| anonim60 a întrebat:

Buna am 12 ani si am o problema :

Cand aveam 6 ani ma masturbam si am tinuto pana la 7 sau 8 ani pana cand m-a prins mama, eu nu stiam ce e aia atuncea
De doua luni o fac iarasi odata m-am obtinut 2 apoi pe 10 iunie m-am abtinut pana pe 11 iar pe 12 am facut-o iarasi de pe 12 m-am abtinut pana ieri cand m-am uitat la porno la fel si azi ( dar azi nu am facut-o ) si azi am plans de pacatele mele m-am rugat lui dumnezeu am si jurat in fata lui si acum imi dau lacrimile vreau sa nu ma fiu pacatos ajutati-ma va rog!

13 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Masturbarea nu are NICIUN efect negativ asupra sănătăţii şi pe la 12 ani este ceva foarte normal.
Entităţile pseudodivine de tipul dumnezeu, allah, buddha şi alţii n-au nicio treabă cu asta!
Este ceva normal şi nu-ţi poate face rău pe termen lung!
Spor!

| George1510 a răspuns:

Urata problema asta a ta.Gandeste-te ca daca vei continua in ritmul asta poti ajunge la impotenta...nu mai vorbim de ejaculare precoce. Dupa cate stiu eu o data de doua ori pe saptamana nu-ti poate face nimic, insa tu ai ajuns sa o faci prea des. Si esti la o varsta la care eu sincer nu stiam la ce se foloseste "chestia" din pantaloni. Te sfatuiesc sa mai raresti actiunea daca nu o poti opri...

| DanielJackson a răspuns:

Te sfatuiesc sa te abtii de la plans.asta nu e un pacat, pentru ca nu o faci intentionat, iar daca nu o faci o sa te simti rau, deci nu e un pacat.stai linistit, probleme nu prea are ce sa-ti faca masturbarea, doar ca-ti mananca energia, atat. evita filmele porno pe cat posibil, cauta-ti un hobby, ceva de facut, si atunci nu o vei mai face asa des.de renuntat vei renunta cand iti vei gasi o iubita, nu-ti face griji.

| anonimmmmm a răspuns:

Nu-ti fa griji scumpy, nu-i chiar asa de rau, este ceva normal atita timp cit este legat de corpul omenesc, linisteste-te si incearca sa-ti gasesti un partener de viata cu cu care sa faci lukrurile astea, te vei simti mult mai bine, si nu vei mai avea nevoie sa te masturbezi.happy

| Axel_9404 a răspuns:

Deci sa incdepem cu inceputulhappy U nu esti pacatoshappy asta ti'a devenit un opbiceihappy o ai in reflexhappysi simti nevoia sa o faci iar si iar pentru ca e un reflextongue parerea mea este sa-ti faci o prietena si sa ti la ea sa o palcihappy si automat daa vei fi cu ea nu vei mai simti nevoia sa o facihappy si explica-i si iei porblema tahappy si cand simti nevoia sa te masturbezi ia telefonul si sunohappy sau suna pe cineva care sa te faca sa uitihappy o persoana pe care o palci si etchappy si vei vedea ca va fi binehappy si masturbatu nu impllica numa starea spirituala(ca pacatuiesti) SI si biologicahappy pot avea reactii adversehappy se exemplu sa ramai ipotens...sau sa nu mai fi la fel de potenthappybafta

| psiko a răspuns:

laughing hai ca esti tare laughing

| laurentiu a răspuns:

Citeste frate din biblie la proverbe si noul testament
si roaga sa e ierte si spune lui Dumnezeu ca vrei sa il primesti pe Isus ca Mantuitor in viata ta si problema e rezolvata
acum decizia sta in mana ta!
eu zic sa imi urmezi sfatul si ai sa vezi ca te-ai nascut din nou!

| Kanghu a răspuns:

Era sa mor de ras? La 6 ani te masturbai laughing? Pana la urma te masturbezi sau te uiti la porno?

| usernamemada a răspuns:

raised eyebrows te'ai masturbat la 6 ani? Lasa mah si daca arzi in focurile iadului ce?laughing Bn nu, te tachinezhee hee, desi religia respinge orice fel de "satisfacere cu sau fara partener in'afara casatoriei, din punct de vedere psihologic lucrul acesta e normal... un mod de a'ti cunoaste corpul si sexualitatea. Poti sa-ti mai "relaxezi " sufletul ducandu'te la spovedanie...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omfg masturbarea nu duce la impotenta cum a zis Axel e ceva normal si nici nu este considerat pacat poti intreba un preot sau alt cineva care stie in fine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa ba laba acolo si taci...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci sunteti criminali, nu mai pot de ras rolling on the floor, am citit cateva comentarii si vad numai raspunsuri aiurea, pentru +1, sfatul meu e sa mai lasi calculatorul, nu te mai uita la xxx, iesi afara, joaca-te cu prietenii ai sa vezi ca nu o sa mai faci asa de des... cat despre chestia cu religia sfatul meu e sa te spovedesti si sa uiti de tot.

| LittleFuckingLittle a răspuns:

Nu esti sanatos, v-a tampit internetul pe toti... iauzi la asta la 12 ani se uita la filme porno si se masturbeaza ...bravo frate tine o tot asa, cand o sa ti faci o prietena si cand o sa ai contact sexual cu ea o sa fii foarte fericit daca continui in ritmul asta laughing