| Eriii a întrebat:

Mă simt oribil. Inutilă, înlocuibilă, folosita. M-am mutat de cam 7 luni, cu tot cu locuință și școala. La școala m-am împrietenit cu o fata pan, ca mine, care se despărțise de iubitul ei la cam 2 zile după ce am venit eu(dar înainte să ne împrietenim noi și nu avea legătură cu mine, el s-a despărțit de ea pentru că simțea că nu comunica suficient cu el și că ei îi pasă mai mult de el decât de ea însăși). In fine, ne-am apropiat și ea tot făcea(a făcut până și recent, acum cateva săptămâni, când am ieșit afara) chestii gen mă lua în brațe foarte mult, de mana, etc.(nu făcea asta decat cu cateva prietene apropiate cu care se știa de câțiva ani, și oricum nu în același fel și nu incontinuu cum făcea cu mine). A început să îmi placă de ea. I-am zis într-o seară în vacanta de paste cred și ea a zis că nu mă place in felul ala dar să rămânem prietene. Am zis ok și am trecut peste. Ironic e că după aia ne-am apropiat mai mult. M-am gândit că se poarta asa doar pentru că suntem prietene bune și chestii și că are încredere în mine, și începusem deja sa nu o mai vad ca pe un crush. Dar aparent, la puțin timp după ce a început vacanța de vară, a pus ceva la story din care reieșea ca mă place. Totuși putea sa fie și la modul de prietena așa că nu am băgat în seamă, dar până la urmă mi-a zis că mă place și că dacă o mai plac. Am zis 'da cred'. M-am întrebat după daca vr sa fim împreună și am zis că nu acum și că poate se răzgândește (am uitat să menționez că în timpul scolii o prietena de-a ei și de-a fostului ei, cu care rămăsese prietena, i-a zis că el i-a zis că ar vrea sa fie iar cu ea în curând. Fix la el mă gândeam, dar după și la alți 'iubiti' de-ai ei, cu care era in gluma). Ea a zis că nu că de fapt mă place de dinainte sa ii zic eu că o plac, dar nu era sigură și de aia m-a și respins prima data. Guess what, la 4 zile după ce se tot dădea la mine și se purta ca și cum eram impreuna, 'mi-a scris angryfostul) că vrea să fim iar împreună.' și am zis ok și m-a întrebat dacă sunt ok cu asta. Ce dracu era sa zic? Am zis da. Am incercat sa fiu suportive când îmi povestea de cum decurge relația lor(după luni in care îmi povestiea incontinuu cum a fost prima data) și să îi dau sfaturi când aveau probleme. Am uitat sa zic că atunci când mă 'placea' ea era la tara in timpul ăla și vorbeam pe ig. Zisese că imediat ce vine vrea sa ieșim. Nici nu mi-a scris in ziua aia decât când îi scriam eu, și vorbea numai de x. S-a văzut cu el în ziua aia, și cred că i-a 'iesit' complet din minte că zisese că iese cu mine. Nu m-am supărat prea tare de la asta, mi se pare normal să îl prioritizeze pe el fiind iubitul ei și nici nu se mai văzuseră de mult. Am ieșit la 2 zile după (in prima după ce se văzuse cu el nu văzusem mesajul, și în a 2-a m-a sâcâit incontinuu până am zis da, deși mă simțeam nașpa să mă văd cu ea), lucrurile au mers ok, nu era o atmosfera din aia cringe sau ceva, din contra, am stat cateva ore sa vorbim. Am inceput sa mă obișnuiesc și chestii, dar vorbea incontinuu de x si nu imi răspundea la mesaje ca să vorbească cu el. Acum, el nu ii scrisese 4 zile și ea s-a gândit că nu îi mai pasă de ea. Am incercat sa fiu sinceră cu ea și să o ajut și să îi zic că nu cred că e asta, dar poate are el vreo problema. Se apucase (ea) sa îmi zică chestii gen 'ba, trebuie să ieșim odată pe ploaie și să dansam in ploaielaughing I need to do that w u
Nu dansez.
Bine, atunci stai cu mine și bem hell
Monster.
Și nu știu ce să zic legat de ieșitul in ploaie, ultima data ai răcit.
Era frig atunci'. Era pe drum în timp ce vorbeam, se întorcea de la mare. Mi-a zis că mâine(azi) trebuie neapărat să ieșim. La câteva ore după asta i-a răspuns iubitul ei și a întrebat-o daca se întoarce azi(ieri). De atunci abia mi-a mai răspuns la mesaje. Mi-a răspuns doar la alea legate de el, de exemplu ce i-au zis când a răspuns. Mi-a zis si după i-am zis 'atunci ieși cu el maine' și ea a răspuns doar ' pai eu vreau da depinde daca poate el'.am uitat sa zic că atunci când mă sâcâia pe mine am zis că nu pot că n-am chef și mi-e lene. Azi au ieșit ei el a pus la story o poza cu ei in timp ce se țineau de mana. A pus și ea aceeași poza la ea la story, dar cu o melodie. Aceeași melodie pe care o pusese la storyul cu mine, când mi-a zis că mă place. După i-am trimis o poza cu o conversație dintr-un gc de pe discord cu niste prieteni și ea a zis 'ba, m-am pupat cu x uwu'. Nici nu a răspuns la screenshot. Mă simt oribil. și scuze daca am greșit categoria. Puteți să îmi dați ceva sfaturi? Vreau sa ii zic cum mă simt dar o sa ne strice prietenia și idk, nu vreau. și mi-e frica sa nu par prea dramatică, mai ales că nu știu cum să scriu decât în felul ăsta(cum am scris ce am zis mai sus), și mi se pare că sună ciudat și dramatic și ca și cum vreau sa par inteligenta sau ceva, nu știu cum să explic

