| anonim_4396 a întrebat:

Rog sfaturi si opinii, dar in primul rand bun simtwinking! Poate ca este inca prea devreme. Eu m-am gandit ca in acest an sa fac ceva mai interesant, sa fac sarbatorile de iarna sau Revelionul cu doua colegele de ale mele. Suntem studenti. Sau intre sarbatori si revelion, nu stiu exact cum. Mentionez faptul ca este foarte complicat, in sensul ca eu as vrea si nu cred ca ele ar refuza daca le-as chema, dar nu am spatiu suficient. Adica eu, ca si majoritatea, stau la bloc, nu am o casa de vacanta. Ca sa inchiriem o cabana, sau o camera undeva in aproierea orasului, e foarte scump. As vrea, daca ele doresc, sa merg la ele, cateva zile. Ele sunt din alt oras, Piatra Neamt si eu sunt din Cluj. Dati-mi idei, cum sa le invit, ce sa zic? Mie mi-ar placea sa merg la ele, sa vad orasul, dar e cam tiganeste sa ma autoinvit, nu? Si poate ca nici ele nu au, si nici nu au casa, ci stau la bloc cu familia, ca si mine. Dati-mi idei. Deja un var de-al meu, a zis ca e de acord sa facem la el (doar cu mine a vorbit pana acum), el sta la casa. Lucrurile se cam complica, sau poate ca le complic eu. Nu am masina, in sensul ca nu pot conduce din cauza unor probleme de sanatate. Asta tine si de orgoliu intr-un fel. Inca ceva : noi nu fumam, nu bem alcool si nu facem prostii pe care majoritatea le fac. Varianta cu clubul sau cu alti colegi cade, deoarece aceia e clar ca principala distractie pentru ei este,, a bea pana cad beti, a fuma 2-3 pachete" si poate se mai si drogheaza. O zi frumoasa sa aveti!

Răspuns Câştigător
assiris
| assiris a răspuns:

Mai întâi pentru @Meheツ
Din cele scrise de @FelizChico, se dorea un răspuns sincer care să ajute, ori, răspunsul tău este dat cam în zeflemea. Nu vreau să-l comentez ci doar să-mi spun o opinie. Chestia cu "sa tragi pe nas si sa bei ca pompieru" (pune macar un apostrof daca vrei sa nu-l articulezi!), este valabilă doar pentru cei ce gândesc de azi pentru mâine. Nu trebuie sa nu fii pocăit pentru a te diatra. Viața este ca o lumânare. Dacă fitilul arde puternic, e drept, face mai multă lumină dar se consumă repede. Am avut mulți amici care au procedat după sfaturile tale și acum ma privesc de undeva din altă lume cum eu încă sunt sănătos, mă bucur de viață, mă distrez. Fiecare cu modul lui de a percepe viața.

Pentru problema de mai sus, e destul de complicat. Vezi tu, folosești termenul de "prieten" cu prea mare ușurință. Alături de un prieten poți petrece un timp minunat oriunde, fie într-un apartament de bloc, într-o casă, într-o cabană sau... sub cerul liber. Puteți folosi apartamentul doar pentru odihnă în rest clipele frumoase le petreceți sub cerul liber și nu deranjati pe nimeni iar costurile sunt mici. Ia în calcul și această alternativă si analizeaz-o puțin.
Nu e rău să te autoinviți, dacă este o prietenie adevărată nu poate aduce decât bucurie de ambele părți.
Succes și distracție maximă de care să vă amintiți cu drag.

| anonim_4396 explică (pentru assiris):

Multumesc de raspuns! Ma bucur ca mai exista in aceasta lume asemenea persoane. Sa ai si tu parte de tot ce-ti doresti mai bun.

| assiris a răspuns (pentru anonim_4396):

Mulțumesc de apreciere. Îti doresc să ai zile frumoase și prieteni de nădejde. Sărbătorile să-ți fie prilej de bucurie și impliniri. Numai bine și multă multă sănătate.

3 răspunsuri:
| Meheツ a răspuns:

Ce e rau sa tragi pe nas si sa bei ca pompieru, de stingi? numa pocaiti nu stiu sa se distreze sad ideea e ca tu poti sa o suni pe aia din piatra neamt si sa-i zici direct, vezi ca sunt in trecere prin oras, unde imi recomanzi sa stau? si ea ca prietena ce iti este va zice sa ca poti sta la ea, si gata balciu smug

Întrebări recente