| anadenisaa21 a întrebat:

Buna.Am o situatie mai ciudata. Acum vreo 7-8 luni m-am despartit de fostul meu prieten si parca de atunci nu mai sunt eu, nimic nu ma mai bucura ca inainte, nu mai am chef sa fac nimic din ce ma pasiona inainte. Ma gandesc in fiecare zi la el și la faptul ca as vrea sa fie langa mine si sa vorbim cum o faceam cand eram impreuna. Am incercat sa cunosc alti baieti insa parca nu simteam acea bucurie pe care o aveam cand vorbeam cu el. Sunt constienta ca nu va mai putea fi nimic intre noi si cu toate astea nu pot renunta la el. Daca i-as scrie oricum nu cred ca mi-ar mai raspunde. Ce as putea face in aceasta situatie?

8 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Esti tanara, profita de viață și străbate cât mai multe cearșafurile

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu poti face nimic deoarece mintea ta si sentimentele tale au ramas blocate in trecut, esti deprimata din cauza despartirii, trebuie sa incerci sa nu te mai focusezi pe ce a fost, stiu este greu dar nu i ti face bine sa te tot gîndesti la perioadele in care erati impreună. daca i ai scrie ai face mai rau, poate el deja este cu altă fată si vei crea discutii intre ei, tu esti pentru el de domeniul trecutului, incearca sa iei optimist plus sunt pastile naturiste de la herbagetica, ele te vor ajuta sa treci mai usor peste depresie inducîndu ti o stare de fericire stimuleaza serotonina care este sindromul fericirii, si in viitor va apărea si persoana potrivita compatibilă cu tine, ce varsta ai si de ce te ai despartit de fostul din cauza lui sau a ta?

| Violleta2022 a răspuns:

Ceea ce faci tu acum se cheama obsesie si nu vei putea fii fericita niciodata daca nu renunti la aceasta obsesie a lui.
va trebuii sa intelegi si sa accepti ca relatia s-a rupt, terminat si incheiat 8 luni in urma, deci este imposibil ca sa mai poti schimba ceva din trecut.

Cand vei intelege acest lucru vei putea sa treci peste obsesie si sa-ti gasesti din nou fericirea alatui de alt barbat!
Practic tu te incapatanezi sa traiesti in trecut, te gandesti zilnic la el, de ce? ca oricum nu mai vine inapoi si nu ai cum sa fii fericita cu un "fost"!
De ce refuzi realitatea?
De ce nu vrei sa traiesti PREZENTUL?
Nu ai de ce sa-i scrii fiindca nu face sens ce vrei s afaci...si apoi, nu-i normal!

Totul, dar absolut totul se va schimba in bine penbtru tine, avand o sansa la fericire cand vei mai creste, te vei maturiza mental si vei intelege ca nu traiesti in trecut, ca obsesia pe care o ai zilnic cu el, nu este normala, ca nu mai poti schimba trecutul si nici aduce inapoi pe cineva care te-a parasit, fiindca nu-i nromal sa-ti doresti nefericirea.

In ziua cand vei accepta PREZENTUL vei incepe din nou sa traiesti pentru tine si pentru viitorul tau fericit!

| helpforyou a răspuns:

Nu prea ai ce sa faci. Este normal sa te gandesti la el, pentru ca ati petrecut multe clipe impreuna. Acele momente nu le strerge nimeniu din memoria ta.

Ceea ce ai de facut este sa te bucuri de acea experienta, sa ii multumesti ca afacut parte din viata ta.
Dar nu persista in a te gandi la el pentru ca vei dezvolta o dependeta de el, care este mai greu de manageriat.

Succes, stiu cat de greu poate fi.

| just4ubr2015 a răspuns:

Cauta pe cineva care sa fie si iubit si prieten si amant si de toate pentru tine nu mai trai in trecut nu sau terminat barbatii in lumea aceasta si sunt sigur ca vei gasi pe cineva mai bun ca el

| andreearusu522 a răspuns:

Nu te mai gândi la el și totul o să fie ca înainte știu din propria experienta. Încercă să faci alte lucruri.

| anadenisaa21 explică (pentru andreearusu522):

Am incercat sa imi ocup timpul cu diverse activitati dar tot la el ma gandeam

| andreearusu522 a răspuns (pentru anadenisaa21):

Atunci poate ar trebui să aplici o tentativa de împăcare totuși sunt 8 luni