| anonim_4396 a întrebat:

Buna all(: As vrea sa vina prietenul meu de Anul Nou. Parintii mei fac revelionul la o cabana cu mai multi prieteni, si i-am zis la mama mea ca vreau sa fac revelionul cu "colegele", si ca nu vreau sa merg cu ei. Ea nu a zis nimic. Prietenul meu poate venii (are masina), dar problema e parintii mei. Daca le spun ca vine el, imi vor spune ca ma prea implic intr-o relatie, ca o iau cam serios, si ca nu poate venii. Ce sa fac? le spun ca el ar vrea sa vina, sau nu? Daca e sa le spun, cu ce forma convingatoare le-as putea spune? Va rog, e urgent! Pentru cel mai logic si gandit raspuns, FUNDOOOI! :*:*:* [Rog seriozitate]

Răspuns Câştigător
| andreea13_5992 a răspuns:

Pai, dupa cum stii si tu, ai doua variante. EU, personal nu le-as spune. :d 1. Pentru ca exista riscul sa te duca cu ei 2. Pentru ca nu m-as simti in largul meu ca parintii sa se gandeasca mereu oare ce fac acasa cu el.
Acum depinde si de parintii tai, categoric.
A doua varianta, sa le spui, e putin riscanta, cum am zis. dar presupun ca ii cunosti pe parinti destul de bine, si ai putea sa le zici cam asa:
"Mama, vreau sa vb ceva cu tine.
Anul acesta, as vrea sa fac si eu ceva diferit de revelion si as vrea sa stau cu "el". Crezi ca ai destula incredere in mine sa ma lasi singura acasa? Promit ca nu voi face nimic rau. abureli din astea si. daca te lasa poate un "multumesc".
Daca nu. si nu. atunci ar fi mai bine sa le zici ca ai vb cu prietenele tale si ca faceti un grup si mergeti undeva impreuna, si eventual ca te-ai certat cu prietenul ca sa para mai adevarat ceea ce zici, si poate poate te lasa acasahappy
Bafta multa, sa-mi zici ce ai facut!
Sper ca ti-am fost de ajutor.

| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns (pentru andreea13_5992):

Ffff bine gandit, mersi mult! :*

2 răspunsuri:
| Jigsaw a răspuns:

Eu le-as zice, si daca ar spune ca "te implici prea mult, etc" spui ca puteai la fel de bine sa o faci de pe ascuns dar nu ai facut-o.