| anonim_4396 a întrebat:

Băiatul pe care îl plac mi-a spus ca mă place. Deja a cam trecut un an de când am zis ca încercam sa fim împreuna însă distanta ne-a dat peste cap. Ideea e că săptămâna trecută am ieșit împreuna. M-a sărutat, i-am zis ca nu înțeleg de ce zice ca nu vrea sa fie cu mine, dar apoi vine, mă săruta, mă ia in brațe, ne cicalim, îmi spune ca ii pasa de mine dar el mi-a raspuns ca nu e sigur de el. L-am invitat la mine peste noapte mâine, nu ca sa facem ceva deosebit ci ca sa discutam serios referitor la ceea ce se intampla intre noi. Însă, cu riscul de a fi judecată, as vrea sa ii permit sa mă atingă așa cum a mai încercat. Adică atracția dintre noi este evidenta, după un an de când ne-am mărturisit ca ne plăcem reciproc, când m-a sărutat a încercat sa îmi pună mâna pe fund și sâni și nu l-am lăsat deși recunosc ca mă simt bine lângă el. Doar ca analizez foarte mult. Mi-e rusine și frica sa nu creadă ceva rău despre mine. As vrea cumva părerea băieților. As părea ciudata sau disperata sa il sărut și sa mă apropii de el? Mi-a tot spus ca de ce mă indepartez de el ca de ce nu mă dau venită lângă el însă faptul ca nu suntem oficial împreuna pe mine mă face sa fiu foarte nedumerită. Îl plac mult și știu sigur ca și el pe mine și ca l-ar încânta ca pentru prima data sa vin cu inițitivă sărutului. Ce credeți despre o fata ca mine? As putea sa îl fac sa se decidă sa fie cu mine? E evident. Mă privește lung mereu când vorbim și de multe ori și când vorbește cu cineva dacă sunt lângă el se uita la mine, mă îmbrățisarea și mă cicaleste constant, caută atenția mea. Eu țin enorm la el. Nu vreau sa para deplasat vreau sa ii explic de ce cumva încă eram distanta deși atingerea lui îmi face plăcere. As părea cumva sa îl las sa se apropie de mine? Nu vreau sex, sa nu se înțeleagă asta. Suntem amândoi virgini(da, ne-am mărturisit asta) fără răspunsuri la mișto va rog. As aprecia câteva indicații despre cum as putea sa mă port

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Personal, cred ca baiatul va fi dezamagit de disperarea cu care vrei sa-l bagi in pat, dar nu va renunta, ca nimeni nu da cu piciorul la sex pe gratis. In schimb nu te astepta sa te creada altfel de cum esti.

| Nyarlathotep a răspuns (pentru Violleta2022):

Cand trece un an de zile deja nu mai vorbim de "disperare". Multe fete si femei nu inteleg ca un baiat isi pierde interesul cand il faci sa astepte. Am mentionat mai sus, nu trebuie sa fie sex daca nu vrea, dar exista alte metode de a satisface si de a demonstra in acelasi timp ca-i pasa de el. Handjob, blowjob, sa-i arate ca desi nu vrea sa piarda virginitatea, ii intelege omului nevoie si ii pasa de el incat sa incerce alternative. Gestul conteaza. Un barbat este de 10 ori mai dezamagit cand trebuie sa astepte si trebuie sa depuna eforturi supraomenesti sa obtina un simplu sarut. Nimeni nu spune sa mearga amandoi in pat din prima zi. Aici vorbim de un an asteptare. Degeaba zici ca "nu va da cu piciorul la sex gratis" cand nu exista acel sex. Dupa un an asteptare, inclusiv sexul platit pare foarte tentant. Prefer sa pierd 200-300 lei decat un an din viata si asteptari spulberate.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nyarlathotep):

Cand interesul este pur sexual, atunci sa se duca la naiba, ca aia nu-i dragoste, este pur interes.
Un barbat nu este dezamagit daca are sentimente sincere si curate pentru fata aia, putand astepta si ani buni sa faca sex.

| Nyarlathotep a răspuns (pentru Violleta2022):

