| alexandrazamfir a întrebat:

Sunt fată am 12 ani! Ajutatima va rog! Am o problema! Eu ma excit doar pe deasupra si mi-a venit ciclu cred si nu mi-a mai venit! Ma-m dizvirginat sau ce? Nu mi-am bagat degetul in vagin! Va rog! Ajutor explicatimi! Matusa mea vrea sa ma duca la control si mie frica ce ii voi zice? Va rog ajutatima cat mai repede dau funda!

Răspuns Câştigător
| CristianaMaria a răspuns:

Stai linistita ca nu te-ai dezvirginat! Sa iti explic sa intelegi, acolo inauntru in organul tau genital exista o pielita numita himen care protejeaza de bacterii si mai multe.in momentul in care introduci degetul sau un obiect acolo mai adanc si fortezi, o rupi si atunci inseamna ca te-ai dezvriginat, cand rupi pielita aia, ceea ce nu e foarte usor si ai fi simtit daca ai fi facut asta.ciclul o sa iti vina neregulat primii 2 ani, asa e mereu la inceput, pana se regleaza.mie dupa ce mi-a venit prima data, a doua oara mi-a venit dupa 6 luni abia.nu te mai speria ca nu ai de ce! ai grija si sa nu te prostesti sa introduci ceva acolo sa iti rupi himenul ca atunci ai dat de belea mai ales daca te duc ai tai la control.

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Tu alte preocupări tipice vârstei tale nu ai?
Sex, sex și iar sex, asta ai în cap!
Pentru ce vrea să te ducă mătușa la control, nu ai mamă?
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă NU ai introdus degetul/degetele ( sau alte obiecte ) în vagin, atunci NU ţi-ai rupt himenul :)

În privinţa întârzierii/lipsei menstruaţiai ţi-am răspuns la întrebarea anterioară :
http://www.tpu.ro/......i-nu-mi-a/

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca te-ai excitat/masturbat doar prin frecarea clitorisului fara sa-ti fi bagat degetul sau un alt obiect in vagin ai ramas/esti virgina.Virginitatea se pierde doar prin ruperea sau distrugerea in totalitate a acelei pielite numit himen, insa asa ceva se produce/intampla doar in urma introducerii unui penis/obiect suficient de gros incat sa nu treaca prin perforatia preexistenta prin care se scurge din vagin menstruatia. Poti fi linistita si sa nu iti faci nicio grija din aceasta privinta in eventualitatea unui control ginecologic. Menstruatia poate sa lipseasca o oarecare vreme fiindca la inceput se intampla deseori asa, deci nu este nimic anormal sau motiv sa te alarmeze aceasta intarziere/lipsa a menstruatiei.

| SkyPilot a răspuns:

Daca nu ai bagat degetul in vagin, ai himenul intact deci nu te-ai dezvirginat. Am auzit foarte des de fete care au avut prima menstra si dupa asta nu s-a mai intamplat nimic 1 an sau chiar 2.

| AmaToaRea a răspuns:

Carmen are dreptate mie mi-a venit prima data la 12 ani si m-a tinut 3 zile apoi mi-a venit la 14 ani happy