| anonim_4396 a întrebat:

Am 13 ani si de un an mi-a venit menstruatia. Luna trecuta mi-a venit pe 03 pana pe 10 august si dupa aceea mi-a venit si pe 26 pana la sfarsitul lunii [ aceeasi luna]. azi suntem pe 22 septembrie si nu mi-a mai venit, este normal asa ceva? dau funda, va rog raspunsuri serioase, multumesc!

3 răspunsuri:
| DyNo a răspuns:

Nu este nimic anormal, deoarece la varsta ta ciclul menstrual nu este deloc regulat, poate sa intarzie si 2-3 luni, poate mai mult. Nu este un motiv de ingrijorare, se va regla odata cu varsta.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

DA, este "normal" - iar luna asta ar trebui să-ţi vină până prin 26!

Apoi, o întârziere ( a menstruaţiei ) de până la 7-10 zile este acceptabilă - dacă întârzie mai mult, atunci pot fi alte „probleme"!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este normal sa se deregleze! Sunt multi factori care favorizeaza intarzierea menstruatiei.
Iti va veni, stai linistita. Trebuie doar sa fii pregatita cu un absorbant in geanta/ghiozdan in caz ca esti la scoala, ca sa nu te ia prin surprindere.happy