| AlinutzaKiss a întrebat:

Buna am 14 ani si am o relatie de 7 luni,ne iubim mult dar amandoi am vrea sa trecem la pasul urmator si sa facem dragoste, ce credeti sa facem sau nu? repede e urgent,

Răspuns Câştigător
| MyChemicalRomance a răspuns:

Uite...eu am 15 ani si am o relatie cu un baiat de 8 luni, colegi de clasa. Ne gandim la fel sa facem pasul urmator, adica el vrea, eu inca sunt nehotarata. Trebuie sa te gandesti bine la asta, diferenta de varsta dintre voi conteaza. Eu una zic ca daca iti doresti nu ai ce pierde daca incerci happy :*

18 răspunsuri:
| LavsKitty a răspuns:

Pune mana pe carte si lasa "dragostea"laughing.Ai 14 ani, draguto raised eyebrows

| Nordic a răspuns:

Nu mă fă să-ţi zic degeaba dacă tot ai întrebat. Dar serios, 14 ani...nu e bine. Imaginează-ţi că e posibil să te desparţi (poate nu se va întampla, dar dacă se întâmplă?) Ce vei face? Vei fi cu altul şi vei face sex şi cu ăla? Si dacă te desparţi şi de ăla? Faci sex şi cu altul. Şti ce renume vei avea după aia, nu? Dacă vă iubiţi, asta nu tebuie dovediţi prin sex acum pentru că dacă vă iubiţi simţiţi asta. Iar dacă el te va lăsa pentru că nu vrei sa faci pasul ăsta, atunci nu te iubeşte. Dar mai gandeşte-te la ceva. Dacă rămâi însărcinată? Da da, stiu, protecţii, dar altele au rămas însărcinate cu tot cu protecţii şi alte de astea, deci părerea mea e că nu e o idee bună.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te fuga si punete cu cracii in sus ca bineti va sade la varsta asta.iar el e responsabil si te iubeste, daca-l ceri de sot va fugi mancand pamantul.da tu nu vreui sa te mariti, tu vrei doar sa te f.ti nu-i asa? ca dragoste nu stiti ce inseamna nici unul.iar dragoste nu e doar o vorba.inseamna si responsabilitate.ia intreaba-l pe tactu; tata ce inseamna responsabilitate in dragoste? iti va spune.

| k_7073 a răspuns:

E devreme, mai asteptati macar 2 ani,
stiu ca degeaba va zic...

| CristinaTa a răspuns:

Lol imi place cum gandesti tu la 14 ani ai chef de sex
bravo ma!
dar baiatul cati ani are?

| angeldevil_7103 a răspuns:

Nu stiu eu zic ca mai trebuie sa asteptati dar daca va iubiti de ce nu?

| AlinutzaKiss explică (pentru angeldevil_7103):

Tu in locul meu ce ai face?

| angeldevil_7103 a răspuns (pentru AlinutzaKiss):

Sincer as mai astepta

| Claudia1397 a răspuns:

Degeaba ne intrebi pe noi pentru ca tu oricum vei face ceea ce iti doresti! pot sa-ti zic ca mai intai da-ti seama daca intr-adevar tine la tine si daca cu adevarat vrei sa faci pasul urmator cu el! incearca sa-i zici ca nu esti pregatita! vezi ce-ti va raspunde! daca tine cu adevarat la tine, te va astepta cat timp e nevoie! sper ca ti-a fost de ajutor! Succes!happy

| Vasii98 a răspuns:

Dai batai la pat!

| Deea_Maryus_1991 a răspuns:

Nu face pasul ista inainte sa gandesti 7 luni este putin sunt oameni care se cunosc de 30 de ani si tot nu gandesc ca tine la 14 ani gandeste-te inainte ca el se culca cu tine se mai foloseste de tine cateva luni si dupa aia te lasa u suferi si pe el nu il intreseaza ca este baiat o sa vin un moment cand o sa iti faci alt prieten si acel prieten il cunoaste pe fostul prieten si unde se ajunge o sa rada de tine ce faci ma imi iei fosta gagica care am .......si asa mai departe o sa te faca de ras peste tot mai bine stai linistita pe la 17 18 ani este bine eu ti-am zis parerea mea :**

| Sh_Punct_Andreea_1994 a răspuns (pentru Deea_Maryus_1991):

Si eu zic la fel. mai asteapta puii :X Mai bine pune mana pe carte si lasa DRAGOSTEA tongue

| Orthodox a răspuns:

De ce ne întrebi pe noi? Nu, nu e bine, dar nu o să asculţi ce zicem noi. Vrei doar să te încurajăm.
În ciuda faptului că nu se face aşa ceva decât după căsătorie, pentru că atunci familia dvs. este binecuvântată de Dumnezeu, voi niciodată nu ascultaţi de ce zic cei cu experienţă (nu eu), de obicei adulţii, şi faceţi ce vă taie capul. Toată lumea ar zice să nu te grăbeşti, dar oricum vei face ce vei crede de cuviinţă, numai că dupa ce te dăruieşti cu trup şi suflet, dacă relaţia se termină, o să suferi cum nu ai mai făcut-o până acum, şi o să îţi vină chiar gânduri de sinucidere. Şi câte nu s-au întâmplat. Numai că este păcat să faceţi aşa ceva înainte de căsătorie, şi dacă vrei să şti de ce, trimite-mi un mesaj.

| Orthodox a răspuns:

De ce este păcat să săvârşeşti acte sexuale înainte de căsătorie?

Deoarece este păcatul desfrânării. De asemenea sexul protejat este păcatul onaniei. Acestea trebuiesc mărturisite la spovedanie. Ca să înţelegi mai bine, păcatul onaniei înseamnă să 'verşi sămânţa', adică să risipeşti spermatozoizii, ejaculând afară, sau folosind prezervative, sau chiar şi pentru femei, folosind pastile anticoncepţionale.

Onania, sau pacatul lui Onan este scris in biblie, in cartea Facerii dupa cum urmeaza:

8.Atunci a zis Iuda către Onan: "Intră la femeia fratelui tău, însoară-te cu ea, în puterea leviratului, şi ridică urmaşi fratelui tău!"

9. Ştiind însă Onan că nu vor fi urmaşii ai lui, de aceea, când intra la femeia fratelui său, el vărsa sămânţa jos, ca să nu ridice urmaşi fratelui său.

10. Ceea ce făcea el era rău înaintea lui Dumnezeu şi l-a omorât şi pe acesta-pe Onan (Facerea 38:8-10).

Pentru îndrumări şi sfaturi, adresează-te duhovnicului. El ştie ce este mai bine pentru sufletele voastre.

| Sandu_Gabriel_1981 a răspuns:

Alinutza, Joaca hormonii in tine Hora Unirii, o sa-ti para rau daca o faci acum.eu zic macar 17ani sa ai