| andreea5571819 a întrebat:

acum doua luni eu si prietenul meu ne-am jucat putin, el mi-a atins vaginul cu penisul doar la suprafața si era foarte excitat, dar nu a fost deloc penetrare si nici ejaculare. Mi-e foarte frica totusi de o posibila sarcina, desi mi-a venit ciclul in ambele luni dar in cantitate mai mica decat de obicei. Exista vreo sansa ca lichidul lui preejaculator, daca a existat, sa ma atingă acolo si sa intre înăutru? Menționez ca nu a durat decat vreo5 min, din picioare, nici nu stateam crăcănată... Sunt foarte agitata sad

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In sangele menstrual NU exista nici urma de OVUL deoarece acesta daca nu este fecundat in cele maxim 24 de ore avute la dispozitie, in urmatoarele 2-3 zile intra intr-un proces de destamare, dezintegrare si o parte a ovulului devine corp galben care se fixeaza pe ENDOMETRU iar cealalta parte este resorbit de tesuturi si astfel cu circa 10 zile inainte de menstruatie OVULUL pur si simplu dispare din organism. Menstruatia este formata din resturile de endometru destramat si resturi/fragmente ale vaselor de sange care l-au mentinut in viata. Cantitatea de menstruatie eliminata este direct proportionala cu dimensiunea la care a ajuns endometrul ca si marime/grosime si de vascularizarea existenta. Explicatia are scopul/rostul de a prezenta in mod exact si precis fenomenul menstrual. Sanatate!

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Andreea, vaginul se afla 100% la interior, deci, ca sa-l atinga a trebuit sa te penetreze!
Apoi, nu trebuie sa stea mult inauntru, este de ajuns 1 singura intraee si 1 singura picatura de sperma sa ajunga in vagin, iar tu sa fii in perioada fertila si gata, apare sarcina.
Nu stiu cine iti spune povesti de adormit prostutele, dar daca stai sau nu cracanata cand ai sex, nu are importanta, ca poti ramane insarcinata oricum, in orice pozitie, atunci cand te joci cu un penis in erectie si tu esti in perioada fertila.
Daca ti-ar fi atat de frica de o sarcina, nu te-ai juca cu de-a sexul, asta este clar. Dar sfidezi soarta si vezi sa nu cazi in teapa!

| andreea5571819 explică (pentru Violleta2022):

Era doar o intrebare pentru ca nu eram lamurita, daca vrei sa ma judeci pentru asta poti ft bine sa nu raspunzi happy n-am nevoie de mustrări din partea străinilor, ci doar de răspunsuri, multumesc

| Violleta2022 a răspuns (pentru andreea5571819):

Invata sa fii respectuoasa Andreea, ca ne chinuim sa-ti raspundem si sa te educam!
Faptul ca nu apreciezi ce raspuns ti-am dat, este pentru ca nu te-am mangaiat pe cap sa-ti spun ce frumoasa si desteapta esti tu, si cat de bine ai facut avand sex neprotejat, desii nu stii nici anatomia propriului corp si nici masuri de precautie nu ti-ai luat.
Ma rog, nu-ti sunt prietena si nici nu intentionez sa iti caut in coarne, ca atare, iti raspund pe masura intrebarii tale.
Uite un exemplu banal:
"...Menționez ca nu a durat decat vreo5 min, din picioare, nici nu stateam crăcănată... "
Ce vrei sa insinuezi cu raspunsul tau de mai sus?
Ca doar cele care stau cracanate pot ramane insarcinate?
Sau daca stai in picioare cand ai sex, nu poti ramane insarcinata?
Ori, daca ai doar 5 minute sex...nu ai cum ramane?
Te asigur eu ca poti ramane insarcinata chiar si cu 1 singura penetrare de 2 secunde, chiar introducand capul penisului in vagin, fara ejaculare chiar, dar trebuie ca tu sa indepliniti 2 conditii:
1. ca tu sa fii in plina perioada fertila
2. iar ca baiatulk sa aiba sperma neeliminata pe "tragaci" de la o partida anterioara de sex ori de amsturbare si picatura "norocoasa" se scurge direct in vagin si te lasa insarcinata.

Inca ceva: daca baiatul a mai avut sex neprotejat si cu alte fete/femei inainte de relatia cu tine, cel mai probabil, ti-a daruit si un pui de boala venerica.

| andreea5571819 explică (pentru Violleta2022):

Ma scuzi, dar nu ai inteles intrebarea mea! NU am facut sex, nu m-a penetrat nici macar putin, ceea ce am spus ca a durat 5minute a fost ATINGEREA zonei mele cu a lui. Doar a atins penisul de partea mea intimă, poftim, daca doresti sa nu spun vagin. Tocmai de aceea sunt si in dubii, pentru ca nu a existat penetrare deloc. Nici macar ejaculare, cum am zis. Ceea ce intrebam eu este daca exista posibilitatea de a fi intrat LICHID PREEJACULATOR care nu stiu daca a existat, dar penetrare nu a fost sub nicio forma, a fost contact sexual, da, dar nu act sexual in toata regula.

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu a fost penetrare si ejaculare in vagin, nu este posibila o sarcina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu esti insarcinata

| OMFGConrad a răspuns:

In ce perioada a ciclului menstrual te aflai?
Apropo...nici nu mai conteaza astepctul asta acum, deoarece chiar tu spui ca ai avut 2 menstruatii de atunci, chiar daca au fost mai seci d.p.d.v cantitativ, probabil ovulul a fostul unul mai "sfrijit" si nu tocmai evoluat, asta ar fi o explicatie a putinelor tale scurgeri, putine, dar EXISTENTE!
In concluzie, nu esti insarcinata, poti sa te linistesti.
Multa sanatate si la mai multa informare data viitoare!winking

| andreea5571819 explică (pentru OMFGConrad):

Eram cu 10 zile inainte de începerea ciclului menstrual. Multumesc mult! cu siguranta n-o sa se mai repete întâmplarea

| corbulalbrosu a răspuns (pentru OMFGConrad):

In sangele menstrual NU exista nici urma de OVUL deoarece acesta daca nu este fecundat in cele maxim 24 de ore avute la dispozitie, in urmatoarele 2-3 zile intra intr-un proces de destamare, dezintegrare si o parte a ovulului devine corp galben care se fixeaza pe ENDOMETRU iar cealalta parte este resorbit de tesuturi si astfel cu circa 10 zile inainte de menstruatie OVULUL pur si simplu dispare din organism. Menstruatia este formata din resturile de endometru destramat si resturi/fragmente ale vaselor de sange care l-au mentinut in viata. Cantitatea de menstruatie eliminata este direct proportionala cu dimensiunea la care a ajuns endometrul ca si marime/grosime si de vascularizarea existenta. Explicatia are scopul/rostul de a prezenta in mod exact si precis fenomenul menstrual. Sanatate!