste, dar dacă ai răbdare şi nu te mai gândeşti la el va trece repede.
Cunoaşte alţi băieţi, ţi-am scris mai sus, fă-te frumoasă şi du-te poate dai peste unul foarte drăguţ care să te placă. Şi asa vei uita de băiatul care te-a părăsit după o relaţie de 2 ani si 4 luni. happy
Dacă stai mereu să te gândeşti numai la asta, nu o să scapi niciodată şi o să ai starea asta mai mereu. Aşa că te rog, numai fii aşa şi nu plânge, fii puternică. E foarte greu, dar asta este. Într-un final îţi vei da seama cât de mult te-a rănit şi nu o să vrei să mai auzi de el.
Până atunci, tu calmează-te, fă-ţi un ceai şi uitete la TV. Vei găsii tu ceva să vezi.
Dacă te mai calmezi, vorbeşte cu cea mai bună prietenă, să te consoleze ea..sau dacă nu vrea/nu are timp(deşi ca cea mai bună prietena ar cam trebui să aibă timp), dă-mi mie add : d3l3t3r98

Ai grijă de tine.>big grin

30 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Sunt multe articole cu idei care te-ar ajuta. Dar intai ma refer la ce ai scris: daca iti vine sa plangi, e normal. Plangi atat cat ai nevoie, nu te abtine, organismul ti-o cere pentru ca e nevoie si asta e un semn ca o sa iti revii mai repede. Apoi, chiar daca ti-e foarte greu, se pare ca e una din lectiile dificile ale vietii si toti trebuie sa trecem prin asta: desi nu-ti dai seama in momentele astea avem cele mai multe de invatat si ar fi inteligent sa profitam de ocazie. Tine de fiecare om si situatia lui unica din fiecare relatie cat de repede trece, nu te grabi sa treci prin asta, oricum trece cand trece si mai bine nu te gandesti cum sa scapi mai repede ci ce altceva poti face acum pentru tine. Uneori te ajuta sa fii ocupata cu altceva. Sunt foarte multe sfaturi si pareri, tu alege-ti ce iti convine. Iti recomand articolul de pe acasa.ro care mi s-a parut foarte bun cand am fost in situatia asta - din pacate si-au batut joc de pagina cu publicitatea si e greu de citit, dar fa cumva si citeste-l, salveaza-l sa il ai la indemana pentru ca e bine facut si poate revii la el. Celalalt articol ar putea fi si el util dar mai degraba pentru femei care isi propun un plan concret, cu etape.
http://familie-relatii. acasa.ro/dezvoltare-personala-54/cum-sa-treci-peste-o-despartire-8671.html

http://www.dedragoste.com/......-dureroasa

Si cateva sfaturi din experienta proprie:
-incheie-ti socotelile cu el: daca ai ceva de recuperat sau sa-i dai, rezolva si stergi absolut orice contact cu el: telefon, mess, facebook, mesaje. Suvenirurile, cadourile, obiectele, pozele le aduni intr-o cutie cu amintiri pe care o duci undeva de unde s-o iei inapoi atunci cand o sa iti dai seama ca de fapt despartirea asta a fost un lucru bun pentru tine. O sa vina momentul desi acum nici nu-ti poti imagina asa ceva. Crede-ma, daca ai grija de tine si esti sincera cu tine insati o sa vina o zi cand o sa te bucuri ca asta ti s-a intamplat. Pana atunci, odata ce ti-ai incheiat socotelile cu el, nu mai vorbi, nu ii mai raspunde, scoate-l din viata ta chiar daca simti ca o iei razna.
-gandeste-te cate si ce ai vrut tu sa faci in astia 2 ani si nu ai facut din cauza lui. Acum poti. Esti libera, trebuie doar un pic de timp sa te trezesti din nauceala de la inceput si sa te bucuri ca de acum nu mai conteaza parerea lui in viata ta. Ai castigat o libertate care inca nu-ti dai seama cat e de frumoasa si ce sanse iti poate aduce pe viitor.
-daca a vrut sa va despartiti, a avut un motiv puternic. Intotdeauna greselile sunt de ambele parti. Nu te judeca, nu il judeca, suntem doar oameni si asa e viata. Dar cu timpul iti vei da seama de greseli ale lui si ale tale. Pe ale tale incearca sa le intelegi ca sa nu le repeti in urmatoarea relatie.
-trezeste-te devreme dimineata, fa sport, ai mare grija cum arati, ce mananci, fii activa ziua si serile petrece-le cu prieteni. Foloseste ce ti se intampla ca un prilej sa "infloresti". Cere un pic de ambitie dar o sa fii mandra de tine apoi. Si apoi, e cel mai bun raspuns pe care i-l poti da - poate peste cateva luni o sa te vada pe strada, n-ar fi mai bine sa te vada aratand bine, fericita si plina de energie?
-esti intr-o situatie deosebita, o sa iti prinda bine sa discuti cu oameni cu care ai asta in comun. O ocazie buna sa-ti faci prieteni noi si sa simti ca nu treci singura prin trairile astea. Eu, personal, dupa despartiri am avut ocazia sa cunosc oameni care-mi sunt foarte dragi acum si ii am in viata mea si acum dupa ce au trecut greutatile.

