| Marbella188 a întrebat:

Acum doua zile trebuia sa am ovulatia. De obicei eu o am destul de evidenta pentru ca am acel mucus destul de mult si stiu mereu cand sunt la ovulatie. E posibil sa-mi întârzie sau e posibil să-mi fi venit si sa nu-mi fi dat seama?

7 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Uneori durerile de ovulație nu se simt ori nu se produc. Îți poți cumpăra teste LH care depistează ziua ovulatorie sau consulta un medic ginecolog și printr-o ecografie se va vedea daca vei ovula.

| RAY a răspuns:

Unde ai acel mucus? la ovulatie ai mucus, ca sunt curios, eu stiam ca la menstruatie dar poate ma insel

| Marbella188 explică (pentru RAY):

La menstruatie nu am asa ceva, doar in ziua ovulatiei.

| RAY a răspuns (pentru Marbella188):

Nu prea am cunostinte despre sexualitatea la fete asa avansate, corbul a explicat bine stiintific

| corbulalbrosu a răspuns:

Cu 1-2 zile inainte de a fi eliberat ovulul din ovar, glandele din cervix/colul uterin isi intensifica activitatea si produc din ce in ce mai mult mucus cervical fertil (foarte fluid) ceea ce indica destul de precis momentul ovulatiei. Lipsa mucusului cervical fertil in acest moment, se datoreaza faptului ca cel mai probabil a aparut o anumita dereglare a activitatii hormonale care va avea ca efect o prelungire a ciclului menstrual si din acest motiv si momentul ovulatiei este amanata cu aceeasi perioada de timp. Ovulatia se produce intotdeauna cu 14 zile inainte de ziua de pornire a viitoarei menstruatii, data fiind programata hormonal chiar din prima zi a fiecarui ciclu menstrual. Fiindca este greu de crezut ca producerea mucusului cervical ar fi trecut fara a fi observata, se poate aprecia ca in acest caz poate fi vorba mai degraba de o elongare a ciclului menstrual. Dar acest aspect al ciclului actual va fi constatat si confirmat doar de ziua de pornire a sangerarii viitoare. Multa sanatate!

| Marbella188 explică (pentru corbulalbrosu):

Astazi am avut acel mucus. Asta inseamna ca imi va veni cu 2 zile intarziere?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Marbella188):

Deoarece momentul de eliberare a ovulului din ovar s-a produs cu 2 zile mai tarziu fata de momentul preconizat, din acest motiv intregul ciclu menstrual este prelungit proportional si ca efect data/ziua de pornire a menstruatia se va produce tot la fel, adica cu 2 zile mai tarziu.