| elina0103 a întrebat:

Acum o saptamana eu si prietenul meu (mentionez faptul ca nu am avut contact sexual cu penetrare) am avut cateva experiente sexuale (oral si petting). Noi suntem foarte precauti si ii spuneam sa isi spele mainile dupa ce se atingea si urma sa ma atinga pe mine deoarece cunoastem faptul ca lichidul preseminal contine si el spermatozoizi. Nu a avut loc niciun contact direct intre penisul sau si vaginul meu dar imi întârzie ciclul menstrual si suntem speriati. Mentionez faptul ca am 19 ani si nu am avut niciun contact sexual cu penetrare pana acum dar imi este frica de faptul ca din neatentie ceva a luat contact cu vaginul meu. Exista posibilitatea unei sarcini? Niciodată nu am avut un ciclu regulat dar de ceva vreme se reglase cat de cat. In momentul acesta, simptomele pe care le am sunt dureri musculare in zona uterina si alte spasme musculare generalizate (picioare si chiar brate), asemanatoare febrei musculare (nu am facut sport). Lichidul este apos, uneori alb si lipicios.

Tin sa mentionez faptul ca el nu a ejaculat, prezent era doar lichidul preejaculator. De asemenea, ciclul trebuia sa imi vina acum 3 zile.

Va multumesc

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

,, Niciodată nu am avut un ciclu regulat dar de ceva vreme se reglase cat de cat.''
Afirmatia ta conform careia ciclul tau menstrual a fost mereu de tip NEREGULAT, reprezinta SINGURUL motiv care a provocat si in acest caz prelungirea actualului ciclu menstrual. In cazul in care ciclul menstrual are caracteristica principala de a fi mereu neregulata, este cu totul IMPOSIBIL sa se poata anticipa sau de a aproxima macar, care va fi lungimea ca numar de zile a ciclului in curs de desfasurare. Este cunoscut faptul ca intre doua cicluri menstruale neregulate consecutive pot sa apara diferenta ca nr. de zile de la foarte mici de ordinul a 4-7 zile la diferente foarte mari de peste 30 de zile sau si chiar si de mai multe luni. Din acest motiv este cu totul GRESIT si ERONAT sa faci afirmatia conform careia : ""De asemenea, ciclul trebuia sa imi vina acum 3 zile '', deoarece in cazul tau este ABSOLUT IMPOSIBIL sa poata fi determinata/calculata/stabilita care va fi lungimea ciclului in curs de desfasurare si mai ales data la care urma sa se termine si sa porneasca menstruatia care reprezinta momentul in care incepe urmatorul ciclu menstrual.
Este posibil ca urmatoarele infirmatii sa-ti fie de folos pe viitor :
Ciclul menstrual a carei caracteristica generala este acea de a fi mereu NEREGULATA, aproape niciodata NU are aceeasi lungime cu cea/cele anterioare, sau altfel spus este cu totul IMPOSIBIL sa se poata anticipa care va fi lungimea sa. In concluzie afirmatia ta ca : ''De asemenea, ciclul (menstruatia) trebuia sa imi vina acum 3 zile.'' este eronata, incorecta fiindca de fapt actualul ciclu este de fapt cu ceva mai lung ca numar de zile fata de ciclul/ciclurile precedent/e. Modificarea lungimii ciclului menstruala periodic sau constant, se datoreaza dereglariilor hormonale care apar pe fondul functionarii incorecte/defectuoase a glandelor endocrine (tiroida, hipofiza, glanda pituitara, folicul ovarian, etc.). Ovarele fiind influentate nu reusesc niciodata sa produca cei 2 hormoni feminini esentiali : estrogen si progesteron nici la timp si nici in cantitatea si proportia echilibrata. Din cauza acestor deficiente, activitatea hormonale devine dereglata, ovulatia se produce cu totul imprevizibil si ca urmare si menstruatiile devin anormale, atipice, slabe cantitativ si de regula imposibil de a sti exact cand va incepe. Situatie foarte neplacuta pentru orice femeie, poate fi remediata doar medical, prin investigatii endocrine si efectuarea setului complet de analize. Pe baza rezultatelor obtinute medicul ginecolog in colaborare cu medicul endocrinolog, sunt in stare sa aprecieze starea reala a aparatului reproducator si sa indice si prescrie tratamentul hormonal adecvat de urmat pentru a incerca sa ti se regleze ciclul menstrual. In caz contrar toata viata ta te vei confrunta cu dereglari din ce in ce mai dese si mai intense si de asemenea cu teama constanta/permanenta si stresul provocat de teama de a nu apare o sarcina nedorita dupa inceperea vietii sexuale. Probabil ca orice medic ginecolog specialist dupa o consultatie serioasa iti va prescrie folosirea de pastile anticonceptionale o anumita perioada de vreme pentru a se regla ciclul menstrual. Multa sanatate!

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Te panichezi degeaba.