| qwertpro a întrebat:

as vrea mult sa aud o parere de la voi.Ei bine eu am un prieten care in ultimul timp imi da de gandit.Deja de mai bine de un an, 75% din tot timpul nostru liber ni-l petrecem doar pe calculator si telefon, rareori cam cand ne ducem undeva in lumea reala.De ceva timp am inceput a crede ca el ma foloseste doar pentru a se juca la calculator cu cineva.Primavara ne-am facut o gramada de planuri pe vara,ca vom pleca acolo si acolo ca vom face aceea si aceea,si acum nimic, nici macar vorba nu a adus de asa ceva, iar eu cand aduc vorba el tace si nu zice nimic si schimba repede tema.Mereu ca sa ne ducem undeva trebuie eu sa il conving si sa-i dau un motiv serios pentru a veni.Eu vreau sa imi petrec timpul cu el si in realitate dar el vad ca mereu gaseste scuze sa nu o faca.Ma si supar cateodata din cauza asta putin si de ceva timp am incetat sa il mai chem undeva si ies deja cu altii si vad ca el parca e deranjat putin. Si parca ma simt vinovat ca ma supar pentru asa ceva si ca procedez astfel, dar parca si nu.Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| sunset10 a răspuns:

Hey. M-ai ajutat pe mine la intebarea mea asa ca m-am gandit sa te ajut si eu pe tine.
Sincer, asa ca tine procedeaza "prietena mea". Doar ca la ea nu vad nici o tragere de inima in a incerca sa ne repare prietenia. Mereu e pe afara cu altii si etc. Sfatul meu: incearca sa vorbesti cu prietenul tau sa vezi motivul pentru care nu iese afara. Si prietena mea ma chema pe afara dar eram foarte obosita si stresata cand veneam de la scoala si nu aveam niciun chef. Vezi ce crede el si incearca sa discutati. Daca vezi ca nu merge si schimba iar subiectul, nu mai are rost sa incerci. Asta e, un prieten trebuie sa te inteleaga si sa isi faca timp pentru tine. Eu inca ma gandesc la prietenia dintre mine si prietena mea, inca nu stiu ce sa fac. Sper ca te vei gandi la ce ai de facut si sper ca te-am ajutat! love struck

1 răspuns:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Renunta la o asa prietenie toxica!