| Rizer a întrebat:

Buna all
Am fost la ginecolog ca am facut o infectie foarte urata si n-am rezistat, chiar daca ma costat o gramada de bani, si mi-a dat sa iau Lomexin 600 g capsule moi,mi-am cumparat si am luat aseara(am introdus) inainte m-am spalat cu ceai de galbenele si bicarbonat(asa mi-a spus d-na doctor) si acum as vrea sa va intreb desi intrebarea e banala daca am voie sa ma spal jos,mentionez ca l-am pus aseara,desi infectia tot curge,si am discomfort jos(mancarimi,intepaturi, etc).
Si as vrea sa va cer o parere cam ce sa fac sa-mi treaca mai repede?! Si vreau sa mai intreb de la ce mi-a aparut pentru ca am avut o igiena destul d corecta si la bazine si piscine nu am mers! Nu inteleg de la ce si nici antibiotice nu am luat ca sa zic ca mi-am distrus flora antimicrobiana, as vrea un raspuns cat mai detaliat si de la persoane potrivite!
Va multumesc >mult!big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Te speli dimineata la trezire in mod normal, ca in orice zi obisnuita. Nu te astpta ca dupa doar o administrare sa te vindeci de o infectie pe care singura o descrii a fi foarte urata. Daca ai ajuns la medic in primele 48-72 de ore de la aparitia simptomelor, o sa apara imbunatatiri remarcabile cam dupa a treia zi de tratament. Daca ai amanat mai mult tratamentul, acesta poate dura si cateva luni.
Cel mai important lucru pe care il puteai face era sa te duci la medic imediat ce ai sesizat simptomele, e singurul factor care conteaza. Fiecare zi in care ai amanat conteaza enorm de mult. Acum poti doar sa iei tratamentul exact cum ti-a fost prescris, sa respecti o igiena stricta si sa mergi la medic cand termini tratamentul pentru a vedea daca continui sau te poti opri.
Infectiile genitale se pot lua pe cale sexuala sau pot aparea in urma unei constipatii (germenii trec din colon in vagin). Mai pot aparea daca igiena nu este atent supravegheata. Tu zici ca ai o igiena destul de corecta, dar am vazut multe persoane care mai uita sa calce chilotii cu fierul fierbinte, sau sa-i spele la 90-95 de grade, sau sa se spele dimineata, seara si dupa fiecare scaun, sau sa poarte strict chiloti de bumbac si nu mai mult de 12 ore aceeasi pereche, sau care uita sa-si schimbe pijamaua la 2-3 nopti si dorm chiar cate o saptamana cu aceeasi pijama. In plus, trebuie sa folosesti un prosop special pentru zona genitala pe care sa-l schimbi dupa fiecare utilizare, sa-l speli la temperaturi inalte si sa-l calci cu atentie. Nu uita sa te speli bine pe maini inainte si dupa folosirea toaletei, sa ai unghiile foarte scurt taiate si sa folosesti un sapun special pentru zona genitala (poti folosi gel intim sau un sapun obisnuit, dar cu care te speli numai pe organele genitale, nu si pe alte zone. In aceasta perioada, ca masura suplimentara fata de igiena obisnuita trebuie sa folosesti prezervativ la fiecare contact sexual si sa dezinfectezi cada si WC-ul cu Domestos inainte si dupa fiecare folosire (doar cat ai infectia, dupa aceea poti reveni la ritmul normal de spalare a cazii si a WC-ului de o data pe zi). Nu exagera cu spalatul organelor genitale, fiindca iti poti agrava infectia, o igiena absolut normala cu spalare dimineata, seara si dupa fiecare scaun e absolut suficienta.

6 răspunsuri:
| Rizer explică:

Nu n-am intretinut relatii sexuale fara prezeravtiv! Mam protejet iar partenerul meu nu are nimic si nici nu a facut pana acum vreo infectie sau ceva de genul!

| invisibleboy a răspuns:

Ai intretinut relations sexualuos fara prezervative?

| Rizer explică (pentru invisibleboy):

Nu! Chiar am uitat sa mentionez ca mam protejat mereu, si partenerul meu nu are nimic nu a facut nici o infectie pana acum!
Dar pe mine doctorita nu m-a intrebat acest lucru!

| invisibleboy a răspuns (pentru Rizer):

Poate nu ai fost destul de igienica.

| Rizer explică (pentru invisibleboy):

Daca citeai intrebarea pana la capat iti dadeai seama pentru ca am scris sus ca "am avut o igiena destul d corecta si la bazine si piscine nu am mers!"
Si daca o luam si pe cealalta parte nu e bine sa te speli nici de 100 de ori pe zi jos pentru ca distrugi flora antimicrobiana dar eu am cerut un raspuns de la cineva cat se poate de serios dar vad ca nu- gasesc persoane ca tine sunt in toata lumea!

| invisibleboy a răspuns (pentru invisibleboy):

Am citit toata intrebarea, dar igiena este singurul lucru cu care trebuie sa exageram.