| alexandrazamfir a întrebat:

Ajutatima va rog!
Am 12 ani sunt fată si ma excit pe deasupra cu mana...mi-e frica ca ma dizvirginez...iar imi mai e frica ca din greseala imi voi baga degetul inauntru..imi place sa ma excit dar nu imi place ca imi curge un lichid albicios...ce ziceti...mama mea a murit.iar eu stau la matusa mea sa ii zic lu matusa mea? Imi e frica...ce pot sa fac? ....va rog ajutatima dau FUNDA...nu glumiti...

Răspuns Câştigător
| Anitaaaa a răspuns:

Hei hei..calmeaza te.e ceva normal sa iti curga ceva albicios..se numeste lichid iar acesta apare atunci cand ajungi la orgasm. sper ca stii ce e ala...e imposibil sa nu stii ..in fine..cred ca ar trebui sa te opresti sa mai faci asta..si sa vorbesti cu matusa ta..ca ea ar sti ce e de facut. poate te ajuta si de dezvirginat nu se pune problema.nu te poti dezvirgina daca te masturbezi..stai calma! smug funda?

14 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Practică un sport și renunță la masturbare!
Pa, pa.

| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Lichidul albicios,cum îi spui tu se numeşte lichid spermatic şi este provenit de la glandele Skene.E normal să ai acest lichid când ajungi la orgasm. Dacă îţi este teamă să mai faci asta,încearcă duşul.E mai plăcut şi te relaxează. Doar laşi apa să curgă atât cât simţi tu nevoia şi când ajungi la orgasm, te opreşti. Dacă vrei tu, poţi vorbi şi cu mătuşa, deşi nu ştii ce reacţie poate avea. Când era de vârsta ta, ea încă se juca acasă cu păpuşile.

| mihai69 a răspuns (pentru FataCuChitaraMunților):

Ce „lichid spermatic" la o fată?!?!? da, există ejaculare feminină (dar oricum nu ejaculează spermă), aici e vorba despre lichidul secretat de glandele Bartolin, la excitare (citește mai atent enunțul!)
===
@alexandrazamfir - nu ai de ce să-ți fie frică. Pe de altă parte, ceea ce faci e bine să faci în intimitate, fără să vorbești neapărat despre asta cu alții (inclusiv mătușa ta). Evident, atât timp cât nu apar probleme - iar pentru asta trebuie să ai mare grijă la igienă - să fii mereu curată pe mâini când o faci, iar la sfârșit să te speli și pe „jucărie", să fie mereu curată.
PS există riscul să te deflorezi (dacă bagi ceva în vagin - degetul sau alte chestii), dar virginitatea o pierzi numai la primul contact sexual cu un băiat.

| baru a răspuns:

Gaseste.ti o alta ocupatie. Toate la timpul lor! Nu, nu spune nimanui!

| Emilian65 a răspuns:

La 12 ani este cam devreme sa te masturbezi. Incearca si explica-i matusii tale ce se intampla cu tine si ea iti va explica, ca nu este bine ce faci sau merge cu tine la un medic ginecolog care-ti va spune sau iti va da un tratament care sa te scape de acest obicei prostesc.

| minrest a răspuns:

1. Nu baga nimic inauntru si nu te vei dezvirgina.Nu se poate baga degetul undeva din greseala.2. Lichidul ala e o secretie naturala si normala. 3. Odata ce pui intrebari atat de personale, fa-ti cont pe un nume fals. Nu e deloc bine ca vecinii sau colegii sa afle lucrurile astea. 4. Las-o mai usor cu masturbarea. Evita fanteziile excitante. 5. Invata. Citeste. Tu esti un copilas cuminte, inteligent dar singur, pentru ca nu are cine sa te ajute trebuie sa te ajuti singura si poti face asta doar invatind si citind. Dumnezeu sa te ajute puiule.

| Felys a răspuns:

Cum naiba sa te masturbezi la 12 ani, tu lectii nu ai de facut, daca acum faci asta foarte curand vei ceda tentatiei cu un baiat, si tot asa de repede vei ramane si gravida ca asa se intampla cu fetite mici si fraiere ca voi

| Lia340 a răspuns (pentru Felys):

Asa-i! laughing mici si FRAIERE! Nu stiu ce e in putin minte care o au si pe care si-o intoxica. Astea, ce-or crede?! Ca maine vine apocalipsa si nu au o viata intreaga la dispozitie sa se destrabaleze si sa se si plictiseasca de asta?!

Răspuns utilizator avertizat
| EUBMV89 a răspuns:

Mmm... lichidul e normal asa ca stai calma, este un lichid produs de vagina in momentul in care te exiciti, este ca un lubricant natural ca sa zic asa si cand ajungi la orgasm acel lichid se face mult mai notabil pentru ca produci o cantitate mai mare. In cat la faptul de a te desvirgina, sftaul meu este sa ai grija inclus si cu degetul daca il bagi sa nu il bagi prea adanc, aaa... si inca ceva sa nu iti treaca prin minte sa iti introduci mai stiu eu ce, ca am vazut si cazuri din astea pe aici, ca atunci chicar ca te poti desvirgina. In cat sa ii spui matusei eu zic ca nu este cazul. Nu e nimic grav, cu toate ca esti inca mica pentru asta, dar in fine daca corpul iti cere mai bine sa te masturbezi decat sa te arunci in bratele unui handralau sa abuzeze de inocenta ta. Eu zic sa stai linistita si daca iti introduci degetul sa ai grija sa nu fortezi prea tare (adica sa il bagi prea mult inauntru), asa ca disfruta linistita, dar cu grija.

| kissyou a răspuns:

Alooo! Ce tot vb pe aici? Normal ca te poti dezvirgina daca te masturbezi. Sa explic:la intrarea in vagin se afla o membrana numita himen si este normal sa se rupa daca bagi degetul sau mai stiu eu ce, sunt si cazuri in care acest himen ste elastic si nu se rupe. Atunci cand himenul este rupt inseamna ca nu mai esti virgina.

| Lia340 a răspuns:

-Nu, nu vorbi cu matusa, daca nu vrei sa iti tina morale pentru urmatorii 3 ani si sa nu te mai lasa afara din casa dupa 17 laughing
-Renunta la obiceiul asta, te va distruge.Tu gandesti macar? N-ai alte griji la varsta ta? Cu scoala cum ramane?! ...sau o folosesti pentru a ochi eventualul partener...Era sa iti recomand sa te apuci de citit cartilaughingdar e cam mare diferenta intre aceste doua obiceiuri.
Sfatul meu ar fi sa te uiti macar peste un articol privitor la bolile cu transmitere sexuala, eventual cu privire la sarcinile aparute in adolescenta si consecintele lor.S-ar putea sa iti cam potoleasca gandurile erotice si nevoia de masturpare la 12 ani...

| Deear10 a răspuns:

Nu-ti face probleme draga, nu ai cum sa te dezvirginezi din masturbare! Acel lichid e normal sa apara atunci cand te exciti! Satul meu ar fi doar sa nu abuzezi de acest lucru in rest ai grija de tine!

| Grecu_Cristian_1995 a răspuns:

Fă spiritism cu mă-ta, poate se rezolvă, fundă pls