| Rts123123 a întrebat:

Buna, acum cateva luni bune am crezut ca am fimoza, am fost la doctor si mi-a spus doar sa trag fara grija de preput in jos pentru ca nu se intampla nimic chiar daca simt un discomfort, de cam 2 saptamani imi decalotez penisul in stare flasca la baie ( cam de 7 ori pana acum ) si chiar se vede o imbunatatire, la inceput opunea rezistenta destul de tare frenul dar acum pot sa il trag destul de usor in stare flasca, cand e in erectie totusi lucrurile se schimba si inca nu pot sa il decalotez complet fara sa simt discomfort, asadar, am 2 intrebari: 1. Ar trebui sa continui sa il decalotez in stare flasca pana se largeste preputul indeajuns incat sa il decalotez si in erectie? 2. Ce as putea sa fac pentru a mai reduce din sensibilitatea glandului pentru ca efectiv orice intra in contact cu glandul, chiar si materialul hainelor sau pielea ma jeneaza oarecum?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In astfel de situatii pentru o largire eficienta a deschiderii aflate la capatul preputiului se procedeaza dupa cum urmeaza:
-- Se unge pielea preputiului cu un unguent cum ar fi Betaderm, Dermovate sau Nivea pentru a inmuia cat mai bine/mult posibil celulele din constitutia pielii pe portiunea care acopera glandul,
-- Pe urma se introduc 2 degete prin deschiderea preputiului si se trage, intinde pielea preputiului in parti cu suficienta putere pana la limita suportabilitatii durerii care va apare, pentru a provoca intinderea celulelor din constitutia pielii preputiului.
Aceasta metoda se aplica de cate ori exista posibilitatea sa o practici, pe o perioada de 2 saptamani cu o saptamana pauza.
Iar pentru cei mai comozi si/sau lipsiti de timpul necesar ori de determinare suficienta si necesara, exista in comert niste inele special create cu ajutorul carora se realizeaza intinderea inelului fibros situata in capatul extrem al preputiului.
https://www.youtube.com/watch?v=2FW-sALC-2g
Sensibilitatea extrema a pielii fine a glandului la atingere se poate atenua doar in timp si numai prin decalotari repetate in timpul carora se atinge suprafata glandului cu degetele cat mai des si cat mai mult timp este posibil de fiecare data. Succes! Multa sanatate!