Si fata respectiva nu are deloc interes sexual, pentru ca femeile (conform gandirii tale) sunt niste fiinte asexuale si sexul e ceva murdar, ceva doar pentru barbati sa se simta bine, ceva care anuleaza "sentimente sincere si curate. O relatie sanatoasa este aia cu sex fara inhibitii pe langa sentimente. Cand tu ca femeie nu ai de oferit decat sex si atat, atunci ai tendinta sa supraestimezi valoarea acelui sex si sa-l faci sa astepte ani buni. Cand tu vi la mine si imi spui ca trebuie sa astept ani buni pentru sex te trimit direct la terapie. Ai nevoie de terapie daca gandesti asa. Tu cauti sentimente sincere si curate de la un barbat pentru ca esti incapabila sa oferi acelasi lucru. Unde iti sunt sentimentele sincere si curate pentru acel barbat. Nu trebuie sa faci sex cu el, dar ai 2 maini si o gura. Foloseste-le! Sau conform gandirii tale, barbatul trebuie sa fie lipsit de sex pentru ca asa stii tu sa manipulezi, sa obtii cat mai mult si sa oferi putin sau nimic? Imi explici si mie ce sentimente sa aiba un barbat sanatos la cap pentru una ca tine?

| Crackman a răspuns:

Pai cel mai ok ( pentru toate fetele ce citesc ) este sa doscuti direct referitor la ce vrei si cum vrei lucrurile. Este mai simplu

| NarcisIfrim a răspuns:

Nu multi baieti stau atat dupa o fata, si la distanta.Inseamna ca el chiar te place.De ce sa fii distanta, nu inteleg.Ti-a dovedit ca nu pleca..deci?
De ce te impotrivesti in fata sentimentelor tale? Iubeste-l, arata-i atentie, simte-te bine. dupa daca pleca te vei simti vinovata ca nu i-ai aratat afectiune.
Da-ti drumul la sentimente, e un an deja, esti o norocoasa ca te-a asteptat atat..nu ai parea ciudata daca i-ai arata afectiune..cred ca de asta el e in dubii in privinta relatiei.
Doar intreba-l :crezi ca merge undeva toata chestia asta?

| Cineva797406016386 a răspuns:

Discută foarte mult cu el și ca să nu îl pierzi dă-i un motiv pentru a fi cu tine

| DoarOSimplaIndragostita a răspuns (pentru Cineva797406016386):

Ai putea fi mai exact te rog?

| DoarOSimplaIndragostita a răspuns:

Nu înțeleg cum sa îl fac sa fie sigur pe ceea ce simte. Adică inițial am crezut ca se joaca cu mine, însă mă gândesc ca niciun băiat nu ar face asta un an și ceva. Adică s-ar plictisi sa astepte asta la un moment dat. El zice ca se îndepărtează, dar de aici revine mereu și parca mai tare se apropie de mine. Nu înțeleg. Chiar mi-as dori ceva cu el, doar ca pare sa aibă o frica. El a mai avut o relație in urma căreia a suferit însă sunt 2 ani de atunci. Mă gândesc oare ii e frica sa nu fie rănit de mine dacă se atașează mai mult?

| Nyarlathotep a răspuns (pentru DoarOSimplaIndragostita):

Nu te supara, dar eu as fi incheiat-o demult cu tine si iti explic si de ce. In primul rand, nu trebuie sa se ajunga neaparat la sex. Daca vrei sa ramai neatinsa acolo jos e treaba ta si e dreptul tau. Dar una e sa nu faci sex pentru ca vrei sa te protejezi si alta e sa nu-l lasi sa te atinga sau sa-l pui in in situatia in care doar el sa initieze simplul sarut. Asta deja denota ca stai cu el doar pentru ca primesti genul ala de atentie si in realitate daca nu ti-ar oferi astea, nu ar fi motiv pentru tine sa fi cu el. Spui una si faci alta, si probabil si el vede asta si este indecis sa aiba relatie cu tine. Eu as fi mega suspect daca as vedea astfel de comportament din partea persoanei cu care sunt in relatie. Mega-suspect! De asemenea nu poti da vina pe dansul ca a suferit acum doi ani asa cum nu poti judeca spunand ca 2 ani de recuperare ar fi suficienti. Poate in ultima relatie a incercat tot ce a putut si stiut sa se apropie de fata respectiva si la fel ca tine, l-a tinut la distanta si folosit doar pentru atentie si pentru a initia gesturi romantice si vede in relatia cu tine un Deja Vu! De asta ma gandesc, ca este reticient. Veede ca istoria se cam repeta. Cum spuneam, eu as fi finalizat demult cu tine daca vedeam un asemenea nivel de dezinteres din partea ta fata de mine. Avand in vedere experienta anterioara cu 2 ani in urma, poate si el vrea sa fie sigur ca intemeiaza o relatie cu o fata dispusa sa fie 100% indragostita de dansul. Ori tu ii oferi exact contrariul, ii oferi motive sa faca comparatie cu experienta anterioara.

