| andreeatisca a întrebat:

am 14 ani, sunt fata, sunt virgina, am mancarimi in zona intima. De ce? Si ce ar trebui sa fac ca sa scap de asta?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate prietenul cand v-ati jucat cu putulica lui, te-a contaminat cu vreo boala cu transmitere sexuala.
Mergi cu mamica la ginecologie, pentru o consultatie!

| corbulalbrosu a răspuns:

In mod obligatoriu trebuie sa-ti fie facuta o analiza a secretiei tale vaginale, in cadrul unui laborator de analize medicale. Probabil ca este vorba de o infectie a aparatului tau uro-genital si intr-un astfel de caz un tratament corect/adecvat se poate prescrie doar pe baza rezultatului analizarii secretiei tale vaginale. Multa sanatate!

| Kathrinex a răspuns:

Igiena intimă e importantă. Te sfătuiesc să te speli binișor cât de des poți!

| AsaMaCheama a răspuns:

Sa te calmeze un bajat negru de preferat ( "mai spala_te la pla ma jegosule" )

| policewoman16 a răspuns:

Ai o infectie vaginala, trebuie neaparat tratata, insa sa stii ca nu e musai sa vizitezi medicul, in caz ca ti-e rusine. mergi la farmacie si cere plicuri tantum rosa, sunt niste prafuri care se dizolva in apa caldura (1 plic la 1 litru jumatate de apa), in care sa te speli. sunt foarte foarte bune, nici macar crema canesten nu se poate compara cu ele, am avut si eu si cu tantum rosa in doua zile mi-a trecut. daca nu, te poti spala cu bicarbonat dar nu e garantat efectul. bafta!

| kingdrlove a răspuns:

Taie o roşie în jumătate şi lipeşte-o gentil de zona intimă. Aminoacizii din roşie lubrifiază şi ameliorează mâncărimile şi eventualele inflamaţii. Se creează o peliculă care protejează de viitoarele infecţii. E mai eficient decât orice unguent.

| mihuta9 a răspuns:

Daca te mananca, scarpina-te!