| anonim_4396 a întrebat:

Baieti, cat sunteti dispusi sa asteptati o fata? (ma refer la contactul sexual). Eu am 18 ani si sunt virgina si imi e frica sa intru intr-o relatie tocmai din cauza asta. Niste sfaturi ar fi numai bune. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| AlexanderAdrian a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca barbatii isi arata afectiunea si dragostea prin intimitatea cu partenera. Prin sex, cuddling, petting, masaje, saruturi pasionale prelungite. Mi-e greu sa cred ca o fata normala vrea sa intre intr-o relatie asa pentru discutii si plimbat de mana in parc. O relatie fara sex nu e relatie.

Ok acum privind problema unei fete virgine, e logic virgina fiindca fie nu s-a simtit pregatita, fie i-e frica, fie nu a considerat ca a intalnit un tip care sa-i placa suficient, sau in traducerea fetelor sa merite. Cred sincer ca 6 luni sau maxim un an e o perioada in care un barbat care isi iubeste prietena poate s-o astepte.

Daca trece mai bine de un an mai ales de la o anumita varsta, deja din pacate barbatul isi va pune intrebari serioase principala banuiala pe care o va avea e ca n-o atrage suficient. Si o data intrata ideea asta in capul unui barbat...

Dar exista multiple solutii extrem de eficiente pentru a nu pune paie pe foc. Te asigur ca petting-ul e solutia perfecta pentru a te afla in intimitate cu cineva fara sa se ajunga la penetrare, va puteti stimula reciproc si ajunge la orgasm si asta va ajuta si la pregatirea ta psiho-emotionala pentru pasul cel mare si la calmarea fizica si psihica a prietenului tau, in general barbatii sunt niste fiinte sexuale, la dracu altfel nu s-ar mai fi propagat specia.

Gandeste-te bine ce si cum si cu cine intri intr-o relatie. Un an e asa cu o indulgenta enorma, daca tu crezi ca un an e prea putin pana te vei hotara sa iti incepi viata sexuala atunci mai bine nu incepi o relatie fiindca multi baieti nu rezista pur si simplu si vor insela sau vor pleca si vei suferi inutil.

12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Fiecare își are propria sa educație, nu este ceva general.
Când iubești accepți și o așteptare, viața de cuplu nu se rezumă numai la contactul sexual.
Pa, pa.

| mihai69 a răspuns:

De exemplu eu m-am îndragostit acum un secol de o fată care avea atunci doar 15 ani, fiind însă foarte matură în gândire și purtare pentru vârsta ei. Mă rog, cel puțin în anumite puncte de vedere. Evident, nici nu se punea problema sexului între noi, dar nici măcar nu ne-am sărutat (atunci). Ea era din alt oraș și în anul următor s-a mutat cu școala la ea acasă, așa că viața ne-a separat; dar am rămas buni prieteni. Ne scriam (da, cu pixu' pe hârtie, trimise cu poșta, cam odată la săptămână - ce ciudat sună asta acum când se dau mesaje instantaneu!), ne mai vedeam din când în când prin vacanțe pe fugă dar totuși am mers până la urmă fiecare pe drumul său. Ne-am căsătorit (fiecare cu altcineva, din păcate, nu unul cu celălalt!), iar după o vreme ea a și divorțat (bine, și eu la fel, dar mult mai târziu). Imediat după „loviluția" din 1989 a venit pe la mine și a rămas peste noapte (nevasta mi-era plecată de-acasă, lucra în provincie). A fost o noapte de vis - parcă nici nu ar fi trecut atâția ani printre noi...
Din păcate, amândoi am realizat că trebuie să fie și ultima. crying
Mă rog - în două vorbe: Se poate! (aștepta mult timp). Dar merită?!?

| alyely a răspuns (pentru mihai69):

Normal ca merita!

| mihai69 a răspuns (pentru alyely):

Cred că n-ai citit povestea mea...

| neutrino a răspuns:

Daca tu esti constienta de faptul ca un baiat nu poate sta cu tine decat pentru a face sex, atunci nu poti avea si pretentia ca el sa te astepte prea mult, dar puteti negocia: dragostea moderna este atat de permisiva incat admite si negocierea.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Cel mai bine dupa casatorie, asa am facut eu cu sotia mea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Raspunsul meu poate o sa ti se para fals sau poate altora o sa li se para. Poti spune ca ceea ce o sa zic o sa zic doar pentru a ma da smecher pe net cand sunt de fapt un dependent de sex.
In fine, revenim la intrebarea ta.
Eu as astepta oricat ar fi nevoie. Eu am aproape 17 ani si nu am avut pana acum vreo relatie (nu ma refer la sex, ci la relatie propriu zisa). Daca ar fi sa-mi fac o iubita nici macar n-as aduce in discutie acest aspect. In opinia mea, atunci cand te implici intr-o relatie nu o faci de dragul sexului ci de dragul persoanei de alaturi. Sexul va veni el cu timpul, cand ambii parteneri vor simti ca isi doresc acest lucru.
Eu asa gandesc, dar in general baietii vor doar sex, sentimentele cad pe locul doi.
Oricum, nu ai de ce sa iti faci griji. Nu vad cu ce te impiedica asta sa ai o relatie. Daca dupa o luna de zile iti va cere sa faceti sex e clar ca-l doare-n cur de tine si atunci ii dai papucii si-ti vezi de viata. Daca te implici intr-o relatie nu inseamna ca acel baiat va trebui sa te si dezvirgineze. Daca te iubeste te-asteapta, daca nu, nu merita.

Multa bafta-n viata.

| Blamely a răspuns:

Dacă găsești pe cineva care chiar te iubește va fi dispus să te aștepte până ești pregătită, dacă nu, acea relație e o pierdere de timp.

Răspuns utilizator avertizat
| Skilline2012 a răspuns:

Daca acel baiat o iubeste, o va astepta pana cand va fi pregatita si o va pregati chiar el. Oricum, sa stii ca nu-i problema daca mai esti virigina la 18 ani, e chiar foarte bine.

| Villy09 a răspuns:

E foarte bine daca inca mai esti virgina.Mai sunt si baieti de varsta ta care asteapta cu nerabdare o fata ''mare'', incat sa stie ca a fost primul baiat din viata ei sexuala.Bravo tie ca ai ajuns la varsta asta si nu te-ai lasat condusa de majoritatea fetelor care isi pierd copilaria de la varste fragede.Nu are de ce sa iti fie frica, asta e un atuu.