| Mihai8767 a întrebat:

Dupa infectia cu covid am ramas cu un discomfort in gat ca si cum ar fi o flegma ce nu ar vrea sa iasa ci ramane mereu acolo indiferent ce as face si ma irita forte tare. Mentionez ca am si reflux gastroesofagian, iar pe timpul infectiei am luat diferite antibiotice puternice. Stiti cumva ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| tudorvolcano a răspuns:

Aveți puține șanse să puteți contacta un medic să vă consulte.

Vă pot recomanda să luați multivitamine, care să conțină neapărat Vitamina C, Zinc, Vitamina D3 + K2, Magneziu, și de preferință toate celelalte vitamine. Se găsesc în farmacii.
De asemenea, vă recomand să mâncați și usturoi, de preferință crud, negătit. Are efect anti-coagulant, care previne trombozele cauzate de COVID-19, și de asemenea conține alicină, care are un efect puternic anti-bacterian și anti-viral.

Siropul de brad, de exemplu, ajută cu curățarea gâtului. Întrebați un farmacist ce sirop vă recomandă, de oricare plantă ar fi, și preferabil să fie unul la un buget accesibil, nu la prețuri piperate.

Nu trebuia să luați antibiotice! Acestea sunt pentru infecții bacteriene, nu pentru viruși precum Sars-Cov-2.
Pentru viruși se iau anti-virale, dar nu știu dacă s-au făcut încă antivirale pentru COVID-19.
Pentru că ați luat antibiotice puternice, v-ați dat peste cap microbiomul bacterian, omorând bacterii benefice corpului, pentru că antibioticele nu discriminează între bacteriile benefice și dăunătoare, ci între cele care sunt sau nu rezistente. Sunt ca o bombă care rade totul.
La noi în România este obiceiul ca medicii să fie instruiți să dea și antibiotice în mod preventiv în caz de răceală, pentru că nu știu dacă infecția virală este acompaniată și de una bacteriană. Într-un fel era un obicei bun pe vremuri, când era greu de identificat cauza exactă a unei răceli sau pneumonii, dar în ziua de azi cred că un medic trebuie să facă endoscopii, tomografii, radiografii pe diverse unde electromagnetice etc., să vadă dacă chiar e necesar, nu să arunce cu bombe la nimereală, și să vă distrugă sănătatea.

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ar fi bine sa te programezi la gastroenterologie si la pneumologie si medicii de acolo vor depista cu siguranta cauza.

| Mihai8767 explică (pentru CristiDinBucuresti):

La gastro am fost si diagnoaticul a fost reflux gastro, infectie HP pentru care urman tratament, dar din cauza infectiei cu covid a trebuit sa l intrerup pe 2 saptamani cat a durat tratamentul pentru covid ( acum sunt negativ fara niciun simptom) dar am ramas cu aceasta iritatie. Raza la plamani mi s-a facur la urgente cand am fost depistat si a iesit normala. Am sa incerc la ORL.

| Denila123 a răspuns:

Si du am fost la fel
si am loat aspirina paracetamol si gata
daca te duci lamedic, ea o suma mare dd bani cand suna sa vina sa te izoleze

| Flavianadx a răspuns:

Poate ti se irita gatul de la reflux in timp ce dormi. Mananca si tu mai putin ca sa nu-ti mai vina mancarea inapoi.

| Mihai8767 explică (pentru Flavianadx):

Posibil dar de 5 luni de cand am acest reflux nu mi s-a intamplat niciodata sa am iritatie in gat fie ea usoara sau mai severa. Cat despre mancare mananc de 4 ori pe zi in cantitati foarte mici.