| Rosse1999997 a întrebat:

Azi parintii mei s-au certat si fara sa vreau am auzit o parte din discutia lor..gen, tata ii spunea mamei ca a facut avort acum cativa ani sad. Mama nu mi-a spus niciodata nimic despre asta. As vrea sa o intreb daca este adevarat si de ce mi-a ascuns asta, dar imi este rusine sa o intreb? Avand in vedere ca am vrut inca un fratior sau surioara sad Am 18 ani, as putea intelege asta.
Imi vine sa plang cand ma gandesc ca a fost in stare sa faca avort.cand iubeste asa mult copii si este o mama minunata sad.
Cum as putea sa abordez acest subiect? Cum sa o iau mai pe ocolite.

11 răspunsuri:
| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Pot fi anumite probleme de care tu nu sti, poate a evitat un risc facand avort, din punctul meu de vedere poti sa-i spui ca ai auzit si sa ceri mai multe detalii happy

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună,inteleg ce simti, daca pentru tine este asa de greu, cu sigurantă mamei tale îi este si mai greu, poti să o intrebi ce părere are dinsa de fetele care fac avort? Că dacă i spui direct ce ai auzit tu din discutia cu tatăl tău nu o sa ti spună nimic.

| corbulalbrosu a răspuns:

Copii nu au ce cauta in astfel de probleme familiale.Nu au acest drept.

| neutrino a răspuns:

Este bine sa nu abordezi tu acest subiect. Daca mama ta va considera candva ca trebuie sa-ti spuna despre acest subiect, atunci o va face, daca nu, nu.

| Rosse1999997 explică (pentru neutrino):

Dar nu mai pot, de 3 ore plang continuu, mi s-a facut si rau. as vrea sa o intreb dar totusi o respect si nu mi'as permite sa o intreb, gen sa o trag eu la raspundere... dar ma doare;(

| LoveSleep a răspuns:

A fost decizia ei, e posibil ca acum să regrete acest lucru iar tu nu vei face decât să-i deschizi rănile. Dar până la urmă sunteți o familie, ai 18 ani și n-ar fi o crimă să știi ce s-a întâmplat. Până la urmă tot veți discuta pe acest subiect, fie pe un ton calm sau unul ridicat gen reproșuri.

| Alcyon a răspuns:

Nu vad de ce ti-ar spune tie chestia asta. E o problema intima, care-i priveste doar pe parintii tai. Poate ca nu si-au permis financiar sa mai intretina un copil, sau poate ca mama ta are un serviciu solicitant, ce-i rapeste foarte mult timp. Asta este situatia. Sa stii ca foarte multe femei apeleaza la avort, chiar si acum, in secolul 21. Din pacate metodele contraceptive mai esueaza si atunci se ajunge aici. Iar faptul ca esti o mama buna, tocmai, te face sa fii mai constienta de responsabilitatea pe care trebuie sa ti-o asumi... spre deosebire de femeile fara minte, care toarna plozi pe banda rulanta, chiar daca n-au cu ce sa-i creasca.

| milan9 a răspuns (pentru Alcyon):

Indiferent cate saptamani sunt, acolo s-a nascut si e o fiinta umana. Sangele varsat nu ti se va usca niciodata de pe maini. Pacat ca incerci sa te impaci cu o "constiinta criminala" chiar inainte de a ajunge tu insati in acea situatie... :(

http://www.youtube.com/......ttp?/watch

| Hakuouki a răspuns:

De ce ti-ar spune? Nu mi se pare ca ar fi treaba ta sau ca ar avea nevoie de aprobarea ta pentru asta. Poate nu vrea sa-ti spuna pentru ca ii e frica sa nu devina un "model negativ". Avortul este cea mai mare crima, nu cred ca mama ta vrea sa creada ca ea este de acord. Totusi, sunt de parere, ca si tine, ca ar trebui sa stii. Cel mai bine ar fi sa te duci direct sa o intrebi. Pe ocolite s-ar putea sa-i faci mai mult rau decat bine.

| pufuletziii a răspuns:

Mai bine linistete-te, este foarte posibil sa fi inteles ceva gresit. Poate nu este cum crezi tu, poate era vorba despre altceva. Daca avortul s-a intamplat acum cativa ani, a fost demult, erai mai micuta, poate mama ta a considerat ca nu ai putea intelege. Acum, nu mai esti un copil, mama ta daca considera ca ar vrea sa stii despre asta, ti-ar spune. Poate asteapta momentul potrivit, sau poate vrea sa iti spuna impreuna cu tatal tau. In orice caz, ar trebui sa o intrebi despre ce este vorba...iti va explica in asa fel incat sa intelegi. Gaseste momentul potrivit pentru a o intreba, si alegeti cuvintele dinainte sa vorbiti!

Răspuns utilizator avertizat