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand s-a despartit a avut un gol emotional, tu i-ai umplut temporar acel gol, cand a revenit individul ia umplut din nou acel gol(sau cel putin asta este percepti ei) asa ca nu mai are nevoie de tine. Asta este extrema.
Se poate totusi sa fie coplesita de emotii de iubire asa ca nu se poate concentra pe altceva.
Dai timp, daca situatia persista sau daca se desparte iar de el si incepe sa te abordeze este clar ca ai fost doar un "pansament", toti asta nu insemna ca o face cu rea intentie. Probabil nu constientizeaza acest lucru, multi oameni nu o fac... Daca se ajunge acolo ii poti acorda o a doua sansa, este bine sa acorzi a doua sansa de cele mai multe ori.
Nu esti inutila, ai ajutat pe cineva sa treaca peste o situatie din viata ei si probabil vei reusi sa creezi o conexiune pe viitor chiar daca nu pare asa.
In plus cand te apropi de cineva dupa o despartire trebuie sa constientizezi ca acea persoana probabil se va atasa de tine mai mult decat intentioneaza in mod normal, tocmai pentru ca devi un pansament, asa ca nu trebuie niciodata sa te atasezi extrem de mult si sa intelegi ca este posibil sa te dea la o parte. Sa lasi loc de buna ziua sau mai degraba la revedere, dupa cum se spune la noi.
In acelasi timp bucurate de momentele petrecute impreuna deoarece probabil acele momente nu au ajutat-o doar pe ea ci si pe tine.

7 răspunsuri:
| ionur a răspuns:

Cine știe ce o sa-i zic acum iubitul ei de tine ca ești toxic și alea alea

| Eriii explică (pentru ionur):

Nu cred, nu pare genul, e chiar ok și când se întâlneau la școala și eram și eu cu ea mă băga și pe mine in conversație, și la un moment dat se apucaseră toți din sc să facă chestia aia cu semnatul tricourilor (chiar daca nu erau a 8-a) și el era la ușă că nu are voie in clasa noastră (nimeni de la alte clase n-are da nu se prea respecta asta) și a chemat-o sa semneze și eu nici nu mă uitam la ei, citeam, și a pus-o sa mă cheme să semnez și eu. Totuși nu cred că are o părere foarte foarte buna despre mine, dar tot nu cred că ar face ceva de genul

| ionur a răspuns (pentru Eriii):

Hmmm ești atât sigura ca ia nu zice nimic?-_-

Ce semant ce tricou ce chestie? Care este faza cu tricoul semnat

pare suspicios -_-

| Eriii explică (pentru ionur):

Gen majoritatea copiilor la finalul clasei a 8-a își roagă colegii și prietenii din școală să le semneze un tricou alb, să aibă amintire. El abia acum trece a 8-a, a făcut mai devreme asta, dar oricum, au făcut-o și alții de la mine din clasa(eu și fata de care ziceam suntem colege și suntem în a 7-a, trecem acum). A devenit un fel de trend penibil straight face

| ionur a răspuns (pentru Eriii):

Omg alt trend -_- idk

Ce ia făcut pe tricou ce ia scris acolo pe spate ai văzut?-_-

Eu zic ca ăla băiatul vrea sate separe de ia și face chestiile astea

| Eriii explică (pentru ionur):

Huh... nu are sens ce zici. pe tricou doar s-a semnat(ea), cum am facut-o si eu. el nu a facut nimic ca sa ne separe pe mine si pe ea, din contra, se poarta foarte ok cu mine(el). nu el e problema. in orice caz, am vorbit cu ea si i-am zis ca ma deranjeaza cum se poarta, ca vb incontinuu de el and makes me feel like the second option, si a inteles si am mai vb despre asta, pe scurt am rezolvat.

| Eriii explică:

Btw n-am vrut sa pun emojirule alea, primul nici nu știu cum s-a pus :')