| Ioana2518 a întrebat:

Acum doua zile am avut un contact sexual cu prietenul meu, cand am ajuns acasa am observat o mica sangerae de cateva picaturi. Dimineata cand m-am trezit la fel( menstruatia trebuie sa imi vina pe data de 17, deci nu este de a asta) ieri nu am avut nici o scurgere de genul, nimic. azi, din nou dupa-amiaza am inceput sa sangerez, nu foarte mult insa indeajuns de a ma pata. Ce sa fie? Nu imi recomandati mersul la doctor deoarece sunt minora si nu as vrea ca parintii sa afle.

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună spală te cu ceai de musetel poate contactul a fost prea dur, te a durut? Erai virgină?

| Ioana2518 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da, ma doare mereu. insa niciodata nu s-a intamplat sa sangerez

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Ioana2518):

Contactul sexual a fost dur si a traumatizat vaginul, spală te cu ceai cum am zis, să nu te infectezi. Multă sănătate, ce vîrstă ai?

| SameMistake a răspuns:

Daca erai virgina e de inteles!
Daca ai fost dezvirginata de curand, este posibil ca la acest contact sexual sa fi intrat penisul mai adanc in vagin, astfel incat sa mai rupa o bucatica ramasa de himen.
Numai bine!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Având în vedere că ai mai avut o "întârziere" a menstrei de vreo 3 luni şi ceva, eu SUSPECTEZ un chist ovarian sau ovare polichistice - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ional_1103

http://www.sfatulmedicului.ro/......istic_1046

Ar fi INDICAT să faci o ecografie ovariană ( sau vaginală ) şi se va vedea dacă este vorba de chist/ovar polichistic!

Bănuiesc că NU ai mers la ginecolog pentru acea întârziere MARE ( a menstrei )!

Aceste sângerări sporadice/spotting pot fi o "consecinţă" a dereglărilor hormonale generate/existente în cazul unui chist ovarian/ovar polichistic.

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost astfel de scurgeri ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, etc.

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt relativ normale astfel de dereglări şi nu cred că ai de ce să te îngrijorezi!

Dacă NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de scurgeri.

Sunt posibile mai multe afecţiuni/situaţii :
* posibil să fi foarte aproape de perioada menstruală - la unele fete/femei apare o sângerare redusă/maronie 1-2 zile ( la începutul menstruaţiei ) şi/sau 1-2 zile la sfârşitul menstrei - situaţie EXCLUSĂ dacă ai calculat "corect" data de 17, când zici că ar trebui să-ţi vină menstruaţia
* o dereglare hormonală
* o rană pe peretele vaginal
* o anexită ( răceală la ovare )
* simptome posibile în perioada ovulaţiei ( apar la unele fete/femei, uneori ) - situaţie PROBABILĂ, fiind posibil să fi avut ovulaţie în acea perioadă
* diverse infecţii vaginale/vaginite, sau unele afecţiuni patologice ( ale organelor reproductive ) - vezi linkul http://www.contraboli.ro/......-anormale/
* sângerare de nidaţie ( la implantarea ovulului fecundat, în peretele uterului ), în caz de sarcină - vezi linkul http://www.copilul.ro/......a8154.html

Cel mai indicat este un control URGENT la medicul ginecolog ( sau la Urgenţă/Serviciul de Gardă ) şi o ecografie!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Vezi şi răspunsurile pe care ţi le-am dat anterior :
http://www.tpu.ro/......doua-luni/

http://www.tpu.ro/......oara-mi-a/

Toate cele bune şi multă sănătate.

| neutrino a răspuns:

Este prea devreme pentru a trage concluzii concludende, doar putem barfi.

| Betyskumpik a răspuns:

Cum sa iti explic eu tie thinking daca erai virgina, acolo la vagin(nu stiu eu sa iti explic cu exactitate) era un fel de pielita happy si cad ai avut contactul sexual s-a rupt iar de acolo picura sange o vreme.