| Rizer a întrebat:

Buna all

Am fost ieri la ginecolog ca am facut o infectie foarte urata si n-am rezistat, chiar daca ma costat o gramada de bani, si mi-a dat sa iau Lomexin 600 g capsule moi,mi-am cumparat si am luat aseara(am introdus) inainte m-am spalat cu ceai de galbenele si bicarbonat(asa mi-a spus d-na doctor) si acum as vrea sa va intreb desi intrebarea e banala daca am voie sa ma spal jos,mentionez ca l-am pus aseara,desi infectia tot curge, si am discomfort jos(mancarimi, intepaturi, etc).Si daca o luam pe partea cealalta nici de 100 de ori pe zi sa te speli jos pentru ca distrugi flora antimicrobiana bineinteles ca inainte si dupa un contact sexual ma spal jos! Pana la varsta asta nu am mai patit asa ceva(la 20 de ani)!

Si as vrea sa va cer o parere cam ce sa fac sa-mi treaca mai repede?! Si vreau sa mai intreb de la ce mi-a aparut pentru ca am avut o igiena destul de corecta si la bazine si piscine nu am mers! Nu inteleg de la ce ca mam protejat mereu cu prezervativ, partenerul meu nu are nimic nu a facut nici un fel de infectie pana la momentul actual, si nici antibiotice nu am luat ca sa zic ca mi-am distrus flora antimicrobiana, as vrea un raspuns cat mai detaliat si de la persoane potrivite nu vreau raspunsuri irelevante!

Va multumesc mult!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

În primul rând, te poţi şi chiar TREBUIE să te speli de 2-3 ori pe zi ( mă refer la toaleta locală )!

Apoi, ce zici tu cu distrugerea "florei vaginale" antimicrobiană se referă la faptul că NU sunt indicate multe spălături vaginale zilnice ( doar spălare "normală", aceea nu dăunează florei )!

De asemenea, igiena locală trebuie realizată utilizând un săpun cu pH neutru sau alcalin. Nu este recomandată utilizarea săpunurilor cu pH acid, deoarece acesta favorizează înmulţirea fungilor.
Tratamentul trebuie însoţit de măsuri de igienă : utilizarea lenjeriei din bumbac, evitarea duşului vaginal, etc.

În plus, este INTERZIS să ai contacte sexuale în timpul tratamentului - iar partenerul, chiar dacă nu are semne de infecţie, TREBUIE neapărat să facă şi el tratament!
Trebuia ca medicul ginecolog să-ţi prescrie tratament şi pentru partener - dacă nu, să mergi la farmacie, să-i spui farmacistei ce infecţie ai ( cu ce microb ), ce tratament ai primit şi să-i spui să-ţi recomande un tratament şi pentru partener ( ori întreabă doctoriţa/ginecologul )!

Microbul ( DEPINDE ce ai ) se poate face, fără să iei infecţia de la cineva/ceva ( dacă e o simplă vaginită, femeile fac destul de uşor astfel de infecţii ) - sau îl poţi lua de la orice toaletă publică ( de le robinet, capac wc, clanţă, etc. )...

Apoi, pentru simptomele de discomfort ( dureri, înţepături, mâncărimi ) TREBUIA să mai primeşti şi altceva ( pe lângă ovule Lomexin 600, care sunt antibiotic ) - trebuia să-ţi prescrie un calmant/anestezic local, eventual o cremă pentru mâncărimea respectivă!

Să ceri farmacistei să-ţi recomande un anelgezic local ( pentru acele simptome ) : nişte ovule/supozitoare, preferabil!

Apoi, e preferabil să faci o nouă administrare de Lomexin 600 după un interval de 3 zile ( ca să fi SIGURĂ că ai eliminat microbul ).

Apoi, spălăturile cu apă călduţă ( sau ceai de gălbenele ) + bicarbonat se folosesc, de obicei, la spălături cu irigatorul - care AICI sunt interzise, conform prospectului de la Lomexin 600!
Spălăturile se fac cel puşin 5 zile, de 2 ori pe zi : dimineaţa şi seara!

Să speli lenjeria intimă la temperatură mare ( să nu o speli împreună cu alte haine ) şi apoi să o fierbi!

Neapărat tratament şi pentru partener!

2 răspunsuri:
| Indecenta a răspuns:

Desigur ca te poti spala, insa numai dusuri, sa nu fie baie pentru ca ar insemna sa te speli intr-o apa infecta(asta pana termini tratamentul). Le cam iei de oriunde: colac WC, prosoape etc. Urmeaza tratamentul si-ti va trece. Sa-ti schimbi des prosoapele ca sa nu ramana infectia, iar chilotul, de indicat din bumbac, e bine dupa spalat sa-l calci la temperatura ridicata pe dos. Iti spun si eu ce am fost invatata. Apoi niste ovule pentru mentinere, spalaturi cu ceai macar lunar si ar trebui sa te ocoleasca infectiile.

| Rizer explică (pentru Indecenta):

Vai iti multumesc pentru sfaturi, vad ca pe aici nu se gaseste nimeni sa raspunda, mai sunt care raspund ireleant si tare nu-mi place asa!
E foarte rea infectia asta nu o mai suport!
Abia astept sa scap de ea mi-e frica tare sa nu o mai iau iar!