Vorbind de sex, este dreptul tau sa te protejezi acolo jos, daca nu vrei sa fi atinsa, daca vrei sa-ti pastrezi virginitatea. Dar una e sa nu vrei sa faci sex cu el sa te protejezi, si alta e sa-i refuzi lui o placere mai intima. Poti sa-l multumesti altfel: cu mana, cu gura. Nu vreau sa cred ca motiv pentru care nu vrei sa devii intima cu el este pentru ca vrei sa-l tii intentionat pe uscat din motive egoiste. Sau asta era motivul si nu ne spui?

| DoarOSimplaIndragostita a răspuns (pentru Nyarlathotep):

Nu o fac intenționat. Pur și simplu nu simt sa fiu pregatita. Și el mi-a propus mai in gluma mai in serios. Știu că comportamentul meu este contradictoriu, și i-am explicat de ce. E primul băiat de care m-am îndrăgostit și știe asta. Sunt reticenta pentru ca nu știu cum sa mă comport și mi-e frica sa nu fac ceva ce sa îl deranjeze. Și cumva, văd ca fix faptul ca ezit sa dau frâu liber sentimentelor îl face sa se îndepărteze de mine.

| Nyarlathotep a răspuns (pentru DoarOSimplaIndragostita):

Cel mai deranjant lucru pe care il poti face unui baiat este sa-si spui ca-l iubesti, dar el nici macar pe fund sau pe sani sa nu poata sa puna mana. Pe locul doi ar fi faptul ca doar el initiaza gesturile intime, placute: atingeri, saruturi, fapt care nu face decat sa-l faca sa se simta folosit si exploatat aiurea. Te feresti sa faci greseli cu el si astfel faci cele mai mari greseli pe care le poti face.

Si ti-am spus, nu trebuie neaparat sa faci sex daca nu te simti in stare (desi dupa un an de zile de asteptare, ar fi cazul), dar macar arata-i ca-ti pasa de el si de nevoile lui. Ai doua maini, fa-i handjoburi, arata-i ca lipsa de sex nu inseamna ca vrei sa-l testezi in vreun fel, sa vezi cat rezista fara sex, iar cand nu mai rezista sa-l faci sa creada ca nu te-a iubit niciodata pentru ca a cedat in final. Arata-i ca-ti pasa, arata-i ca ai macar si cea mai mica idee cata vointa de sine trebuie pentru un barbat sa se abtina sa nu faca sex, atunci cand organismul parca urla pentru asta, si o face doar ca sa nu te simti tu constransa sau incomoda.

Eu as fi perceput toate astea ca fiind un soi de nesimtire si as fi rupt orice legatura demult. Cineva a mai spus aici si o zic si eu: considera-te nu doar norocoasa, ci EXTREM de norocoasa ca te-a asteptat un an. Eu n-as fi facut asta. Succes!

| DoarOSimplaIndragostita a răspuns (pentru Nyarlathotep):

Ți-as putea cere câteva sfaturi in privat? Te rog

| Nyarlathotep a răspuns (pentru DoarOSimplaIndragostita):

Sigur!

| DoarOSimplaIndragostita a răspuns:

Deci m-am gândit sa îmi fac curaj. Sa mă apropii de el, indiferent de ce va decide el mai târziu. Măcar arat ce simt și nu regret mai târziu.