| Dimmu01 a întrebat:

Acum 3 saptamani am facut sex cu prietena mea neprotejat cand ea era in a5a zi de menstruatie, adica trebuia sa ii treaca. Am facut candidoza si am facut tratament amandoi, o saptamana. Ei i-a trecut, ea nefiind afectata prea sever de candida. In schimb, eu inca mai am, dupa 3 saptamani. Mentionez ca dupa ce am facut tratamentul de o saptamana, am mers la un dermatolog care mi-a prescris pe langa lomexin cu care ma dadeam inca o crema (hidrocortizon) + o pastila, nu ii mai stiu numele. Inca nu mi-a disparut. Adica acum eu inca ma mai tratez cu lomexin si hidrocortizon, mi-au disparut cele 3-4 bubite pe care le aveam (si in urma carora parca se vedea ca mi-e smulsa pielea), iar in locul lor a aparut o iritatie, care este extinsa si pe inceputul preputului. Am dat o multime de bani pe toate acestea si nu mai am bani sa merg din nou la dermatolog. Ati trecut prin asa ceva? Ce pot face? Rog seriozitate.

Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Îți recomand Clotrimazol Cremă este același lucu cu Canesten dar mai ieftin cu 10 lei... Spalăte cu un săpun cu ph neutru de la farmacie. Evită gelurile de duș. Fă-ți un amestec de bicarbonat cu cu 2 litrii de apă. Iei un plic de la farmacie și dizolvi 2 linguri la 2 litrii de apă. Te speli dimineața și seara cu soluția asta pe penis. Apoi aplici Crema de 2-3 ori pe zi timp de 14 zile apoi întreținere alte 7 zile ca să dispară de tot! fără contacte sexuale perioada asta. Prietena ta să mai facă un tratament cu canesten gyn 3 că mai mult ca sigur nu i-a trecut la femei candidoza e mai grava ca la bărbați și trece mai greu! nu cum spui tu. Să facă trataemtnul cu canesten gyn 3 apoi să se spele odată la săptămână timp de 2-3 saptămâni cu soluție de bicarbonat sau cu tantum rosa - același drac doar că e mai scump. Baftă! Renunță la lomexin nu face față.

| Dimmu01 explică (pentru Azµre):

O sa incerc, sper sa mearga... Iiiiinca 3 saptamani.
Prietena mea a facut tratament cu un praf pe care il amesteca cu un L de apa, lomexin si pastile, ea nu mai are nici un fel de simptom al candidozei. Cum sa mai aiba candida daca ea nu mai are nici un simptom?

| Azµre a răspuns (pentru Dimmu01):

Simtome- Scurgeri alb-gălbui, miros neplacut, zona vaginală înrosită, mâncărimi. Dacă numai are niciunul din astea atunci e ok dacă a facut cum trebuie tratamentul.

| Dimmu01 explică (pentru Azµre):

Stiu simptomele, mai sus am spus ca nu e prima oara cand ne confruntam cu aceasta problema. Si repet, nu le are.

| Azµre a răspuns (pentru Dimmu01):

Am înțeles, stai liniștit m-am zăpăcit eu la început. Oricum e nenorocire cu candidoza, netratată la timp reapare, iarăși dacă folosiți geluri de duș sau faceți tratamente cu antibiotice trebuie neapărat să faceți în paralel un tratament de întreținere cu clotrimazol. Știu că și eu m-am confruntat o perioadă cu așa ceva.

8 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Conteaza mult si igiena intima inaintea aplicarii unguentelor.Foloseste ceai de musetel si galbenele si poarta lenjerie din bumbac 100%!

| Dimmu01 explică (pentru fabiola):

Ma dau de 3 ori pe zi cu cele 2 creme si mereu ma spal inainte cu apa si sapun.

| Ekcstsy a răspuns:

Da-te cu Canesten si cumparati lenjerie intima noua. Bacteria ramane pe chiloti/boxeri chiar daca ii speli. A si nu are treaba ca ai candida cu faptul ca ai facut sex cu ea cand era in a 5-a zi.

| Dimmu01 explică (pentru Ekcstsy):

Pai ni s-a mai intamplat o data in octombrie si o facusem la fel, in timpul menstruatiei, cu prezervativ, numai ca atunci ne-a trecut la amandoi intr-o saptamana.