In rest, ai destule idei in articolele din link :)

| mona a răspuns:

Poti sa plingi cat vrei daca asta te mai linisteste dar ceva ma face sa cred ca o sa va impacati

| Kazimir a răspuns:

Îți recomand o lectură plăcută a unei cărți celebre aici în România dar din păcate nu foarte citite. Este foarte bună pentru tinerele domnișoare abia părăsite de afurisiții lor iubiți. Se numește "Gramatica limbii române" și o găsești la toate librăriile din oraș.

| Crisstttina explică (pentru Kazimir):

Tiam cerut cumva chestia asta? dc te bagi in seama?

| Kazimir a răspuns (pentru Crisstttina):

Ți-am*
De ce*
Crede-mă e foarte bună și din moment ce ai întrebat e clar că mi-ai cerut (dar nu numai mie). Dacă nu vrei răspunsuri nu mai pune întrebări.

| Spartanul07 a răspuns (pentru Kazimir):

U sa taci kazimir laughing)) la ce nebuna esti nu ai drept de VETO

| Spartanul07 a răspuns (pentru Kazimir):

U sa taci kazimir laughing)) la ce nebuna esti nu ai drept de VETOlaughing)

| eurynomus a răspuns:

Mai bine ca ti a dat papucii k ar fi putut sa intre cu bocancii in viata ta tongue

Răspuns utilizator avertizat
| Spartanul07 a răspuns:

Nu e nimic. sti cum se zice o dragoste la prima vedere trece in 2 luni o dragoste de 2 ani trece in 1 an si o dragiste adevarata iti schimba toata viata. incearca sa il uiti. sa treci peste. iesi cu prietenele tale si cauta altu

| IsJustMe007 a răspuns:

Pai de ce ti-a dat papucii? ti-a zis cv inainte sau asa ca s-a trezit el sa-ti dea papucii? In fine...o sa dureze o perioada pana o sa-l iuti pentru ca st totusi 2 ani in care ati vost impreuna, nu poti sa-l uiti in 5 min.Trebuie sa te gandesti pentru ca u nu poti sa stai si sa plangi in casa si el sa se distreze afara, machiaza-te, imbraca-te frum si iesi afara si arata-i ce-a pierdut! Bafta! funda?

| Crisstttina explică (pentru IsJustMe007):

Chiar asta o sa fac azihappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Plângi.Ascultă muzică tristă. Descarcă-te.
Ascultând muzică tristă,te eliberezi.Îţi spun din proprie experienţă.

Pe urmă,evită să te mai gândeşti la el. Ocupă-ţi timpul cu diverse activităţi,ieşi afară cu prietenele, studiază, fă tot ce făceai şi înainte.

Dacă nu vrei să mai ai nicio legătură cu el, promite-ţi şi jură-ţi că orice s-ar întâmpla, nu vei ceda şi nu-i vei răspunde la telefon, la mesaje.

Poţi să-l uiţi dacă vrei întradevăr asta şi dacă simţi că eşti pregătită să ţi-l ''scoţi'' din inimă.

