| BellaRagazza a întrebat:

Buna tuturor. Am o nelamurire si am nevoie de ajutor. Am 17 ani, mi-am inceput viata sexuala de la 16. De ceva timp am secretii vaginale abundente de culoare galbuie,iar uneori chiar si mancarimi. Recent,am intretinut relatii sexuale cu prietenul meu,dar nu ne-am protejat. La doua zile dupa actul sexual,mi-au aparut sangerari vaginale care nu sunt abundente. Ma gandesc ca poate fi si menstruatie,avand in vedere ca ma cam dor sanii si sunt tari,dar normal, menstruatia trebuia sa-mi vina dupa data de 23. Este normal ce se intampla? Care pot fi cauzele manifestarilor acestora?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este normal. Ai o infectie genitala foarte serioasa (posibil Candida, Chlamydia sau gonoree) si probabil o rana pe col care determina sangerarea. Incepandu-ti viata sexuala foarte foarte precoce cu aproape 2 ani inainte de varsta minima permisa, tu ai un risc foarte crescut de cancer de col uterin. In plus, nu folosesti prezervativul desi acesta este absolut obligatoriu pana la 18 ani si te-ai captusit cu o infectie genitala ceea ce ti-a crescut foarte mult riscul deja existent. Nu stiu cand ai mers ultima data la ginecolog, dat fiind ca o femeie cu riscul tau trebuie sa meraga la intervale de maxim 4-5 luni, dar daca cumva n-ai fost la medic in ultima luna, du-te urgent (maine). Iti poate lua si o biospie din zona din care sangerezi daca aceasta este situata pe col, fiindca aceea este zona cu riscul cel mai mare de a se fi transformat deja malign. Totusi, daca ai facut o consultatie si un test Papanicolaou in ultimele 6 luni, leziunea nu poate fi foarte avansata, fiindca un cancer se dezvolta cam in acest interval (6-8 luni), deci vei putea fi tratata cu succes printr-o metoda mai putin invaziva. Important este sa ajungi repede la medic. Daca sangerarea este o menstruatie sau o sangerare uterina, medicul te va reprograma dupa aceasta sangerare pentru consult, test Papanicolaou, test de secretie si iti va da tratamentul necesar sa-ti rezolvi actuala infectie. Nu uita sa-ti iei partenerul cu tine, fiindca trebuie tratat si el.

| BellaRagazza explică (pentru Brigaela):

Acea sangerare vaginala s-a dovedit a fii menstruatie. Si eu banuiesc c-as avea o infectie vaginala, dar momentan stau cam prost cu banii si nu stiu daca o sa ajung curand la ginecolog. Multumesc pentru raspuns.

| Brigaela a răspuns (pentru BellaRagazza):

Trebuie sa faci rost de bani, fiindca o infectie vaginala tratata in primele zile, se poate vindeca repede 910 zile de tratament). dar am vazut femei care din motiv de bani au amanat 2-3 saptamani sau mai mult tratamentul si au ajuns sa faca tratament pana la 2 ani, ceea ce inseamna cheltuieli imense, iar unele au ramas cu sechele definitive. In ziua in care iti trece sangerarea este esential sa te vada ginecologul, indiferent ce sacrificiu ai face pentru asta (poti de exemplu, sa vinzi telefonul sau calculatorul sau alt obiect care are o utilitate minora)

Abh
| Abh a răspuns:

Ai o infectie vaginala ce trebuie tratata. Netratata, aceasta duce la erodarea colului( dand chiar si cancer de col ) sau poate ascensiona, dand imflamarea si infundarea trompelor uterine, lasandu-te infertila. Asa ca, du-te cat mai repede la ginecolog pentru consult, analize si tratament.

| Cruciuliță a răspuns:

Urmeaza pasii:
taxi (autobuz, fiecare ce are)
spital
ginecolog
tratament
acasa
liniste
fericire

sanatate!

| yellowalien a răspuns (pentru Cruciuliță):

Trebuie adaugat "tratament pentru ambii parteneri"winking Ca altfel degeaba toata foiala asta.

| blueSky_3324 a răspuns:

Cel mai bine te duci la un medic ginecolog. Invinge-ti teama si nu mai sta pe ganduri cand vine vorba de sanatatea ta. E probabil ca secretiile si mancarimile sa fie vreo candida, dar nu bag mana-n foc, poate sa fie altceva, iar cu sangerarile depinde de cantitatea de sange si de culoarea acestuia,... sper ca te-am ajutat. O zi buna

| IftimiSebastian a răspuns:

E normal sa se intample daca e pentru prima oara stai calma si o sa vezi ca nu o sa se intample nimic

| videochatconstanta a răspuns:

Cel mai bine adreseaza-te unui medic ginecolog, nu te lua dupa sfaturi pe net. Cu siguranta nu este normal.