| Anaa133 a întrebat:

Buna!
Acum 3 zile am intretinut relatii sexuale. Astazi am gasit niste secretii vaginale, avand aceeasi consistenta ca cele normale, numai ca o culoare de galben spre protocaliu cu mici firisoare de sange parca. Ce ar putea fi? Am intrebat o prietena, care ar avea mai multa experienta si mi-a spus ca ea a patit ceva asemanator cand a racit. Acum nu stiu, am indoieli. Mentionez ca ne-am protejat, nu si-a dat drumul in mine si nici prezervativul nu era spart.

11 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Scurgerea vaginală alb gălbuie" despre care spui este secreţia vaginală NORMALĂ şi o vei avea până la menopauză ( întreruperea fiziologică a ciclurilor menstruale ).

Doar că, aspectul secreţiei vaginale normale DIFERĂ ( de la fată la fată şi ) în funcţie de perioada de fertilitate în care te afli.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.mamicamea.ro/sanatate-femei/secretia-vaginala-normala.html

Dacă acea scurgere/secreţie NU are miros urât/deranjant şi NU este însoţită de mâncărimi sau usturimi, şi dacă are o culoare albă/transparentă ( eventual puţin spre roz ) atunci NU ai de ce să te îngrijorezi.

Aspectul secreţiei vaginale ( care era "galben spre protocaliu cu mici firisoare de sange" ) se poate datora faptului că erai în perioada ovulaţiei.
Uneori, în această perioadă, pot apărea chiar şi sângerări uşoare/spotting...

Deci, NU cred că ai motive de îngrijorare ( dacă nu ai şi alte simptome deranjante )!

Toate cele bune.

| Alcyon a răspuns:

Numai un ginecolog poate sa te lamureasca despre ce e vorba.

| Danysan a răspuns:

Daca nu ai facut Neprotejat e vb doar de o mica Infectie sau un contact mai dur in urma caruia Vaginul tau se resimte si se curata.

| Anaa133 explică (pentru Danysan):

Dar nu ar fi trebuit sa am acele secretii dupa cateva ore, poate o zi? nu e tarziu dupa 3?

| Danysan a răspuns (pentru Anaa133):

De ce te agiti asa daca ai facut Protejat? E doar o reactie a Organismului tau sau o Raceala. Poti sa incerci sa mergila un Medic daca nu inceteaza lucrurile astea.Important ar fi sa fi cu adevarat sigura ca a fost Protejat pentru ca daca nu, astea sunt indicile cele mai vadite care apar in cazul Nidatiei.Incearca sa te calmezi si va fi Bine.

| Hαppiηеss a răspuns:

Poate o fi semnul unei infectii.
Du-te la un control ginecologic.

| Darius_Ionescu_1993 a răspuns:

Tin sa iti reamintesc ca raspunsurile noastre ale utilizatorilor se bazeaza doar pe cunostinte generale!
Nu vreau sa iti stric buna dispozitie, dar cred ca am fi cu totii mai fericiti daca ai face un control la un medic specialist in ginecologie!
In caz ca parintii tai nu stiu, nu este bine sa le ascunzi asta, acolo jos se poate infecta si in timp se poate agrava, lasa rusinea deoparta si fa acest pas!

| Sergiu_Yoana_1991 a răspuns:

Menstruatia? poate fi si asta.....eu asa patesc

| Anaa133 explică (pentru Sergiu_Yoana_1991):

Nu, aceasta trebuie sa apara abia peste 2 saptamani.

| Anaa133 explică:

Totusi ar putea avea macar cea mai mica legatura cu vreo posibila sarcina?

| Solitude15 a răspuns (pentru Anaa133):

Daca a fost protejat si prezervativul nu a fost spart nu sunt shanse sa fii insarcinata. dar totusi ar trebui sa faci o vizita la ginicolog happy