Gândeşte pozitiv şi va fi bine.

| Brăila_Ana_Cosmina_1997 a răspuns:

Si mai exact ce ti-a spus? Sincer e greu dar poate ai putea sa iesi cu niste fete cu care te intelegi in oras, pe la strand, la inghetata, pe oriunde

| Brăila_Ana_Cosmina_1997 a răspuns:

Si mai exact ce ti-a spus? Sincer e greu dar poate ai putea sa iesi cu niste fete cu care te intelegi in oras, pe la strand, la inghetata, pe oriunde.O sa treci peste asta in cele din urma

| Denis777 a răspuns:

Daca plangi te descarci, culcate putin incearca sa te calmezi poti face o baie calda eau un ceai sau o cafea, gandeste-te ca era un idiot care se mastura la poze cu Ceausescu acum nu mai poti face aproape nimic incearca sa te calmezi

| Crisstttina explică (pentru Denis777):

Chiar nu mai stiu ce sa fac sigh de azidimineata sunt total aiurea

| Denis777 a răspuns:

Pai daca vrei trimite-mi un mesaj cu id tau daca nu ai cu cine sa vorbesti si cu greu iesi din starea asta mi se intampla si mie des

| Crisstttina explică:

Ne-am impacat.

| MihaiTT a răspuns:

Socializeaza cu prietenii, prietenele, nu sta singura.

| anonima1995 a răspuns:

In primul rand, fa lucruri care sa iti distraga atentia. De exemplu, iesi cu prietenii sau uita-te la o comedie. Citeste o carte. Plimba-te printr-un loc mai linistit de una singura sau cu o prietena/un prieten. Daca simti nevoia sa plangi, atunci plangi nu te abtine. Discuta despre ce ai pe suflet cu o persoana in care ai incredere.

| Ne3quicKBăă a răspuns:

Buna Crissstttina.

Incearca totusi sa te impaci cu 'fostul', nu cred ca sunt lucruri ce nu pot si remediate, lamurite intre voi. Daca nu vrei sa faci asta (consideri ca sunt iremediabile) incearca sa cunosti pe altcineva.winking

Sper ca te-am ajutat...cumva. big grin

| Crisstttina explică (pentru Ne3quicKBăă):

Nu mai vreau sa ma impac cu el, m-am injosit de prea multe ori in fata lui.

| Y0nut7 a răspuns:

Revinoti fato, ai sa gasesti tu un baiat stai linistita, ce rost are sa te mai gandesti la el atata timp cat tea dat papuci?

| Crisstttina explică (pentru Y0nut7):

Eu una nu mai rezist, as vrea sa ma impac cu el sad

| Y0nut7 a răspuns:

Ai sa treci si eu eram suparat ca am intrat la mecanica, dar mi-a trecut oh go on

| jacko a răspuns:

Trebuie sa iesi mult cu prietenii, timpul le rezolva pe toate..nu strica si o disco..acolo cunosti pe altii si tot asa..bla bla.

| madness2021 a răspuns:

O sa fie bine mai Cristinutza :*
Cu timpul o sa treci peste. Eu zic sa te bucuri ca au trecut doar 2 ani si nu 5..deoarece poate dupa aia considerai ca ai pierdut mult timp degeaba happy
Nu te mai gandi la el in primul rand oricat de nasol te-ai simti. Apoi poti incepe sa te gandesti si la celalalte 2 miliarde de baieti care au mai ramas pe pamant si ca in scurt timp se v-a gasi unul potrivit si pentru tine. Nu sta in casa si nu mai plage aiurea! Iesi cu prietenele sau prietenii afara sau la distractii si cunoaste oameni noi cu care vbeste orice **** doar ca sa te simti mai bine big hug Gandeste-te la tine nu la el.fa ceea ce te face pe tine fericita! El e cretin si nu isi da seama inaca si daca tu ii arati k reusesti sa treci peste tot el o sa vina in genunchi la tine. Daca o sa il mai iubesti bine daca nu da-i o ranga in dinti si bea o Saniutza si fi fericita! te pup :*

| CreativeLamb a răspuns:

Iti dau trei indicii: Vodka, filme de comedie si timp pentru tine. Succes!

| lory2012 a răspuns:

plangi sa te descarci. dupa imbracate si iesi pe afara cu prietenii tau. dar incearca sa nu faci subiect de discutie despartirea. stiu ca e greu si eu tric prin ea de o saptamana la mine a fost exact invers eu am vrut o pauza de 2 zile pana termina licenta. dar de atunci nu ma mai cautat si nu mai raspunde la telefoane. ocupati timpul fa lucruri care iti plac si te binedispun